IRAN PRISTAO NA DODATNI NADZOR: IAEA saopštila da će izmene povećati stopu proizvodnje uraniujuma
IRAN je pristao da pojača nadzor od strane UN-ove nuklearne straže u svojoj fabrici, nakon svojih planova da poveća proizvodnju visoko obogaćenog uranijuma na toj lokaciji, navodi agencija u izveštaju koji je u petak video AFP.
Međunarodna agencija za atomsku energiju, IAEA, saopštila je prošle nedelje da je Iran obnovio svoju fabriku za obogaćivanje FFEP južno od Teherana.
Promene bi, kako navodi agencija, značajno povećale stopu proizvodnje uranijuma obogaćenog do 60 odsto, što je blizu 90 procenata potrebnih za proizvodnju nuklearnog oružja.
Stopa proizvodnje će skočiti na više od 34 kilograma visoko obogaćenog uranijuma mesečno, u poređenju sa 4,7 kilograma ranije, dodaje se.
IAEA je pozvala Iran da hitno sprovede inspekcije, dok su evropske sile izvršile pritisak na Teheran da odmah zaustavi svoju nuklearnu eskalacij".
- Iran je pristao na zahtev agencije da poveća učestalost i intenzitet sprovođenja zaštitnih mera u FFEP-u - navodi se u poverljivom izveštaju IAEA.
Iran insistira na svom pravu na nuklearnu energiju u miroljubive svrhe i negira da traži kapacitete za oružje.
Ali prema IAEA, to je jedina država koja ne poseduje nuklearno oružje koja obogaćuje uranijum do 60 odsto čistoće.
Iran je prošlog meseca najavio da će lansirati "nove i napredne" centrifuge kao odgovor na rezoluciju odbora IAEA koja je osudila Teheran zbog nedostatka saradnje sa agencijom.
- Proširenje iranskog obogaćivanja bila je jasna poruka da oni odgovaraju na ono što smatraju pritiskom - rekao je šef IAEA Rafael Grosi prošle nedelje.
Britanija, Francuska i Nemačka u utorak su "osudile" najnovije korake Irana da proširi svoj nuklearni program, "snažno pozivajući" Teheran da ih preokrene.
U pismu Savetu bezbednosti UN, tri evropske države su istakle mogućnost obnavljanja sankcija Iranu kako bi ga sprečile da razvija svoj nuklearni program.
Anuar El Anuni, portparol Evropske unije za spoljnu politiku, rekao je u petak da je najnoviji potez Irana u vezi sa proizvodnjom uranijuma blizu nivoa vojnog obogaćivanja "izuzetno zabrinjavajući".
Nuklearne tenzije između Irana i Zapada su tinjale otkako se Donald Tramp povukao iz značajnog sporazuma sa Teheranom 2015. tokom svog prvog mandata na mestu predsednika SAD.
Sporazum je zamenio ublažavanje sankcija za ograničenja iranskog nuklearnog programa.