GRUZIJA PRED NOVIM PROBLEMOM: Predsednica ne namerava povlačenje ni nakon isteka ovlašćenja
PREDSEDNICA Gruzije Salome Zurabišvili, čija ovlašćenja ističu 29. decembra, izjavila je da su predsednički izbori, koji su zakazani za subotu, nelegitimni.
„Ne znam ni kako to da nazovem – provokacija ili parodija. Verovatno je to ipak parodija, ceo taj nelegitimni proces“, izjavila je Zurabišvili.
Kako je istakla, predstojeći predsednički izbori su „uvredljivi“ za gruzijski narod. Takođe je kazala da ne namerava da se povuče sa položaja predsednika nakon isteka ovlašćenja i da će „ostati uz narod do kraja“.
U subotu će u zgradi parlamenta Gruzije kolegijum od 300 parlamentaraca i poslanika različitih nivoa izabrati novog predsednika zemlje. Jedini kandidat za tu dužnost je bivši fudbaler, aktuelni poslanik Mihail Kavelašvili, koga je predložila vladajuća partija "Gruzijski san". U utorak je Služba državne bezbednosti Gruzije saopštila da organizatori protesta, koje koordiniraju obaveštajne službe stranih zemalja, planiraju da spreče održavanje predsedničkih izbora.
S obzirom na izjave Zurabišvili, izgleda da će se Gruzija suočiti sa još jednim skandalom. Ona smatra da „sa nelegitimnim parlamentom ne može biti legitimnih predsedničkih izbora“. Sebe je proglasila jedinim legitimnim predstavnikom vlasti u zemlji.
Premijer zemlje Iraklij Kobahidze je rekao da razume „emotivno stanje Zurabišvili“, ali da će „na dan inauguracije 29. decembra morati da napusti svoju rezidenciju i ustupi tu zgradu legitimno izabranom predsedniku“.
Parlamentarni izbori u Gruziji održani su 26. oktobra, a pobedila je vladajuća partija „Gruzijski san“ koja je dobila oko 54 odsto glasova, dok je proevropska opoziciona alijansa dobila oko 37 odsto glasova i započela proteste, tražeći njihovo poništavanje, tvrdeći da su „nelegitimni i lažirani“ i optužujući Rusiju za mešanje. Moskva je takve optužbe kategorički odbacila, podsećajući da se time bavi Zapad, a da Rusija nema diplomatske odnose sa Gruzijom još od 2008. godine.
Prozapadna predsednica Gruzije Salome Zurabišvili, koja je stala iza opozicije, nije priznala rezultate izbora, tvrdeći da su „potpuno falsifikovani” i da su Gruzijci postali žrtve „ruske specijalne operacije”.
Izbori u Gruziji, državi od svega 3,6 miliona stanovnika, smatraju se verovatno najznačajnijim u poslednjih dvadesetak godina, između ostalog i zbog spoljnopolitičke orijentacije te zemlje.
(Sputnjik)