PENTAGON PRIZEMLJIO SVE OVAKVE AVIONE: Otkrivene slabe tačke na ključnim delovima letelice (VIDEO)
PENTAGON je doneo odluku da privremeno obustavi letove vazduhoplova sa "tiltrotor" konfiguracijom V-22 "osprej", nakon što je otkriveno da su oslabljene metalne komponente dovele do još jednog pada i nesreće u kojoj je učestvovala letelica ovog tipa, piše AP.
Pauzu u letenju je, "zbog opreza", prošle nedelje preporučio viceadmiral Karl Čehbi, šef Komande vazduhoplovnih sistema mornarice (NAVAIR), koja se nalazi na čelu programa za vojsku "osprej", saopštila je portparol komande Marša Hart.
Marinski korpus, Ratna mornarica i Ratno vazduhoplovstvo pridržavaju se preporučene pauze, navodi se u saopštenju za AP. Prema saopštenju Marinskog korpusa, pauza je "počela u petak i trajaće bar do ponedeljka", dok se od ostalih službi očekuje da se pridržavaju pauze u dužem periodu dok se razmatraju uzroci kvarova na metalnim delovima letelice.
AP podseća i na detalje istrage o "ospreju", obavljene proteklog meseca, tokom koje je otkriveno da su se bezbednosni problemi povećali u poslednjih pet godina, da se delovi habaju brže nego što se očekivalo i da sam dizajn vazduhoplova direktno doprinosi mnogim nesrećama.
Podsećanja radi, zbog "tiltrotor" konfiguracije "osprej" može da leti i kao helikopter i kao avion.
Nakon istrage, članovi Kongresa su u pismu tražili od ministra odbrane Lojda Ostina da ponovo prizemlji flotu "ospreja" dok se ne donesu rešenja za rešavanje problema bezbednosti i dizajna.
Najnovija nesreća, koja se 20. novembra dogodila u bazi vazduhoplovnih snaga "Kanon" u Novom Meksiku, imala je sličnosti sa padom letelice ove vrste kod obale Japana u novembru prošle godine, kada je poginulo osam pripadnika Komande vazduhoplovstva za specijalne operacije (AFSOC).
U padu u Japanu, oslabljene tačke u metalu koji se koristi za ključne zupčanike unutar sistema prenosa brzine "ospreja", dovele su do raspada zupčanika u letu i katastrofalnih kvarova vazduhoplova. Tada, posada nije shvatila ozbiljnost kvara i nije odmah sletela.
Međutim, pouke iz te fatalne nesreće u Japanu možda su spasile živote u poslednjoj vanrednoj situaciji, piše AP.
-Iako istraga nije završena, posada u letu iznad "Kanona" dobila je slična upozorenja i ubrzo nakon poletanja i izgubila je motor, ali je bila u mogućnosti da brzo prizemlji "osprej" i preživi, ističe američka agencija.
Kako se navodi, prvim pregledom dela koji se raspao u najnovijoj nesreći, otkriveno je da su slične oslabljene tačke u metalu možda imale uticaja, ali da su se one nalazile na drugom delu letelice u odnosu na onu u Japanu.
-Na osnovu preporuka NAVAIR-a, general-potpukovnik Majkl Konli, komandant AFSOC-a, naredio je pauzu za sve trenažne letove "ospreja", "što će nam dati vreme i prostor da razumemo šta se dogodilo, rekla je potpukovnik Beki Hejz, portparol AFSOC-a.
Inače, metal u kom je bilo slabih tačaka je H-53 VIMVAR, i u pitanju je niskolegirani čelik, a tokom istrage nesreće u Japanu, otkriveno je da je metalni zupčanik koji se pokvario imao više mikroskopskih slabih tačaka, koje su nastale pod uticajem "stranih supstanci koje su se umešale tokom procesa proizvodnje".
-Te slabe tačke mogu dovesti do pucanja usled naprezanja, dodaje AP.
Nakon nesreće u Japanu, istražitelji su izvestili da je bilo sedam prethodnih incidenata pucanja u zupčanicima koji su verovatno bili uzrokovani slabošću metala.
Američka agencija podseća i da su, otkako su Oružane snage SAD počele da koriste "osprej" pre tri decenije, u padovima i nesrećama poginule 64 osobe, dok su 93 povređene.
(rt.rs)
BONUS VIDEO - RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje