BIĆE BOLJI OD SU-57 MOĆNA ZEMLJA SPREMNA ZA KUPOVINU? Rusija privodi kraju rad na lovcu Su-75 Šah-mat (VIDEO)
SERGEJ Korotkov, visoki zvaničnik Ujedinjene Aviokompanije (UAK), izjavio je za novinsku agenciju TASS da se projekat ruske borbene letelice nove generacije, Su-75 Šah-mat, nalazi u završnoj fazi razvoja.
Iako su detalji i dalje oskudni, Korotkovove izjave ukazuju na ambicije Moskve da unapredi svoje trenutne kapacitete, posebno one demonstrirane kroz Su-57, koji je korišćen i dokazan tokom sukoba u Ukrajini.
Prema izvorima, Su-75 bi mogao označiti značajnu evoluciju u ruskoj stealth tehnologiji. Podsetimo. Su-75 „Šah-mat“ je ruski laki taktički lovac pete generacije, koji je razvila kompanija „Suhoj“. Prvi put je predstavljen 2021. godine i namenjen je izvozu.
Predviđena je upotreba širokog spektra naoružanja, uključujući rakete tipa „vazduh-vazduh“ i „vazduh-zemlja“.
TEHNOLOŠKI NAPREDAK I POTENCIJAL SU-75
Korotkov je naglasio da će Šah-mat zadovoljiti „visoke standarde“ potrebne ruskom ratnom vazduhoplovstvu, a pojedini mediji spekulišu da bi avion mogao biti spreman već u prvom kvartalu 2025. godine.
Ako se ovo ostvari, biće to zapanjujuće brz razvojni ciklus za platformu pete generacije, što je verovatno rezultat pritiska zbog sukoba u Ukrajini i potrebe za privlačenjem međunarodnih kupaca.
Rani izveštaji sugerišu da će Su-75 imati znatno bolje karakteristike prikrivenosti prema radarima u poređenju sa Su-57. Međutim, tvrdnje o minimalnom radarskom odzivu na zapadu izazivaju skeptičnost s obzirom na dosadašnje izazove Rusije u razvoju stelt tehnologije.
Iako su detalji o RCS (radarskom preseku) Su-75 oskudni, ruski odbrambeni izvori sugerišu da bi mogao biti konkurentniji od svojih zapadnih i kineskih rivala, poput F-35 Lightning II i kineskog J-35.
Međutim, uspešnost ove letelice zavisiće od ruskih sposobnosti masovne proizvodnje u novonastalim ekonomskim i tehnološkim uslovima, kao i pritiska SAD, posebno na male države, kako se slučajno ne bi drznle da kupe novi ruski pristupačni lovac.
Nedavno je Ujedinjena avio korporacija (UAC) patentirala boju za laki taktički avion Su-75 Šah-Mat koja pruža lažni odraz aparata. Autori patenta tvrde da je boja komponovana tako da komplikuje vizuelno raspoznavanje aviona i prognozu njegovih eventualnih manevara.
STRATEŠKI ZNAČAJ I IZVOZ
Stručnjaci povezuju ubrzani razvoj Su-75 s ratom u Ukrajini, sugerišući da su naučene lekcije sa bojišta podstakle Rusiju da dodatno razvije stealth kapacitete. Sukob je pokazao ranjivosti starijih platformi protiv savremenih PVO sistema, što je naglasilo važnost prikrivenosti letelica za buduće konflikte.
Osim domaće upotrebe, Su-75 je strateški prilagođen izvoznim tržištima, nudeći cenovno prihvatljiviju opciju za zemlje koje žele tehnologiju pete generacije. Jednomotorni dizajn i obećanje o nižim troškovima postavljaju ga kao konkurenta američkom F-35. Prema najavama cena bi mogla biti 30 miliona dolara, što je drastično niže od konkurencije.
TEHNIČKE SPECIFIKACIJE
Su-75 je zamišljen kao jedno-motorni avion pete generacije sa naglaskom na smanjenu radarsku vidljivost i visoku manevarsku sposobnost.
Letelica će, prema izvorima, imati AESA radar, napredni elektro-optički sistem za ciljanje i visoko automatizovane borbene module. Predviđa se da će nositi do 7 tona naoružanja u unutrašnjim spremnicima radi smanjenja radarskog odraza.
Iako zvanični podaci još nisu potvrđeni, nagađa se da će Su-75 biti pogonjen motorom „Izdeliye 30“ ili sličnim modelom, omogućavajući mu nadzvučnu krstareću brzinu. Modularni pristup razvoju omogućava prilagođavanje različitim potrebama klijenata, što bi moglo olakšati integraciju na stranim tržištima.
Perspektivni lovac će se praviti u tri verzije: jednosed, dvosed i bespilotni. Avion se razvija sa otvorenom arhitekturom, što mu omogućava da se prilagodi određenom kupcu.
GEOPOLITIČKE IMPLIKACIJE
Indija se navodi kao potencijalni kupac Su-75. Ova spekulacija dolazi u trenutku kada Pakistan, glavni rival Indije, ulazi u posed kineskih stealth aviona J-35. Indija je suočena sa kašnjenjima u razvoju sopstvenog programa aviona pete generacije, što bi moglo ubrzati njenu odluku da nabavi Su-75.
Međutim, Indija bi mogla da se odluči za F-35, koji nudi proverene sposobnosti i dugoročnu nadogradnju kroz globalni program. Ipak, američko odbijanje da omogući lokalnu proizvodnju većeg dela komponenti moglo bi Indiju da privuče ka ruskom Su-75, s obzirom na istorijski fleksibilniji pristup Rusije u prenosu tehnologije.
Su-75 Šah-mat predstavlja visokorizičan, ali potencijalno revolucionaran projekat za Rusiju. Ako Moskva uspe da isporuči borbeni avion sa kredibilnim performansama i konkurentnom cenom, platforma bi mogla da osigura značajan udeo na tržištu zemalja koje žele tehnologiju pete generacije.
Međutim, s obzirom na ekonomsku situaciju u Rusiji, ostaje da se vidi hoće li Su-75 opravdati očekivanja ili će se suočiti sa problemima.
oruzjeonline.com
BONUS VIDEO - RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje