PAD ASADA ŠANSA ZA UKRAJINU: Velika količina sovjetskog naoružanja mogla bi završiti u rukama Kijeva
U RANIM popodnevnim satima 8. decembra, po lokalnom vremenu, potvrđeno je da je sirijska vlada predala vlast i izgubila kontrolu nad glavnim gradom Damaskom pred nadirućim snagama terorista grupe Front el Nusra (Džabhat el Nusra) i povezanih islamističkih boraca koje podržava Turska.
Kraj više od šezdesetogodišnje vlasti Sirijske Baas partije označava značajnu prekretnicu u geopolitičkoj orijentaciji zemlje, koja je više od pola veka ostala izvan zapadne sfere uticaja, čineći je protivnikom susednog Izraela i članice NATO-a, Turske, piše Militari voč.
Oružje za Ukrajinu
Jedna od značajnih posledica preuzimanja vlasti od strane paravojnih grupa koje podržavaju članice NATO-a mogla bi biti prebacivanje značajnih sovjetskih, ruskih i severnokorejskih arsenala kako bi podržali ključnog strateškog partnera NATO-a, Ukrajinu.
Ukrajina je suočena sa sve manjim snabdevanjem vojnom opremom kompatibilnom sa sovjetskim standardima. Kao dugogodišnji korisnik sovjetske vojne opreme od 1950-ih, Sirija je izgradila jednu od najvećih tenkovskih snaga na svetu, što bi moglo pružiti značajan podsticaj borbenim sposobnostima Ukrajine.
Nasleđe sirijskog arsenala
Sirijski arsenali, izgrađeni tokom Hladnog rata sa primarnim ciljem suprotstavljanja Izraelu, potencijalno mogu transformisati i značajno ojačati oklopne sposobnosti ukrajinske vojske. U periodu od 1970-ih, Sirija je postala jedan od prvih korisnika sovjetskih tenkova T-62, koji su tada bili najnaprednija klasa tenkova ikada izvezena.
Kasnije su uvedeni tenkovi T-72, koji su sirijskoj vojsci pružili značajnu prednost u odnosu na izraelske snage tokom Libanskog rata.
Sirijski arsenali mogu obezbediti preko 3.000 tenkova, uključujući modernizovane T-72, T-90 i T-62M, koje je Rusija dostavljala kao vojnu pomoć tokom 2010-ih. Iako je T-55 stariji model, on i dalje predstavlja kičmu sirijskih oklopnih jedinica, a verzije u sirijskoj službi su znatno modernizovane, uključujući poboljšane sisteme za upravljanje vatrom iz Severne Koreje.
Artiljerija, balističke rakete i avioni
Pored glavnih borbenih tenkova, sirijske artiljerijske jedinice i arsenali balističkih raketa sovjetskog i severnokorejskog porekla mogli bi biti izuzetno traženi od strane Turske i zemalja Zapadnog bloka za opremanje ukrajinskih snaga. Borbeni avioni mig-29 i Su-24, koji čine osnovu ukrajinskih vazduhoplovnih snaga, takođe bi mogli biti korišćeni za popunu gubitaka Ukrajine.
Arsenali municije kalibra 152 mm, lakog naoružanja i druge vojne opreme iz sirijskih skladišta mogli bi pružiti ključnu podršku ukrajinskim ratnim naporima. Ovakav način tajnog prebacivanja arsenala poraženog protivnika ka strateškim partnerima nije bez presedana – značajni arsenali sovjetskog porekla iz Libije, na primer, prebačeni su sirijskim antivladinim pobunjenicima nakon pada libijske vlade 2011. godine.