VELEOBRT U RUMUNIJI: Šta je dovelo do iznenadnog poništavanja prvog kruga predsedničkih izbora na kojima je Đorđesku odneo pobedu

A.Vojinović 07. 12. 2024. u 07:30

NEZAPAMĆEN veleobrt u Rumuniji. Dva dana uoči izlaska građana na birališta u drugom krugu predsedničkih izbora, na kojima je za favorita važio nezavisni desničarski kandidat Kalin Đorđesku, Ustavni sud u Bukureštu poništio je rezultate prvog kruga održanog 24. novembra!

Foto: Tanjug

To znači da će se izborni proces održati iz početka, dok će datum novih izbora biti zakazan naknadno. Odluka suda došla je pod pritiskom javnosti zbog navodnih sumnji u transparetnost izbornog procesa, pošto je rumunska obaveštajna služba objavila da je ta zemlja bila meta "agresivnih ruskih hibridnih napada tokom izbora". Moskva je već negirala bilo kakvu umešanost.

Predsednički kandidat Kalin Đorđesku (62), pre dve nedelje je na opšte iznenađenje, "potukao" sve rivale u prvom krugu, osvojivši skoro 23 odsto glasova. Đorđesku je stavovima koji na svim nivoima odstupaju od zvanične politike države, EU i NATO, čija je Rumunija članica, najavio je da će obustaviti dalju podršku Bukurešta Kijevu, te da će državu "staviti na prvo mesto". On je u nedelju trebalo da u drugom krugu odmeri snage sa Elenom Laskoni (52), proevropskom kandidatkinjom.

Ustavni sud je u saopštenju naveo da je preduzeo korak kako bi osigurao ispravnost i zakonitost izbornog procesa. Rumunski premijer Marsel Čolaku, koji je u prvom krugu važio za favorita na izborima, pozdravio je potez, istakavši da je reč o "ispravnoj odluci".

Zakon predviđa da, u slučaju poništenja izbora, oni treba da budu nastavljeni druge nedelje posle datuma poništenja, odnosno, 22. decembra. Međutim, sud je odlučio da zatraži od vlade da nastavi čitav izborni proces, a samim tim i izbornu kampanju.

Foto: Profimedia

Odlazeći predsednik Rumunije Klaus Johanis objavio je u sredu dokumenta sa kojih je skinuta oznaka tajnosti u kojima je detaljno opisana "masovna i visoko organizovana kampanja za Đorđeskua na društvenoj mreži 'Tik-tok' koju je navodno koordinisao državni akter". Dokumenti su uključivali obaveštajnu procenu da Rusija izvodi hibridne napade na Rumuniju, koju vidi kao "neprijateljsku državu". Tvrde da je Đorđesku u velikoj meri bio promovisan na kineskoj platformi, preko koordinisanih naloga, algoritama za preporuke i kroz plaćenu promociju. SAD su, takođe, ranije poručile da su zabrinute zbog navodnog stranog mešanja u rumunske izbore i pozvale na detaljnu istragu.

Đorđeskuov neočekivan trijumf izazvao je velike polemike, jer je kampanju vodio bez finansija, skoro isključivo preko "Tik-toka". Ankete su mu uoči glasanja davale tek jednocifrenu podršku birača. Sve to je pojačalo sumnje u njegovu pobedu. Pod lupom se odmah našla i kineska platforma, zbog čega je potpredsednik rumunskog regulatornog tela za telekomunikacije Pavel Popesku zatražio se ona suspenduje u toj zemlji dok "državne institucije ne istraže da li je bilo manipulacija tokom predsedničkih izbora".

EU je uoči drugog kruga objavila da je naložila kineskoj platformi da zamrzne podatke vezane za rumunske izbore, u skladu sa opsežnim Zakonom o digitalnim uslugama, koji reguliše kako najveće svetske društvene mreže rade u Evropi. "Tik-tok" je negirao da na bilo koji način favorizuje Đorđeskua.

Đorđesku je brzo postao trn u oku Zapadu naročito jer je pozitivno govorio o ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, te otvoreno kritikovao EU i NATO. Posle prvog kruga je ublažio retoriku, napomenuvši da ne želi da Rumunija napusti ova dva saveza, ali da hoće da pregovara stojeći uspravo, a ne na kolenima. Za sebe kaže da ne smatra da je proruski nastrojen kako su ga okarakterisali na Zapadu, te da Rumuniju želi da stavi na prvo mesto.

Skup podrške Laskonijevoj

NEKOLIKO hiljada ljudi okupilo se u četvrtak uveče u Bukureštu u znak podrške proevropskoj kandidatkinji Eleni Laskoni, uoči planiranog drugog kruga predsedničkih izbora. Rumunski muzičari, reditelji, glumci i aktivisti pružili su podršku Laskonijevoj, pozivajući glasače da ne dozvole da njihova zemlja bude izolovana u EU i NATO. Okupljeni su skandirali parole "Evropa" i "Bez fašizma", noseći transparente na kojima je pisalo "Demokratija je u opasnosti" i "Naša deca će biti slobodna".

Istakao je i da se zalaže za mir u Ukrajini, kao i novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp. Negirao je da je njegov dosadašnji iznenađujući uspeh rezultat operacije uticaja koju podržava Rusija, rekavši da ga "nije briga za laži obaveštajnih agencija svoje zemlje dok je radio sa Bogom i narodom".

- Oni se plaše. Ne mogu da prihvate da je rumunski narod konačno rekao: "Želimo nazad svoj život, našu zemlju, naše dostojanstvo" - rekao je on, prenosi Bi-Bi-Si.

Naglasio je da Rumunija ukoliko bude izabran za šefa države neće više pružiti vojnu ili političku podršku Ukrajini, sa kojom se graniči:

- Nula. Sve staje. Moram da brinem samo o svojim ljudima. I sami imamo mnogo problema.

Ukoliko bi svoja predizborna obećanja sproveo u delu to bi značilo da još jedan zaokret u spoljnoj politici evropske zemlje koja je od početka sukoba u Ukrajini pružala veliku vojnu i finansijsku podršu Kijevu. Susedu je poslala sistem PVO "Patriot", te postala ključni izvozni put za ukrajinsko žito, pošto su ruska bombardovanja oštetila rad tamošnjih luka.

Pogledajte više