URSULA SKLOPILA SPORAZUM, POLJOPRIVREDNICI BESNI: I pored oštrog protivljenja Francuske, postignut politički dogovor MERKOSUR-EU

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen postigla je u Montevideu politički sporazum o slobodnoj trgovini sa zemljama MERKOSUR iz Južne Amerike.

AP Photo/Jean-Francois Badias

To je automatski stvorilo veliki bes i razočaranje poljoprivrednika u Francuskoj koja se tome oštro protivi. Šefica evropske izvršne vlasti je, međutim, istakla da se radi o balansiranom sporazumu, vezi međusobnog poverenja i ambicioznoj viziji.

- Sada ta vizija u Montevideu postaje realnost. Ovo je dobar dan za MERKOSUR, Evropu i našu zajedničku budućnost - stavila je tačku na rasprave Fon der Lajenova.

Prva dama EK je naglasila da se ovim ojačava jedinstveno partnerstvo, ali da se istovremeno i šalje jaka poruka čitavom svetu koji karakterišu mnogobrojne konfrotacije, da demokratije mogu da se oslone jedna na drugu. Dodala je da sporazum ne pruža samo ekonomske mogućnosti, već da je on i "politička neophodnost", stvaranjem zajednice na osnovi istih vrednosti, ljudi koji dele zajedničku istoriju i korene.

Urusla fon der Lajen je poručila da je svesna da postoji jaka opozicija, ali i uputila poruku građanima i firmama da je sporazum "zaključen u cilju njihovih interesa" i da će doneti više radnih mesta, veći izbor i bolje cene. Procenila je da će evropske firme na carini uštedeti 4 milijarde evra. Rekla je da je ovo jedno od najvećih komercijalnih i investicionih partnerstava u svetu, s tržištem od 700 miliona potrošača, što će, kako je istakla, omogućiti da se razvijaju industrija i inovacije i stvara dodata vrednost s obe strane Atlantika. Takođe je istakla da je na ovaj način ostvarena i zaštita šuma i Amazonije.

- Ovo je vin-vin kombinacija – kazala je, ističući da veruje u "poštenu razmenu" u korist potrošača i preduzeća.

LOŠ TAJMING

Ursula fon der Lajen je postigla politički sporazum MERKOSUR samo dan pre dolaska u Pariz na otvaranje Notr Dama. To je krajnje loš tajming, imajući u vidu bes francuskih poljoprivrednika, koji bi mogli da joj prirede "odbor za doček". Istovremeno, ovo je i druga veoma loša vest za Makrona, posle rušenja Barnijeove vlade.

Obratila se i građanima EU:

- Ovaj sporazum je pobeda za Evropu. Šezdeset hiljada firmi danas izvoze na teritoriju MERKOSUR. Trideset odsto su mala preduzeća. Imaće smanjenu carinu, lakšu administrativnu proceduru i privilegovan pristup osnovnim sirovinama. To stvara fantatične mogućnosti.

Imala je i nekoliko reči za pobunjene poljoprivrednike.

- Čuli smo vašu zabrinutost i nastojimo da na nju odgovorimo. Ovaj sporazum sadrži jasne mere da bi se zadržali vaši prihodi, kao i za zaštitu poljoprivredno-prehrambenog sektora u Evropi. Sanitarne norme su nedodirljive – naglasila je.

I dok je sporazum s MERKOSUR za Fon der Lajenovu "motor napretka", dotle su francuski zemljoradnici užasnuti. Njihove suze, potresna svedočenja, bes, ljutnja i jecaji, zbog nelojalne konkurencije, odjeknuli su čim je stigla vest iz Montevidea.

Francuska je oštro protiv ovog sporazuma. Predsednik Emanuel Makron je neposredno pred postizanje političkog sporazuma u Urugvaju, pozvao telefonom šeficu EK i upozorio je da je takav dogovor "neprihvatljiv" i da sama preuzima rizik.

Da bi sporazum stupio na snagu sada treba da ga ratifikuju zemlje članice EU, kvalifikovanom većinom koja podrazumeva najmanje 15 država sa 65 odsto stanovništva, a zatim i da dobije prostu većinu u EP. Procedura može da potraje neko vreme. Tako se na ratifikaciju s Kanadom čekalo tri godine.

Francuska, Italija i Poljska se protive ratifikaciji, ali to nije dovoljno. U Parizu se nadaju da će uspeti da nagovore Austriju i Holandiju, ističući da su ratari dosta razočarani i u Belgiji. S druge strane, Španija i Nemačka podržavaju sporazum.

Pogledajte više