OSNIVAČ VAGNERA PRIGOŽIN ODLIKOVAN: Podignut spomenik ruskom vojskovođi u centralnoafričkoj republici
SPOMENIK ruskom vojskovođi Jevgeniju Prigožinu, koji je poginuo u avionskoj nesreći prošle godine nakon pokušaja pobune protiv Moskve, otkriven je u glavnom gradu CAR Bangiju.
Bronzana statua Jevgenija Prigožina, pokojnog vođe ruske paravojne plaćeničke grupe Vagner, postavljena je u glavnom gradu Centralnoafričke Republike (CAR).
Spomenik Prigožinu i njegovom suosnivaču Vagnera Dmitriju Utkinu, koji su obojica poginuli u avionskoj nesreći u Rusiji u avgustu 2023., dva meseca nakon neuspele pobune protiv Kremlja, otkriven je ove nedelje u Bangiju.
Počast je "deo bilateralnih odnosa" između CAR i Rusije, prema vlastima centralnoafričke nacije, a otkrivanju je prisustvovao ministar odbrane, kao i nekoliko visokih vojnih zvaničnika.
Rusija je poslala hiljade plaćenika — uključujući mnoge iz Vagnera — u Zapadnu i Centralnu Afriku poslednjih godina kako bi povećala svoj uticaj u trenutku kada se mnoge afričke nacije okreću od tradicionalnih zapadnih saveznika kao što su Francuska i SAD.
Ruske plaćeničke grupe, koje imaju zadatak da štite afričke vojne režime i bore se protiv pobunjenika i ekstremista, sankcionisale su EU, Velika Britanija i SAD zbog navodnih kršenja ljudskih prava.
Vagnerovi borci ušli su u CAR 2018. na zahtev predsednika Faustin-Archange Touadera, i od tada su pomogli njegovoj vladi da uguši više pobunjenika.
Grupa plaćenika je dobila ugovore o seči drva i rudnicima zlata u zamenu za podršku državi, kažu bezbednosni analitičari. CAR je jedna od najsiromašnijih nacija na svetu uprkos tome što je bogata prirodnim resursima, a opterećena je krizama i sukobima otkako je stekla nezavisnost od Francuske 1960. godine.
Verovalo se da je skoro 2.000 ruskih plaćenika delovalo u CAR-u pre Prigožinove smrti prošle godine, iako je nejasno koliko ih je ostalo danas.
Prigožin je organizovao jednodnevnu oružanu pobunu u junu prošle godine, preuzimajući kontrolu nad ruskim gradom Rostov na jugu i marširajući prema Moskvi pre nego što se vratio nazad.
Dva meseca nakon pobune, poslovni avion sa Prigožinom i njegovim vrhunskim saradnicima srušio se dok je leteo iz Moskve za Sankt Peterburg — ubivši svih 10 ljudi u avionu, uključujući Utkina.
Utkin, koji je bio poznati neonacista, nazvao je paravojnu grupu po svom pozivnom znaku "Vagner" - što se odnosi na nemačkog kompozitora Riharda Vagnera kome se dive nacistički nemački zvaničnici, uključujući Adolfa Hitlera.
Kremlj je negirao bilo kakvu umešanost i odbacio optužbe Zapada da je ruski predsednik Vladimir Putin stajao iza nesreće kao „apsolutnu laž“.
Od Prigožinove smrti, Rusija je brzo preuzela kontrolu nad Vagnerovim plaćenicima i uključila ih u paravojne snage pod kontrolom Kremlja pod nazivom Afrički korpus.
U CAR-u, ruski plaćenici su dugo bili popularni među mnogim lokalnim stanovništvom i integrisali su se u društvo - bilo da se radi o kuvanju piva ili posećivanju pijaca.
Prigožinova statua u Bangiju nije jedinstvena. Prethodno je podignut još jedan spomenik četvorici ruskih vojnika koji štite meštanu i njenu decu.
Pored njegovog groba u Sankt Peterburgu nalazi se i statua Prigožina, koja je otkrivena ranije ove godine, kao i statua Prigožina i Utkina u blizini groblja Vagnerovih plaćenika u ruskom Krasnodarskom kraju.
(euronevs.rs)
BONUS VIDEO:
RUSIJA: Grob Jevgenija Prigožina na Porohovskom groblju u Sankt Peterburgu