NERVOZA NA ZAPADU: Rumunski Tramp bi mogao da uzdrma NATO

Marko Kolašinac 04. 12. 2024. u 15:19

RUMUNIJA je ozbiljna vojna sila, zbog čega rizik da će NATO-skeptični, proruski kandidat Kalin Đorđesku postati njen predsednik sledeće nedelje, brine Alijansu.

Foto: Profimedia

Zemlja sa 19 miliona stanovnika već je dve decenije članica NATO-a i domaćin vazdušne baze koja bi trebalo da postane najveća u bloku u Evropi.

Graniči se sa Ukrajinom kojoj je poslala oružje i municiju, a u bazi Deveselu, u kojoj su i rumunske i američke snage, nalazi se američki protivraketni sistem "aegis ašor".

Đorđesku ipak nije impresioniran tim "međunarodnim vezama". On je, lamentira "Politiko", sistem u Deveselu nazvao nacionalnom sramotom, zalaže se za prekid slanja vojne pomoći Ukrajini i traži "rusku mudrost" u oblikovanju spoljne politike.

Istovremeno, Đorđesku insistira da ne želi da se povuče iz Alijanse.

- Ne želim da izađem iz NATO-a, ne želim da izađem iz Evropske unije - rekao je on. - Ono što želim, međutim, jeste da zauzmem stav, da ne klečim tamo, da ne pristajem na sve. Kao što sam rekao, treba da radimo sve u našem nacionalnom interesu.

Čak i ako bi Đorđesku bio sklon da se povuče iz NATO-a, to bi bilo teško postići jer krajnja desnica nema većinu u parlamentu zemlje. To bi takođe moglo da iznervira Rumune, od kojih 88 odsto podržava članstvo u Alijansi, navodi "Politiko" pozivajući se na nedavnu anketu.

Foto: Profimedia

Sa druge strane, prema rumunskom političkom sistemu u francuskom stilu, predsednik je šef države, vrhovni komandant oružanih snaga i zadužen za spoljnu politiku.

Dakle, dolazak NATO-skeptika na čelo Rumunije moglo bi da stvori velike probleme za Alijansu - Đorđesku bi mogao da kopira mađarskog premijera Viktora Orbana, na primer, i da deluje kao proruski "spojler" unutar NATO-a, objašnjava portal.

Dramatična politička promena u Bukureštu mogla bi da potkopa ulogu Rumunije kao jednog od glavnih regionalnih bezbednosnih igrača vojnog saveza. I jednog od najvećih potrošača u Alijansi, sa više od dva odsto BDP-a izdvojenog za odbranu. Cilj koje mnoge članice i dalje ne mogu ili teškom mukom ispunjavaju.

(rt.rs)

Pogledajte više