IMPIČMENT ZA JUN SUKA: Predsedniku Južne Koreje se uzdrmala fotelja nakon drame u državi

Đorđe Grmuša 04. 12. 2024. u 07:34

PREDSEDNIK Južne Koreje Jun Suk Jeol našao se na žestokom udaru opozicije koja je, nakon njegovog proglašenja vanrednog stanja, podnela zahtev za impičment.

Foto Tanjug/AP Photo

O ovom zahtevu opozicije tek treba da se raspravlja, a očekuje se da bi glasanje moglo da bude obavljeno do kraja ove sedmice. Sada kada je zahtev predložen, potrebno je da najmanje dve trećine parlamenta, koji broji 300 poslanika, glasa za impičment Jeola - što znači da je opoziciji potrebno najmanje 200 glasova.

Proces glasanja mora da bude održan u naredna 72 sata.

Podsetimo, predsednik Južne Koreje Jun Suk Jeol juče je proglasio vanredno stanje. Drastična odluka Jun Suk Jeola, objavljena u kasnonoćnom TV prenosu, pominjala je "antidržavne snage" i pretnju iz Severne Koreje, ali ubrzo je postalo jasno da to nije bilo podstaknuto spoljnim pretnjama, već njegovim sopstvenim očajničkim političkim nevoljama.

Vojska i policija su potom ušli u parlament, ali su se ubrzo povukli, nakon što su poslanici glasali za odbacivanje predsednikove odluke.

Nekoliko sati kasnije Jeol je izjavio da će povući naređenje, a nakon glasanja parlamenta kojim je ono blokirano.

- Prihvatio sam odluku Nacionalne skupštine da ukine i povuče vanredno stanje - rekao je u obraćanju naciji koje je prenošeno na televiziji.

Neposredno nakon što je to objavio, građani, koji su se okupili ispred Narodne skupštine, počeli su da slave.

Šta je impičment?

Impičment je postupak kojim zakonodavno telo može formalno da optuži visokog državnog zvaničnika za ozbiljna kršenja zakona, zloupotrebu položaja ili druge teške prekršaje. Cilj impičmenta je uklanjanje optuženog zvaničnika s funkcije, ali proces ne podrazumeva automatski uklanjanje.

(Telegraf)

Pogledajte više