PADA VLADA U PARIZU: Politička kriza u Francuskoj, premijer od večeras nema nikakve izglede da ostane na funkciji
Premijer Francuske Mišel Barnije praktično već pakuje kofere.
Teško je zamisliti da bi u poslednji čas moglo da dođe do bilo kakvog preokreta. O dvema incijativama za rušenje vlade, krajnje levice i krajnje desnice, poslanici će glasati večeras, a dovoljna većina za Barnijeov pad je već obezbeđena.
Levica je odavno "kao zapeta puška" bila spremna da ruši premijera, a sada se priključila i krajnja desnica. Barnijeov opstanak zavisio je od poslanika koje predvodi Marin Le Pen. Pokušao je da ih zadovolji, učinio je nekoliko ustupaka u predlogu budžeta, ali to nije bilo dovoljno.
Le Penova je poručila da Vlada nije ispoštovala obećanja. Istakla je da je ovo neprihvatljiv budžet, naročito prema osetljivim grupama, uključujući penzionere, pacijente, radnike i one s najmanjim primanjima.
- Odluke koje su uključene u predlog budžeta su bile duboko nepravedne prema Francuzima. Činile su da u stvarnosti Francuzi plaćaju posledice nekompetentnosti Emanuela Makrona tokom sedam godina – istakla je Le Penova, naglasiviši da je nagomilani dug "posledica Makronove politike".
Predsednica poslaničke grupe Nacionalnog okupljanja je čak izjavila da će uraditi ono što nije nikada do sada – glasaće i za predlog levice za Barnijeov opoziv, čime premijeru praktično više nije ostalo manverskog prostora. Melanšonovi saveznici zbog toga trljaju ruke.
"ŠKRIPI" U OSOVNI EVROPE
Dve vodeće sile EU, Francuska i Nemačka koju u februaru očekuju izbori, u isto vreme su u političkoj krizi, u trenutku dok na funkciju stupa novi američki predsednik Donald Tramp s izolacionističkom politikom. "Stari budžet" u Francuskoj i nestabilna vlada i neizvesnost rezultata izbora s druge strane Rajne, takođe mogu da dovedu u pitanje stabilnost slanja pomoći Ukrajini koja ratuje protiv Rusije.
- Veliki specijalista za "bregzit" tako je doživeo "bargzit" – ironisao je u igri reči s Barnijeovom prethodnom funkcijom i njegovim imenom levičarski poslanik Aleks Korbijer.
Tako će se Mišel Barnije izvesno naći u situaciji da bude premijer s najkraćim stažom u tzv. Petoj republici sa nepuna tri meseca na funkciji. Pre njega, rekord je potukao njegov prethodnik Gabrijel Atal, sa šest meseci. To pokazuje da se politička kriza nastanila.
Vest o tome da Barnije verovatno odlazi s funkcije, predsednika Emanuela Makrona zadesila je u trodnevnoj poseti Saudijskoj Arabiji. Obavešteni izvori ističu da je šef države već počeo da traži Barnijeovog naslednika. Pominju se ministar vojske Sebastijan Lekorni ili dugogodišnji saveznik iz redova centrista Fransoa Bajrua. Pojavljuje se stidljivo čak i ime predsednice Evropske centralne banke Kristin Lagard, mada se ona smatra previše "evropskim" izborom. Bernar Kaznev iz levice, kažu, nije prihvatljiv. U svakom slučaju, biće to ponovo premijer bez većine, što navodi na zaključak da bi politička kriza mogla da se nastavi.
Marin Le Pen poručuje da Emanuel Makron pred sobom ima tri mogućnosti – da izabere novog premijera, da ponovo raspusti skupštinu što može tek u junu sledeće godine, ili da i sam ode s funkcije. Čak 63 odsto Francuza smatra da bi predsednik trebalo da podnese ostavku, ako Vlada padne.
Predlog budžeta za sledeću godinu padom vlade automatski odlazi u koš. To praktično znači da će za 2025. za sada važiti proračun budžeta za ovu godinu, bez novih izdataka. Apsurdno, rušenje vlade će uslediti u ime povećanja kupovne moći, a time će se indikretno "kazniti" najosetljivije kategorije stanovništva, jer sada neće biti moguće podizanje granice oporezivanja ritmom inflacije. Takođe, odbijanjem predloga restriktivnnog budžeta koji je zadovoljio Evropsku komisiju, Francuska rizikuje da nastavi s gomilanjem dugova i time pogorša stanje kod inostranih kreditora.