OVO JE VOĐA TERORISTA U SIRIJI NJegovi džihadisti zadali muke Asadovoj vojsci: Poteko iz Al-Kaide, glavu mu ucenili Amerikanci (FOTO/VIDEO)

Đorđe Grmuša 30. 11. 2024. u 13:52

Posle 13 godina rata i nekoliko godina relativnog zatišja, sirijski pobunjenici su juče zauzeli veliki deo najmnogoljudnijeg sirijskog grada Alepa.

Foto: Profimedia

 Na čelu neočekivanog razvoja događaja, koji je uznemirio ne samo Bašara al Asada, već i Moskvu, koja je njegov zaštitnik, nalazi se pobunjenička grupa Hajat Tahrir al-Šam. To je sunitska paravojska koju podržava Turska, a SAD je smatraju terorističkom organizacijom.

Hajat Tahrir al-Šam nastao je 2017. godine udruživanjem niza militantnih grupa koje su se namnožile tokom građanskog rata koji je izbio u Siriji nakon početka Arapskog proleća 2011. Tih godina su autokratski režimi pali u severnoj Africi, ali ne i u Siriji.

Deklarisani cilj Hajat Tahrir al-Šama (poznatog po akronimu HTS) je stvaranje islamske države i zbacivanje dinastičke vladavine porodice Asad i njihovog saveznika Hezbolaha iz zemlje.

Ko je vođa ofanzive?

Grupu predvodi čovek čije je ratno ime Abu Mohamed al-Džolani, pri čemu se Džolani odnosi na sirijski deo Golanske visoravni, delimično pripojen Izraelu, odakle on i potiče. Al-Julani je prekaljeni borac iz sirijskog građanskog rata u koji je ušao kao pripadnik sirijskog ogranka Al-Kaide. Pre nego što je stupio u terorističku organizaciju koju je osnovao Osama bin Laden 2016. godine, al-Džolani je bio emir al-Nusre, sada ugašene terorističke organizacije koja je predstavljala ispostavu Al Kaide u Siriji.

Američki Stejt department stavio je Džolanija na listu globalnih terorista 2013. godine i ponudio 10 miliona dolara za informacije koje bi dovele do njegovog hapšenja. Danas se njegova organizacija smatra najjačom opozicionom grupom na teritoriji Sirije, a rukovodstvo tvrdi da je potpuno nezavisno od uticaja bivših partnera iz Al Kaide. Poznato je da je na početku rata u Siriji al-Džolani preuzeo odgovornost za bombaške napade, istovremeno najavljujući udare na zapadne snage, konfiskaciju imovine verskim manjinama i slanje verske policije da maltretira žene.

Foto: Profimedia

 

Međutim, poslednjih godina Džolani i HTS su promenili svoj imidž i "rebrendirali" se. Ekspert Aron Zelin piše da grupa poslednjih godina promoviše "civilnu vlast" i vojne akcije protiv ekstremističkih grupa na "svojoj teritoriji". Džolani čak pokušava da se pokaže kao zaštitnik drugih vera, pa je prošle godine dozvolio da se prva misa posle mnogo godina održi u crkvi u Idlibu.

Ta promena je primećena i u SAD. Prva administracija Donalda Trampa, piše Zelin, objavila je 2018. da više ne lovi direktno Džolanija. Ipak, i pored kretanja ka umerenosti, Džolani je dozvolio da na teritoriji pod njegovom kontrolom deluje nekoliko ekstremističkih grupa. Pored toga, grupa je učestvovala u poslednjem poznatom "okršaju" sa američkim snagama 2022. godine.

Velika i neočekivana ofanziva Hajat Tahrir al-Šama počela je dan nakon što su Izrael i Hezbolah objavili prekid vatre u Libanu. Pobunjenici su zaključili da su saveznici Bašara el Asada - Hezbolah, Iran i Moskva - slabi i zauzeti na drugim frontovima i pokrenuli su napad. Na društvenim mrežama juče su podeljene slike i video snimci na kojima se vidi da drže centar grada i Veliku džamiju. Obnovljene borbe u Siriji otvaraju mogućnost da se otvori još jedan front na Bliskom istoku.

Robert Ford, poslednji američki ambasador u Siriji, u intervjuu za američki Ej Bi Si Njuz, primetio je da je Izrael poslednjih meseci izveo nekoliko napada na sirijske vladine snage i snage Hezbolaha u toj oblasti. Sirijska arapska armija kontroliše oko 70 odsto Sirije, ali 30 odsto kontrolišu pobunjeničke grupe, a tu se nalaze i strane vojne jedinice.

SAD ima oko 900 vojnika stacioniranih na severoistoku Sirije, daleko od Alepa, koji su raspoređeni da spreče obnovu najopasnijih džihadističkih grupa poput Islamske države.

Turska takođe ima vojne snage na teritoriji Sirije, koje imaju uticaja na grupe koje čine Hajat Tahrir al-Šam.

Čarls Lister, dugogodišnji analitičar američkog instituta za Bliski istok specijalizovan za Siriju, rekao je za Ej-Bi-Si da je razvoj događaja značajan. Naime, nekoliko godina kretanja na vojnoj mapi Sirije bila su zanemarljiva, tako da je ovo velika promena.

- Potencijal da ova promena ima veoma značajne posledice postoji ako se pokaže da režimske snage nisu u stanju da zadrže teritoriju. Moguće je i da će to biti događaj koji će promeniti igru - smatra Lister i dodaje da među rizike svrstava i "buđenje" boraca Islamske države.

Prema Fordovim rečima, borbe u Alepu bi mogle da donesu još veću destabilizaciju ukoliko se "Rusija i Turska povuku", ili ako između njih dođe do direktnog snažnog sukoba.

(Kurir/Jutarnji list)

Pogledajte više