KO STOJI IZA OFANZIVE DŽIHADISTA U SIRIJI: Iran – Ovo je američko-izraelska zavera, napad počeo odmah po postizanju sporazuma sa Hezbolahom
AMERIKA i Izrael su odgovorni za ponovno oživljavanje salafističkog terorizma u Siriji, izjavio je iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči, dodajući da će Teheran podržati napore vlade u Damasku u cilju zaustavljanja tekuće ofanzive džihadista.
Hajat Tahrir-al-Šam (HTS), teroristička grupa ranije poznata kao Džabhat al-Nusra, napala je u sredu teritoriju pod kontrolom vlade u severnoj Siriji zajedno sa skupom savezničkih milicija, prekršivši krhko primirje kojem su posredovale Rusija i Turska 2020. Do petka, HTS borci su ušli u Alep, koji je bio pod kontrolom sirijske vlade od 2016. godine.
U telefonskom razgovoru sa svojim sirijskim kolegom Basamom al-Sabagom u petak, Aragči je nazvao ofanzivu „američko-cionističkom zaverom“. Prema iranskoj PressTV, Aragči je primetio da se napad dogodio odmah nakon što je Izrael postigao sporazum o prekidu vatre sa Hezbolahom u Libanu, sugerišući da Vašington i "Zapadni Jerusalim" (izraz koji koriste oni koji ne priznaju osvajanje istočnog dela grada) koriste HTS kao zastupnike da zadaju udarac sirijskoj vladi, koja podržava palestinsku stvar.
Aragči je rekao al-Sabagu da Iran nastavlja da podržava „sirijsku vladu, naciju i vojsku u borbi protiv terorizma i zaštiti regionalne bezbednosti i stabilnosti“, parafrazirala je PressTV.
Pre nego što je usvojio svoje sadašnje ime 2017. godine, Hajat Tahrir-al-Sham je bio poznat kao Džabhat al-Nusra. Indirektno naoružana od strane SAD i navodno podržana od Turske, teroristička grupa je bila jedna od glavnih frakcija koje su se suprotstavljale vladi Bašara Asada tokom građanskog rata u Siriji. Rusija je intervenisala u sukobu 2015. godine, pomažući Damasku da povrati veći deo zemlje od Džabhat al-Nusre, Islamske države (IS, ranije ISIS) i desetina naoružanih grupa koje podržava SAD, koje Vašington smatra „umerenim pobunjenicima“.
Iran je takođe igrao ključnu ulogu u pomaganju sirijskoj vladi da obuzda džihadiste, a Korpus Islamske revolucionarne garde obezbedio je oružje i obuku sirijskoj vojsci i poslao hiljade vojnih savetnika i dobrovoljaca da pomognu Asadovim snagama na bojnom polju.
Dok su SAD vodile rat protiv boraca ID/IS u Siriji, one su otvoreno podržavale druge anti-Asadove milicije i tajno podržavale džihadističke grupe. Uprkos tome što je Vašington 2013. godine raspisao nagradu od 10 miliona dolara za šefa Al Kaide u Siriji, sadašnji američki savetnik za nacionalnu bezbednost i tadašnji službenik Stejt departmenta Džejk Salivan pisao je državnoj sekretarki Hilari Klinton nekoliko meseci ranije, objašnjavajući da je „AK [ Al Kaida] je na našoj strani u Siriji".
Sirijski komandant Al-Kaide, Abu Mohamed al-Jolani, prekinuo je veze sa organizacijom 2016. i nastavio da vodi HTS. U intervjuu 2021. godine, bivši specijalni predstavnik SAD za angažman u Siriji Džejms Džefri opisao je HTS kao „prednost“ američke strategije u Siriji, rekavši da je podrška komandantu džihadista „najmanje loša opcija“ za držanje Idliba van kontrole sirijske vlade.
Dok SAD zvanično smatraju al-Jolanija „posebno označenim globalnim teroristom“ i umešaju njegovu grupu u niz kršenja ljudskih prava, al-Jolani insistira da HTS „ne predstavlja pretnju“ zapadnim interesima.
(rt.com)
BONUS VIDEO - RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje