"PRVI DAN MANDATA ĆU IM TO NAPRAVITI" Tri velike države na udaru Trampa, obaveštajna služba EU odradila je dobar posao

Marko Kolašinac 27. 11. 2024. u 15:15

EVRO je ojačao u utorak pošto je Evropa izbegla poslednju rundu pretnji novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa.

Foto: Tanjug/AP

Moglo bi se zaključiti da je obaveštajna služba EU odradila dobar posao. U ponedeljak kasnije uveče agencija Blumberg objavljuje da EU predlaže nametanje sankcija nekolicini kineskih kompanija za koje je uverena da pomažu ruskim firmama u razvoju ofanzivnih bespilotnih letelica koje se koriste u agresiji na Ukrajinu. Nekoliko sati kasnije izabrani američki predsednik Donald Tramp objavljuje da će prvog dana mandata nametnuti carine Meksiku, Kanadi i Kini.

Postoji li mogućnost da je zbog te najave, kao i ranijih, na primer one Ursule fon der Lajen, bivše i buduće predsednice EK, koja je izjavila da ćemo kupovati još više američkog tečnog prirodnog gasa (LNG), a Francuska je odustala od branjenja pristupa kompanijama koje nisu iz našeg bloka finansijskim podsticajima koji se planiraju za evropsku odbrambenu industriju, Tramp izuzeo EU iz carinskog udara?

AP Photo/Jean-Francois Badias

Kako bilo, evro je u utorak ojačao jer je EU izbegla najnoviju rundu pretnji carinama Donalda Trampa. Ključno pitanje, na koje ne možemo znati odgovor, glasi - jesmo li za sada izbegli carine ili je možda reč o slanju pozitivnih signala saveznicima koji zauzimaju oštar stav prema Kini?

Kinezi proizvode u Meksiku

Tramp je u ponedeljak uveče objavio da će prvog dana mandata nametnuti 25 posto carina na uvoz iz Meksika i Kanade, jedinih kopnenih suseda s kojima postoji sporazum o zoni slobodne trgovine. Poručio im je da moraju zaustaviti dotok droge, posebno fentanila, koji izaziva veliki broj smrti u SAD, te ulazak migranata.

Sjedinjene Države predstavljaju odredište 83 posto meksičkog i 75 posto kanadskog izvoza. Meksički pezo i kanadski dolar su odmah oslabili.

- Kanada najveći prioritet stavlja na graničnu bezbednost i integritet naše zajedničke granice. Naš odnos danas je uravnotežen i obostrano koristan, posebno za američke radnike - stoji u saopštenju vlade u Otavi.

Meksiko je u vreme pisanja ovog teksta prećutao najavu. Kina može računati na dodatnih deset posto carina na dosadašnje.

- Nije potpuno jasno šta bi to značilo za Kinu budući da je prethodno obećao ukinuti kineski trgovinski status najpovlašćenije nacije i uvesti carine na kineski uvoz veće od 60 posto - piše Rojters.

Meksiko se pod udarom našao i zato što je Kina, da bi izbegla trgovinske zabrane koje se vuku još od prvog Trampovog mandata, a nastavio ih je sadašnji predsednik Džo Bajden dodajući nove, deo proizvodnje smestila u južnog američkog suseda koji koristi kao odskočnu dasku za ulazak u SAD. Iz istih razloga kineski predsednik Si Đinping nedavno je posetio Maroko, koji bi mogao postati kanal izvoza u SAD i EU.

Razboriti kineski finansijeri

Ni Sjedinjene Države ni Kina neće pobediti u trgovinskom ratu, objavila je kineska ambasada u Vašingtonu. "Kina veruje da je kinesko-američka ekonomska i trgovinska saradnja od obostrane koristi", saopštio je portparol ambasade Liu Pengju.

- Niko neće pobediti u trgovinskom ili carinskom ratu - dodao je Liu.

Oglasio se i Peking, za sada na nivou portparolke Mao Ning, koja je poručila: "U principu, otvoreni smo za održavanje dijaloga i komunikacije."

Foto: EPA

Peking ne žuri sa reakcijama, tražiće modele kako odgovoriti jer do uvođenja carina ima nešto manje od dva meseca, pa se mogu pripremiti mere retorzije. Poznajući razboritost stručnjaka u kineskim finansijskim i ekonomskim institucijama, ne treba sumnjati da su već razradili niz scenarija, ali nad svima visi ključno pitanje: kako nadoknaditi gubitak koji će carine svakako izazvati?

EU za sada ne pokazuje nameru ublažavanja mera zaštite tržišta, izvori iz Brisela potvrdili su da nema dogovora o smanjenju carina na uvoz kineskih električnih automobila. Agencija Blumberg smatra da su Trampove pretnje podsećanje da planira koristiti ovlašćenja za uvođenje carina, ili barem preti da će ih koristiti, kao polugu protiv saveznika i protivnika podjednako.

- Još je to jedan znak njegovog odvajanja od međunarodnog poretka gde su niske carine cilj i postoje pravila koja obeshrabruju prekomerno kažnjavanje trgovinskim merama - piše agencija.

Pregovarački trik

Konzervativni Vol strit džornal nešto je blaži, iako je doveo u pitanje napad na trgovinski sporazum u Severnoj Americi, pre NAFTA, kasnije USMCA.

- Glavno je pitanje da li su pretnje pregovarački trik da bi se od trgovinskih partnera SAD iznudili ustupci u vezi s trgovinom i drugim političkim prioritetima ili početak kontinuirane kampanje za preoblikovanje globalne trgovine i američke ekonomije" navodi list.

Ako je tačno prvo, tada se pokazuje da EU za sada dobro igra na tom planu.

(Jutarnji list)

Pogledajte više