RUSKI IZVOR: Na osnovu vizuelne analize, Iskander-M nije uništio MiG-29 već lovac F-16 u Ukrajini (VIDEO)

Predrag Stojković 27. 11. 2024. u 07:00

UKOLIKO je raketni udar Oružanih snaga Rusije zaista uništio F-16, to bi bio prvi dokumentovani slučaj u istoriji.

Foto Tanjug/AP/Efrem Lukatsky

Ruske trupe su izvršile raketni udar kompleksom „Iskander-M“ na međunarodni aerodrom u Dnjepropetrovsku.

U početku se izveštavalo da je u napadu uništen lovac MiG-29, ali je kasnije navodno utvrđeno da je pod udar Oružanih snaga Rusije pao F-16 Fajting falkon, sada tako tvrde ruski izvori vesti.

Lovac bio je na zemlji, gde se punio gorivom i naoružavao na aerodromu Dnjepro International, kada je pogođen taktičkom balističkom raketom Iskander-M sa termobaričkom bojevom glavom. Snimak udara objavljen je na društvenim mrežama 23. novembra.

Prema ruskim medijima, udar rakete uništio je lovac i izazvao smrt ili ranjavanje oko 15 oficira i inženjera Oružanih snaga Ukrajine.

Na osnovu vizuelne analize, izvori ističu sličnosti pogođenog aviona sa američkim lovcem. Konkretno, uništena letelica imala je karakterističan oblik trupa za F-16, sa aerodinamičnim i uskim korpusom.

Da je u pitanju ova američka letelica, dodatno potvrđuje oblik trapezoidnih krila, kompaktno postavljena uz trup, kao i prisustvo vertikalnog kormila pravca.

Usisnik vazduha uništenog aviona nalazi se ispod trupa. Osim toga, minimalistički profil letelice takođe ukazuje na F-16, prema tvrdnjama ruske strane.

Raketa Iskander-M, koja je korišćena za napad, ima domet od skoro 500 kilometara (od nedavno postoji verzija dometa 1000 km). Ruski sistem balističkih projektila kratkog dometa, poznat je po preciznosti, pokretljivosti i fleksibilnosti u savremenom ratu. Ovaj mobilni sistem na točkovima nosi dva projektila i može biti raspoređen za nekoliko minuta, pružajući mogućnost brze reakcije.

FOTO: AP/Tanjug

Može biti opremljen različitim konvencionalnim bojevim glavama, uključujući kasetne, termobaričke, visokoeksplozivne fragmentacione, penetracione za uništavanje bunkera i elektromagnetne uređaje za protivradarske misije. Sistem takođe može biti opremljen čak i nuklearnim bojevim glavama.

Visokomanervabilna raketa se vodi inercijalnim navigacionim sistemom uz pomoć GLONASS-a. Takođe, može biti opremljena optičkim tragačem sa digitalizovanim sistemom za korelaciju scena za precizno navođenje u završnoj fazi leta.

Tehnički, projektil Iskander-M putuje brzinama koje premašuju 6 Maha, što ga čini izuzetno teškim za presretanje korišćenjem konvencionalnih protivraketnih sistema.

U borbi, preciznost i brzina Iskander-M projektila čine ga zastrašujućim oružjem u ruskom arsenalu, sposobnim da pogodi duboko iza neprijateljskih linija sa minimalnim upozorenjem.

Ovo je jedno od retkih ruskih (sovjetskih) sredstava koje je dobilo lično ime. Ili dobijaju imena po biljkama (vasiljok, ljepestok, akacija, gvozdika, hrizantema, maslačak), ili po konstruktorima.

Ruski izvori kada god se to dogodi, žele posebno da naglase da je ne sovjetska već zapadna tehnika u Ukrajini efikasno uništavana od strane ruskih snaga. U poslednjim mesecima, ruska vojska je pojačala napade na vredne vojne ciljeve ukrajinskih snaga iza linije fronta, koristeći uglavnom rakete Iskander-M.

Poenta u najnovijoj vesti je da ovu sudbinu nisu izbegli ni F-16 lovci, koje je zapadna propaganda široko reklamirala. Ipak, naoružanje koje su saveznici isporučili Ukrajinskim oružanim snagama ne koristi se preterano efikasno zbog brojnih problema poput rizika od ruske PVO i avijacije.

Čini se da će isporuke oružja Kijevu biti nastavljene, dok sa druge strane Rusi smatraju da svaki uništeni komad tehnike podriva poverenje NATO-a i da bi u budućnosti mogao nagnati Vašington i London ka drugačijoj politici.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje

Pogledajte više