EVROPA PODELJENA: Sada se jasno vidi stav zemalja o sukobima na Bliskom Istoku
REAKCIJE vlada evropskih država na odluku Međunarodnog krivičnog suda da izda naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua još jednom je istakla koliko je zapravo Evropa podeljena oko situacije koja se dešava na Bliskom Istoku.
Međunarodni krivični sud izdao je u četvrtak naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i komandanta Hamasa Mohameda Deifa.
Irska
Irski premijer Sajmon Haris rekao je da je to "izuzetno značajan korak", iako je vodio računa da govori diplomatski, bio je jasan u svojoj osudi izraelskog rata u Gazi i Libanu.
- Vlada Irske dugo izražava svoju duboku zabrinutost zbog vođenja rata u Gazi i jasno je izrazila uverenje da pravila međunarodnog prava i međunarodnog humanitarnog prava nisu poštovana - navodi se u njegovom saopštenju.
Češka Republika
Sa druge strane nalazi se Češka Republika koja važi za jednu od najvećih pristalica Izraela, a ministar spoljnih poslova Jan Lipavski jasno je pokazao svoje nezadovoljstvo kada se radi o izdatim nalozima.
- Stavljanje teroriste i nekoga ko brani svoju zemlju od njih na isti nivo mi se ne čini u redu. To takođe podriva kredibilitet suda - napisao je na društvenim mrežama Lipavski.
Ujedinjene Nacije
MKS optužuje izraelske vođe za zločine protiv čovečnosti i izazivanje gladi.
UN kažu da je sukob izazvao "užasnu ljudsku patnju" i procenjuju da je više od 45.000 ljudi ubijeno od napada na Izrael 7. oktobra što uključuje 43.000 Palestinaca i najmanje 1.200 Izraelaca.
Komandant Hamasa, Mohamed Deif, optužen je za ratne zločine, uključujući ubistvo, mučenje i silovanje, međutim IDF je izjavio da je on mrtav.
Nemačka
Kako navodi Kanal 4, Nemačka "hoda po ljuskama jajeta" , jer je pokušala da pronađe zlatnu sredinu.
Mediji prenose da je Nemačka jedna od najvećih pristalica Međunarodnog krivičnog suda, ali istovremeno "pruža ruku Izraelu".
- Posledica nemačke istorije je da imamo jedinstvene odnosne i veliku odgovornost prema Izraelu - rekao je portparol kancelara Šolca Štefen Hebestrajt, pozivajući se na Drugi svetski rat i Holokaust.
Mađarska
Šef Evropske Unije za spoljne poslove rekao je da su u stvarnosti sve zemlje članice EU prinuđene da se pridržavaju odluke Međunarodnog krivičnog suda.
- To nije politička odluka, to je odluka suda, suda pravde. Ova odluka je obavezujuća odluka za sve države. Sve države članice suda, koje uključuje sve članice Evropske unije, obavezuju se da sprovedu ovu sudsku odluku.- rekao je Žozep Borelj.
U teoriji, Netanjahu i Galant sada ne mogu kročiti u Evropu bez straha o hapšenju.
Međutim mađarski premijer Viktor Orban ponudio je Netanjahuu siguran prolaz,kako prenose mediji.
- Nalog MKS-a za hapšenje premijera Netanjahua je drzak, ciničan i potpuno neprihvatljiv. Pozvao sam premijera Netanjahua u zvaničnu posetu Mađarskoj, gde ćemo garantovati njegovu slobodu i bezbednost - rekao je on.
Advokat za ljudska prava i bivši sudija UN-a za ratne zločine Džefri Robertson, rekao je za Kanal 4 da bi se svaki član MKS-a suočio sa izbacivanjem ako bi skrivao Netanjahua ili Galanta.
- Sud nije ovlašćen da sudi u odsustvu. Moraju da ga stave na optuženičku klupu... Netanjahu bi se mogao držati podalje.- rekao je.
Javne rasprave oko Izraela
Ovo je drugi put ove nedelje da su evropske zemlje javno raspravljale oko Izraela, a Borelj je u ponedeljak primorao ministre spoljnih poslova da razgovaraju o tome da li se akcije Izraela mogu protumačiti kao kršenje klauzule o ljudskim pravima u trgovinskom sporazumu EU sa Izraelom.
Mesecima, Španija i Irska se zalažu za to da EU iskoristi uslove trgovinskog sporazuma kako bi naterali Izrael da prihvati odgovornost, međutim stavljanje na dnevni red sastanka ministara spoljnih poslova u Briselu bi razbesnelo mnoge.
Jedan diplomata je rekao da je to bio ''loše pripremljen'' plan i potez da se ''da izjava'' u Boreljovim poslednjim danima mandata.
EU je najveći trgovinski partner Izraela čija se vrednost porcenjuje u milijardama, ali EU bi bila potrebna jednoglasna podrška svih država članica kako bi suspendovala bilo koji aspekt ovog sporazuma.
Tekuća podela oslabila je odgovor EU na izraelski rat na Bliskom Istoku, a lideri EU su pozvali Izrael da se pridržava međunarodnih humanitarnih prava, čak i kada se radi o odbrani.
BONUS VIDEO:
ZABELELA SE PRESTONICA: Sneg u Beogradu ne prestaje da pada