KINA POKAZALA VOJNU SILU! Na sajmi naoružanja prikazan zapanjujući vojni arsenal (FOTO/VIDEO)
KINA pokazala najnoviji arsenal na sajmu vazduhoplovnog naoružanja u Džuhaju
Kina je pokazala da sve više napreduje u vojnoj tehnologiji predstavljanjem najmodernijeg arsenala na najvećem sajmu vazduhoplovnog i drugog naoružanja u toj zemlji.
Sajam koji se svake druge godine održava u gradu Džuhaj na jugu Kine tokom prošle nedelje je u šest dana privukao skoro 600.000 posetilaca.
CNN prenosi navode kineskih državnih medija da su na tom sajmu dogovorene porudžbine u vrednosti većoj od 39 milijardi dolara koje su stigle iz celog sveta.
Američka televizija navodi da stručnjaci mnoga prikazana kineska oružja vide kao odgovor na ona iz SAD.
Na ovogodišnjem sajmu prikazani su novi kineski borbeni avioni i rakete, a prvi put je čitav jedan deo prostora bio odvojen za dronove, što je znak njihove sve važnije uloge na bojištima, uključujući i ono u ratu u Ukrajini i potencijalno bilo kakav budući sukob oko Tajvana, ostrva koje Peking smatra svojom teritorijom.
Stelt borbeni avion J35-A
Posle više od decenije priprema, na sajmu je predstavljen željno očekivani novi stelt borbeni avion J-35A, koji se smatra delom napora Pekinga da drži korak sa stelt borbenim kapacitetima Amerike.
Ovo je drugi kineski stelt borbeni avion, nakon J-20 koji je stupio u vojnu upotrebu 2017.
Ovim je Kina postala druga zemlja u svetu posle SAD koja ima dva tipa stelt borbenih aviona.
Neki od posetilaca sajma primetili su sličnost u izgledu J-35A i američkog F-35., s tim što kineska letelica ima ne jedan već dva mlazna motora.
Kineski vojni stručnjak Song Sindži procenjuje da je maksimalna težina J-35A kako bi mogao da poleti negde oko 30 tona.
Antibalistički raketni sistem HQ-19
Stručnjaci su odmah ovaj kineski protivvazdušni sistem nove generacije uporedili s američkim THAAD.
Ovo kinesko oružje je postavljeno na vozilo s osam točkova visoke pokretljivosti, a HQ-19 ima šest raketa namenjenih za presretanje i koristi mehanizam "hladnog ispaljivanja" koji smanjuje opterećenje lansera i omogućuje brzo ispaljivanje projektila.
Peking nije objavio specifikacije ovog PVO sistema, pa nije poznato da li ima operativni domet ili brzinu pogađanje ciljeva kao američki THAAD.
U godišnjem izveštaju Pentagona o kineskoj vojsci, objavljenom 2020, navedeno je da su rakete presretači HQ-19 testirani na balističkim projektilima udaljenim 3.000 kilometara.
Matični dron Džetank
Ovaj ogromni matični dron može da ponese teret težak do šest tona i ima raspon krila od 25 metara.
Prema navodima medija u Pekingu, maksimalna težina pri poletanju Džetanka može da bude 16 tona, što ga čini jednim od najvećih oružja tog tipa u kineskom arsenalu.
Ova bespilotna letelica na mlazni pogon namenjena za napad i izviđanje ima osam tačaka za nošenje raketa i bombi, kao i lako zamenjivi modul za misije kada je potrebno da ponese različite tipove malih dronova.
Stelt brod bez posade Orka
Zvanično ime ovog stelt plovila bez ljudske posade koje se kreže visokom brzinom je JARI-USV-A i teško je 500 tona.
Orka je osmišljena tako da bude teško primetna na radaru ima jedinstvenu strukturu trimarana koja joj pruža stabilnost prilikom kretanja po veoma uzburkanom moru.
Duga je 58 metara, visoka 23 metra i duboka četiri metra, a kreće se brzinom do 40 čvorova i ima domet od 4.000 nautičkih milja, što joj omogućuje da dugo može da izdrži bez dopune goriva.
Orka ima četiri radara i sistem za vertikalno lansiranje, a može da ispaljuje rakete, protivbrodske projektile i PVO rakete.
Na nju mogu da sleću bespilotni helikopteri, a napred se nalazi i prostor iz kojeg mogu da se lansiraju mali podvodni uređaji ili senzori za otkrivanje podmornica.
(Kurir)
NONUS VIDEO:
"NOVOSTI" NA CIIE U ŠANGAJU: Premijer Vučević obišao nacionalni i privredni paviljon Srbije