NOVA ODLUKA SAD, POVUČENA JOŠ JEDNA ZABRANA: Tek sledi haos u Ukrajini

Daliborka Lazarević 20. 11. 2024. u 14:37

SJEDINjENE Američke Države više se ne protive primeni raketa „storm šedou“ za napade u dubinu Rusije, objavio je britanski „Tajms“, pozivajući se na izvore.

Foto Tanjug/AP

Dozvola Vašingtona je bila neophodna, jer se navođenje raketa odvija uz korišćenje američkih sistema.

- SAD prvobitno nisu davale dozvole za korišćenje svoje tehnologije prilikom napada raketama „storm šedou“ na Rusiju, jer su strahovale od dalje eskalacije - navodi se u materijalu.

U objavi se navodi da je britanski premijer Kir Starmer izmenio svoj početni stav po tom pitanju: ako ga je ranije iznosio prilično oprezno, nakon odobravanja napada od strane SAD nije više tako obazriv.

Istovremeno, Starmerovi saradnici tvrde da rakete „storm šedou“ neće promeniti ishod ukrajinskog sukoba.

- Velika Britanija neće objavljivati zvanično saopštenje na ovu temu - navodi se u članku.

Podsetimo, „Njujork tajms“ je u nedelju, pozivajući se na neimenovane zvaničnike američke administracije, javio da je američki predsednik Džozef Bajden prvi put dao Ukrajini dozvolu da koristi rakete dugog dometa za gađanje ciljeva u dubini ruske teritorije. Prema pisanju medija, šef Bele kuće je preduzeo ovaj korak nakon što su se pojavili izveštaji o „dolasku vojnika iz Severne Koreje u Kursku oblast“.

Sa svoje strane, list „Figaro“ je objavio da su i Francuska i Velika Britanija dozvolile Ukrajini da gađa rusku teritoriju raketama „skalp“ i „storm šedou“, da bi nedugo zatim ta informacija bila uklonjena iz članka.

Ruski zvaničnici su nakon odluke Vašingtona upozorili da svetu preti treći svetski rat i da će Moskva snažno odgovoriti. Dva dana nakon što su odobreni napadi u dubinu ruske teritorije, ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je ukaz kojim se odobrava ažurirana nuklearna doktrina – Osnove geopolitike u oblasti nuklearnog obuzdavanja.

BONUS VIDEO:

RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja

Pogledajte više