"OSOVINA" EU BEZ BUDŽETA: Pariz i Berlin, kao ključne prestonice EU, suočeni s velikim finansijskim teškoćama
Francuska i Nemačka kubure s usvajanjem budžeta za sledeću godinu, a stvari se naročito komplikuju ulaskom u Belu kuću Donalda Trampa koji zastupa politiku "Amerika najpre".
To znači da će dve najveće sile EU sačekati Novu godinu bez usvojenih budžeta, ili, pride, sa srušenim vladama. Ovaj drugi scenario već je viđen u Berlinu, mada ni Pariz nije daleko od toga.
Francuska skupština, u kojoj predstavnici vlasti predstavljaju manjinske snage, nedavno je velikom većinom odbila predlog prihoda za budžet, zbog čega se o troškovima nije ni raspravljalo. Vlasti su, imajući u vidu da je predlog budžeta odbijen, integralnu verziju, bez velikog broja amandmana koji su podneli opozicioni poslanici, prosledili Senatu, u iščekivanju da tamo prođe.
- Kakva čudna demokratija, sada će Senat preuzeti ulogu Skupštine – prokomentarisao je poslanik opozicije, a preneli francuski mediji.
Raspravu u skupštini pratilo je veliko negodovanje opozicije nezadovoljne povećanjem poreza i drugih nameta. Francuska se nalazi u velikoj finansijskoj krizi, njen javni dugi iznosi preko tri hiljade milijardi evra, a vlasti pokušavaju da uštedom, ali i taksama, namaknu 60 milijardi u novom budžetu.
Posle odbijanja skupštine, stvari se politički znatno komplikuju. Premijer Barnije je već najavio da praktično ne vidi drugi izlaz nego da pribegne famoznom članu 49.3 Ustava koji mu omogućuje proklamovanje zakona bez glasanja poslanika, što za sobom automatski povlači glasanje o poverenju Vladi.
Vlasti poslednjih dana poručuju da su spremne na neke ustupke, ali je veliko pitanje da li će to zadovoljiti krajnje desničare. Levičari su već digli ruku za smenu vlade, ostaje samo da se tome još priključe sledbenici Marin Le Pen. Oni poručuju da će Vladu procenjivati na osnovu poteza, odnosno, u ovom slučaju, prema tačnom sadržaju teksta budžeta. A u njemu mora da se steže kaiš.
Kada je reč o Nemačkoj, posle raspada "semafor koalicije", kancelar Olaf Šolc – koji više nema većinsku podršku ni u svojoj stranci – odlučio je da se podvrgne glasanju o poverenju pre Božića. Datum prevremenih izbora je 23. februar. Do tada, Nemačka može da se nada eventualno samo izglasavanju rebalansa za ovu godinu, ali ne i usvajanju budžeta za sledeću. Preti zato blokada budžetskih rashoda.
Obe vlade, i u Francuskoj, i u Nemačkoj, vode političari koji nemaju veliku potporu. SAD će, pod vođstvom Donalda Trampa, već imati veliku prednost u vođenju protekcionističke politike, a EU prepuštena sama sebi, neće moći da se osloni na umorna pleća svojih uzdanica.