KREMLJ PORUČIO: Dozvola napada Kijevu - rat NATO protiv Rusije

Predrag Stojković 19. 11. 2024. u 07:00

U RUSIJI su svesni razorne moći američkih raketa ATACMS, kao i britanskih "storm šedou" i francuskih "skalp", ali te rakete su već obarali kada su njima gađali Krim.

Foto: Profimedia

Zbog toga u Moskvi nema panike, ni straha, ali svi političari citiraju predsednika Vladimira Putina koji je više puta kazao da će napad zapadnim raketama na teritoriju Rusije značiti direktno učešće zemalja NATO u ratu protiv Moskve.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je izjavio da, ako je američka administracija rešila da ukrajinska vojska može raketama ATACMS da gađa Kursku oblast, onda je to novi nivo napetosti i uvlačenja SAD u konflikt. U Kremlju, inače, tekst "Njujork tajmsa" o navodnoj odluci Bele kuće primaju s rezervom, jer se ne poziva na službene američke izvore.

Na pitanje očekuje li se obraćanje Putina i kakve je on dao naredbe u vezi sa informacijom oko američkih raketa, Peskov je kazao da je ruski predsednik precizno formulisao stav da dozvola Kijevu da gađa sa zapadnim raketama rusku teritoriju znači da zemlje NATO ratuju protiv Rusije.

Ukrajinski telegram-kanal "Rezident" piše da bliski saradnici Zelenskog ignorišu upozorenja ljudi iz tima Donalda Trampa da bi raketni udari na teritoriju Rusije mogli negativno da utiču na rešenje ukrajinskog sukoba. "Vašington post" piše da se Zelenski neće ograničiti samo da raketira Kursku oblast, već će ignorisati ograničenja i gađati i druge oblasti.

Ilusracija Novosti

Zelenski je izjavio da će rakete "govoriti same za sebe", očigledno nesvestan kakav će surov odgovor stići iz Moskve. Već je 80 odsto energetskih kapaciteta Ukrajine oštećeno, ili uništeno, a kad stigne prava osveta, pored energetike, biće uništena i transportna infrastruktura.

Među parlamentarcima u Kijevu ima i onih koji su svesni da dobijene rakete nisu dovoljne za pobedu nad Rusijom. Na to upozorava i parlamentarac Marija Jonova, koja je za Bi-Bi-Si kazala da rakete nisu čarobno rešenje, već da je potrebno više zapadnih instruktora, bolja obuka ukrajinske vojske, kao i još veći broj sankcija Rusiji.

Putin je više puta objašnjavao da ukrajinska armija nije sposobna da sama nanosi udare zapadnim visokopreciznim oružjem. Ukrajinci nemaju satelitete bez kojih se ne mogu koristiti takve rakete. Programiranje zadatka, odnosno odabira ciljeva, mogu samo zapadni oficiri. Stoga je to direktno učestvovanje zemalja NATO u ratu u Ukrajini, a to automatski menja suštinu konflikta.

Iako američki mediji tvrde da je Kijevu dozvoljeno da raketama ATACMS gađa samo Kursku oblast, takvim raketama Ukrajinci su već gađali Krim. Ruski PVO ih je već obarao kada su gađali Sevastopolj. Domet raketa ATACMS je oko 300 kilometara, pa njima Ukrajinci mogu da gađaju aerodrome i vojna skladišta u Brjanskoj i Rostovskoj oblasti i Krasnodarskom kraju. Gađaće sigurno i železničke čvorove preko kojih prolaze vozovi kojima se snabdeva vojska.

Foto: Profimedia/Ilustracija

Direktor Centra za izučavanje vojnih i političkih konflikata Andrej Klincevič kaže da Rusi znaju kako da se suprotstave takvim raketama i već su ih obarali. Što se tiče raketa "storm šedou" i "skalp", one su opasne i zato što mogu da probiju beton i unište skladišta oružja.

Da je ruska vojska spremna da se suprotstavi raketnim napadima ukrajinske vojske potvrđuju i izjave moskovskih generala.

- Ruski PVO sistemi su se pokazali kao efikasni u obaranju zapadnih raketa koje su korišćene i dosada u ratu u Ukrajini. Naša vojska će nastaviti da obavlja svoje zadatke računajući i to da će Ukrajinci koristiti zapadne rakete - kazao je general Andrej Kartapolov, rukovodilac Komiteta za odbranu ruske Dume, koji posebno ističe da ova Bajdenova odluka ne može da utiče bitno na tok vojne operacije.

- Bez obzira na to što Ukrajinci kažu da će gađati vojne ciljeve, oni obično gađaju civilne objekte i to je zaista velika opasnost - kaže Kartapolov.

Ruska vojska će nastojati da otkrije na kojim pozicijama će biti zapadne raket i gađaće ih pre nego što polete.

AMERIKA MORA DA ODOBRI

London i Pariz moraju da dobiju odobrenje iz Vašingtona da mogu da gađaju rusku teritoriju, jer su jedan deo za te rakete dobili od Amerikanaca. U Vašingtonu, kao ni u Londonu i Parizu, nisu saopštili koliko će dati raketa Kijevu. Jedna raketa ATACMS košta dva i po miliona dolara. Ništa manje ne koštaju ni "storm šedou" i "skalp".

Sa generalom Kartapolovom slaže se i jedan broj američkih i evropskih vojnih eksperata, koji takođe smatraju da rakete dobijene iz SAD ne mogu da odluče ishod rata u Ukrajini. Zapadni eksperti kažu da su Rusi već pomerili svoju vojnu tehniku i štabove na mesta izvan radijusa dejstava ATACMS. Kijev će imati malo raketa, jer ih u skladištima nemaju mnogo ni zapadni sponzori.

Foto Tanjug AP

Vladimir Putin

Poznati ruski vojni pilot i general Vladimir Popov kaže da u punoj bojevoj gotovosti moraju biti ne samo regioni koji se graniče sa Ukrajinom, već i Moskovska oblast. Od toga šta će poduzimati Kijev zavisi kakav će biti odgovor Moskve. Ako Kijev odluči da napadne energetske objekte u Rusiji, Moskva će se odlučiti na još moćnije udare.

- Ma koliko se junačio Zelenski, on neće imati mnogo raketa, a pogotovo neće moći njima da gađa vrlo daleko - objašnjava general Popov.

Na pitanje može li raketnim napadima Zelenski ostaviti bez struje Moskvu general Popov kaže da ne može. Za tako nešto Zelenski bi morao da ima 500 raketa.

SKANDINAVCI SE SPREMAJU...

STANOVNICI Švedske, Norveške i Finske dobili su uputstva od svojih vlada kako da se pripreme za ratno stanje ili neočekivanu krizu. Brošure sa savetima su već podeljene po norveškim domaćinstvima, dok je Finska svojim građanima poslala onlajn uputstva kako da se spreme za krizne periode. Švedska je smernice za ponašanje stanovništva tokom rata sada dopunila zbog pogoršanja bezbednosne situacije, pre svega zbog sukoba u Ukrajini. U brošurama se apeluje da se obezbede namirnice kao i tablete joda u slučaju nuklearnog akcidenta.

Vojni ekspert Vladislav Šurigin objašnjava da "storm šedou" i "skalp" lete na visini od 25 do 70 metara i zbog toga ih nije lako otkriti. Šurigin smatra da zbog toga Rusi moraju više da aktiviraju "leteće radare", avione A-50. Oni mogu iz vazduha iznad Lipecke, Orlovske, Tulske i Voronješke oblasti da primete let tih raketa, posle čega ih mogu uništiti ruski PVO ili avijacija.

Foto YouTube/sevastopol_KP

Da se Zapadu da do znanja da će Moskva najozbiljnije reagovati general-lajtnant Andrej Guriljov predlaže da Putin, kao vrhovni komandant, naredi da se sve ruske atomske snage dovedu u bojevu gotovost.

POLjACI NAGOTOVS

Jedan broj moskovskih analitičara i penzionisanih generala smatra da Rusi treba da gađaju aerodrom "Žešuv" u Poljskoj koji je glavna logistička baza za dostavu zapadnog oružja i municije Ukrajini. Stoga, kad god Rusi pojačaju vojnu aktivnost u Rusiji, Poljaci dignu u vazduh avione i podigne se bojeva gotovost njihovog PVO.

U Kijevu su se hvalili da su već koristili zapadne rakete. Šef ukrajinske vojne obaveštajne službe general Kiril Budanov je domaćim i stranim novinarima odavno govorio kako je ukrajinska vojska već koristila britanske i francuske rakete za napade u dubini Rusije. O tome je govorio i ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov. Za vreme napada na Kursku oblast ukrajinska vojska je koristila britanske tenkove "čelendžer 2", o čemu je javljao i britanski "Skaj njuz". Zamenik stalnog predstavnika Rusije u Savetu bezbednosti UN Dmitrij Poljanski je više puta upozoravao da Ukrajinci gađaju Krim britanskim raketama "storm šedou".

Foto Tanjug/AP

Tvrdnja da je Bajden odlučio da odobri Ukrajincima da mogu da gađaju američkim raketama u dubinu ruske teritorije, jer se u Kurskoj oblasti navodno nalaze vojnici iz Severne Koreje, demantovali su novinari Si-En-Ena. Prema njihovim saznanjima, u Vašingtonu su razmatrali još pre nekoliko meseci da dozvole Zelenskom da gađaju raketama ATACMS rusku teritoriju.

OSVETA TRAMPU

Jedan broj ruskih analitičara smatra da je ovom odlukom odlazeći predsednik Džozef Bajden hteo da se osveti republikancu Donaldu Trampu za izbornu pobedu. Ovom odlukom o davanju "zelenog svetla" za gađanje raketama objektivno je otežao Trampu mirovne razgovore sa Rusijom.

Osim toga, Si-En-En tvrdi da je Bajden odobrio predaju tih raketa Ukrajini još u februaru, a dostavio ih je Kijevu u aprilu. Tada je opravdanje Bajdenu trebalo da bude pomoć Ukrajini da sačuva drugi po veličini grad, Harkov. I kad im je dopustio da koriste "Hajmerse" uvek se pronalazio neki razlog.

Interesantno je da i pored velikog broja satelita Amerikanci, a ni Ukrajinci, nisu dosada jasno i precizno rekli gde se nalaze vojnici koje je poslao lider Kim Džong Un iz Severne Koreje. Ispada da su sve to priče na osnovu onoga što je novinarima saopštila obaveštajna služba Južne Koreje.

Pogledajte više