KAKO JE RUSKA RAKETA "PREVARILA" NATO U UKRAJINI? Misteriozno nestajala sa radara, general Popov otkrio o čemu je reč

Novosti online 15. 11. 2024. u 23:36

RUSKA raketa koja je misteriozno nestajala sa NATO radara tokom ovonedeljnog napada na Kijev je „modernizovana raketa H-101“, otkriva za Sputnjik zaslužni vojni pilot, general-major ruske armije Vladimir Popov. Prema njegovim rečima, raketa je prevarila NATO jer može privremeno da nestane sa radara.

Foto: Profimedia

Nova modifikovana raketa H-101, po svemu sudeći, isprobana je 13. novembra tokom napada na vojne ciljeve u Kijevu i okolini, a pojedini vojni kanali registrovali su tu njenu karakteristiku.

Prema rečima generala Popova modifikacijom raketa H-101 značajno su unapređene njene mogućnosti. Na novoj verziji rakete mogla je ostati samo oznaka starog modela, dok bi sve drugo moglo biti tehnološki unapređeno, pa rakete sada imaju veću sposobnost manevrisanja i prilaska ciljevima iz neočekivanih pravaca.

- Ona nije baš nova, ali je visoko modernizovana raketa. S obzirom na to da smo je koristili i u sirijskom sukobu, već smo je testirali ne samo na poligonima, već i u borbenim uslovima. Takođe, koristili smo je u konfliktu sa Ukrajinom. To je standardna raketa za dalekometnu avijaciju, koja je, kao što sam rekao, prošla duboku modernizaciju i ima velike manevarske sposobnosti, kako po vertikali, tako i horizontalno tj. može zaobići neprijateljske sisteme protivvazdušne odbrane ili da 'nestaje' u prostoru, jer je opremljena sistemom za radioelektronsku borbu i delimično protivdejstva - objašnjava ruski general.

Ova raketa klase „vazduh-zemlja“, namenjena je za izvođenje preciznih udara, dugog dometa, na kopnene ciljeve. Nosi konvencionalnu bojevu glavu od 400 kilograma, mada postoji i verzija te rakete poznata kao H-102 koja nosi termonuklearnu bojevu glavu. I pre modernizacije, ovo je bila jedna od najmodernijih i najefikasnijih raketa u svojoj klasi.
Navigacija je zasnovana na sistemu GLONAS i drugim sistemima za navođenje.

Foto: Profimedia

Domet leta je preko 5.500 kilometara, što znači da može da pogodi ciljeve gotovo bilo gde u svetu.

Zahvaljujući sistemu za navođenje, raketa je sposobna da pogodi stacionarne i pokretne kopnene ciljeve sa visokom preciznošću. Pokretne ciljeve uništava sa preciznošću do 10 metara.

Lansira se iz ruske strateške bombarderske avijacije, aviona Tu-95MS i Tu-160.
Raketa H-101 prvi put je operativno upotrebljena u Siriji između 2015. i 2017. godine, udarom na teroristička utvrđenja, kampove i komandne centre, a sada se povremeno koristi i za napade na strateške ciljeve iza linije fronta u Ukrajini. Međutim, pretpostavlja se da je ovog puta korišćena modernizovana verzija rakete H-101.

Ukrajinska sredstva PVO su ili onesposobljena ili uništena

Podsetimo, Vazdušno-kosmičke snage Rusije su ove nedelje, posle duže pauze, krstarećim raketama izvele ciljani raketni udar na vojne objekte i objekte dvostruke namene u Kijevu. Napad je, prema navodima medija, počeo upotrebom dronova „Geranij“, nakon čega su lansirane balističke rakete tipa „Iskander“, kao i krstareće rakete H-101. Nakon udara, širom Ukrajine su uvedena privremena ograničenja u snabdevanju energentima, što je posebno pogodilo industrijske objekte i značajno uticalo na stabilnost energetskog sistema zemlje.

Foto: Profimedia

Ovaj tip raketa korišćen je u masovnim napadima na dubinu teritorije protivnika, uključujući udare i na liniji kontakta, napominje Popov. Svi ciljevi modernizovanih raketa H-101 bili su pogođeni, ističe general.

- Cilj takvih napada bio je uništavanje stacionarnih utvrđenih ciljeva, kao što su ukopani komandni punktovi, centri za komunikaciju i prikupljanje informacija, gde su planirana borbena dejstva snagama i sredstvima i drugih štabova, jedinica i komandi Oružanih snaga Ukrajine. Ova raketa se koristi i za napade na energetske sisteme, ne samo u Kijevu, već i u drugim većim gradovima kao što su Vinica, Luck, Harkov. Razlog je da se zaustavi rad, na primer, vojne industrije, gde se remontuje ili proizvodi borbena tehnika, municija, a takođe i mesta gde se priprema i dostavlja medicinski materijal i hrana za front - ističe general.

Osvrćući se na stanje protivvazdušne odbrane Ukrajine, general Popov ocenjuje da je ona „dezorganizovana“, jer su mnoge radarske stanice i sistemi PVO onesposobljene ili uništene. Činjenica je da sistem PVO Ukrajine danas nije ograničen. I drugi takođe.

- Stoga je gubitak borbenog potencijala protivvazdušnih sistema Oružanih snaga Ukrajine danas značajan. Kompenzovati ih i dopuniti snagama i sredstvima PVO zemalja-članica NATO – Poljske, Nemačke, Franuske, Velike Britanije i Sjedinjeni Američkih Država – biće teško. Trenutno stižu ili veoma ograničene isporuke ili su one obustavljene. Koriste se samo one zalihe koje su na skladištima.... Nove isporuke velikog obima se ne očekuju. Sve ide samo kao dopuna, odnosno po ugovornim obavezama koje su ranije zaključeni. Trenutno je situacija u ovom pogledu veoma napeta - kaže vojni ekspert.

Posle ruskih udara po vojnim ciljevima u Kijevu, Vladimir Zelenski se ponovo okrenuo zapadnim saveznicima. On je rekao da je „kritično važno“ da ukrajinske oružane snage imaju sva neophodna sredstva za odbranu i podsetio partnere da je nabavka raketa PVO od vitalnog značaja.

Popov ocenjuje da Zelenski zahteva takvu pomoć, s obzirom na deficit PVO sredstava u oružanim snagama Ukrajine.

- U Rusiji kažu – traži više, pa šta dobiješ, izvučeš. Oni će dati onoliko koliko daju, ili će dati manje. Dakle, on tu logiku sledi i on to savršeno koristi. Stalno traži. I zaista, naoružanja, tehnike i municije nikada nema previše, kao ni novca. I zato on pokušava da izvuče korist za sebe, ali ja mislim da će sada obustava isporuke biti značajna, posebno dolaskom novog predsednika SAD - Trampa. To će biti kritično za Zelenskog - kaže general.

Popov ne isključuje ni mogućnost da će Trampova administracija poslati signal ili izvršiti pritisak na zapadne države, američke satelite – Nemačku, Francusku, Veliku Britaliju i Italiju da iz svojih zaliha izdvoje sredstva za Kijev. U svakom slučaju, zaključuje ekspert, zapadna podrška Kijevu biće nastavljena, pa makar i u manjem obimu.

(Sputnjik)

Pogledajte više