MILANOVIĆ POSETIO SAMO 10 DRŽAVA: Predsednik Hrvatske ne može se pohvaliti dobrim vezama sa liderima, kao ni sa EU i NATO
HRVATSKI predsednik Zoran Milanović je išao u zvaničnu posetu samo u deset država.
Milanović nema dobre odnose sa Evropskom unijom, a često kritikuje i NATO, još od vremena kada je kao hrvatski diplomata radio u Briselu. Uprkos kritikama HDZ da je "ruski čovek" nije imao dobre odnose sa Moskvom, a jedan je od retkih predsednika koji nije posetio ni Kinu.
Na račun čelnika EU izrekao je niz uvreda, a nije poštedeo ni predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lejen. Istovremeno, Milanović je kritičan i prema mnogim evropskim liderima, a često je sipao i uvrede, nesumnjivo danas vodećem lideru u regionu, Aleksandru Vučiću.
Brisel je već odavno odustao od želje da Hrvatska bude "most" između starih i novih članica i da njen put slede i države Zapadnog Balkana. Kada se uzme u obzir i haos u hrvatskoj diplomatiji uzrokovan blokadom kod reizbora ambasadora, još je više razloga što hrvatska spoljna politika nema ugled.
Pobedom Donalda Trampa još je više zbunjenosti kod onih koji kreiraju hrvatsku spoljnu politiku, a Milanović je pred američke izbore javno podržavao Bajdena. Plenković izbegava da komentariše zaokret koji sledi u američkoj spoljnoj politici, jer sve vreme zagovara svesrdnu podršku Ukrajini, bez obzira na to što je svima jasno da produženje rata vodi do još većeg broja žrtava. Uz protokolarnu čestitku novom američkom predsedniku nije upućen nikakav signal kakvi će odnosi biti između Hrvatske i Amerike.
Hrvatska sa Mađarskom ima "toplo-hladne" odnose, pa je ministar odbrane Ivan Anušić kritikovao Mađare da ne šalju vojnike u NATO misiju u Ukrajini i izazvao diplomatski skandal zbog tvrdnje o "velikomađarskoj politici". Budimpešta je odgovorila da se ne uvlači u unutrašnje svađe u Hrvatskoj, pre svega one stalne između vlade i predsednika Milanovića. Milanović i Plenković imaju i drugačije poglede oko budućnosti BiH, a međusobno se svađaju i oko zaštite granice.