PRAVA DRAMA ZBOG 4000 RUDARA: U akcija vlasti ove države presečena dostava vode i hrane

Daliborka Lazarević 14. 11. 2024. u 14:13

VLADA Južnoafričke Republike saopštila je da neće biti pomoći za oko 4.000 ilegalnih rudara, koji se nalaze u zatvorenom rudniku u severozapadnoj provinciji, jer to nije u skladu sa zvaničnom politikom protiv ilegalnog rudarenja.

FOTO: Printskrin/Tanjug AP

Veruje se da rudari u rudniku u Stilfontejnu pate od nedostatka hrane, vode i drugih osnovnih potrepština nakon što je policija zatvorila ulaze koji se koriste za transport zaliha u unutrašnjost rudnika.

To je deo policijske operacije "Vala Umgodi", ili Zatvori rupu, koja uključuje presecanje zaliha rudarima kako bi ih primorali da se vrate na površinu i budu uhapšeni, piše CNN.

FOTO: Printskrin/Tanjug AP

Poslednjih nekoliko nedelja, više od 1.000 rudara izašlo je na površinu iz nekoliko rudnika na severozapadu zemlje, a izveštaji govore da su mnogi bili slabi, neuhranjeni i bolesni jer nedeljama nisu imali pristup najosnovnijim potrepštinama.

Oko 20 rudara izašlo je iz okna u Stilfontejnu ove nedelje, dok policija ograđuje čitavo područje i čeka rudare na površini da izađu da bi ih uhapsili.

Ministar Kumbudžo Ntšaveni rekao je juče novinarima da vlada neće poslati ništa što bi moglo da pomogne ilegalnim rudarima, jer su umešani u činjenje krivičnog dela.

- Nećemo poslati pomoć kriminalcima. Ima dimom da ih isteramo napolje. Izaći će napolje. Pomoći kriminalcima nema, oni će biti gonjeni. Nismo mi ti koji smo ih poslali unutra - rekao je Ntšavheni.

Ilegalno rudarenje je i dalje uobičajeno u oblastima gde se ranije iskopavalo zlato u Južnoj Africi, pri čemu rudari idu u zatvorena okna da kopaju eventualna preostala nalazišta. Ilegalni rudari su često iz susednih zemalja, a policija kaže da ilegalne operacije uključuju veće sindikate koji zapošljavaju rudare.

Njihovo prisustvo u zatvorenim rudnicima je takođe stvorilo probleme sa obližnjim zajednicama, koje se žale da ilegalni rudari ne samo što nezakonito kopaju rudu, već vrše krivična dela - od pljački do silovanja.

FOTO: Printskrin/Tanjug AP

Poznato je da su ilegalne rudarske grupe teško naoružane i da sporovi između rivalskih grupa ponekad dovode do fatalnih sukoba.

(Telegraf)

BONUS VIDEO:

MISIONARI IZ VRANjA UTOLIĆE ŽEĐ UGANĐANA: Tamara i Marko u humanoj misiji u afričkom selu Mbale

Pogledajte više