MATARELA I SI JAČAJU ODNOSE: Italijanski predsednik u poseti Kini povodom dve decenije strateškog partnerstva
KINA i Italija su velike civilizacije, a postoje promene u svetu koje nisu viđene u jednom veku, zbog toga dve države treba da rade zajedno na razrešavanju razlika kroz dijalog sa ciljem postizanja harmonične koegzistencije", poručio je kineski predsednik Si Đinping u susretu sa predsednikom Italije Serđom Matarelom, koji je boravio u višednednevnoj poseti Kini.
Si je dodao da je "ovo prilika da se u bilateralne odnose unese dinamičnija energija za novu polaznu tačku".
Međunarodni scenario, sukobi u Ukrajini i na Bliskom istoku, lansiranje uravnoteženijih trgovinskih odnosa, pitanje carina, kulturna saradnja, deo su najbitnijih tema u razgovoru dvojice lidera, sa ciljem jačanja odnosa dveju zemalja. Ovim susretom definišu se nove globalne ravnoteže: logika prošlosti mora da se ažurira i konsoliduje strateško ponovno pokretanje za dugoročne odnose.
Matarelina poseta sa ministrom spoljnih poslova Antonijem Tajanijem i velikom delegacijom usledila je na 20. godišnjicu uspostavljanja sveobuhvatnog strateškog partnerstva između dve zemlje, a godinu dana pošto je Italija odustala od sporazuma "Puta svile" i posle posete premijera Đorđe Meloni krajem jula, koja je razbila led, a sada je usledio institucionalni okvir za izgradnju novih odnosa na novim osnovama.
U centru razgovora dva lidera o ratovima sa glavnim kriznim oblastima sveta najviše medijske pažnje izazvao je dijalog o Ukrajini, jer je poznat stav Pekinga i njegova puna podrška Putinovoj Rusiji. Italijanski lider je uputio apel Kini za doprinos u okončanju rata u Ukrajini i dostizanje pravednog mira. Peking bi "mogao da igra važnu posredničku ulogu kako u ratu u Ukrajini tako i na Bliskom istoku. Moramo da izbegnemo iskušenja anahronog povratka u svet suprotstavljenih blokova", naglasio je Matarela.
Kulturni forum i problemi izvoza
PRE potpisivanja Sporazuma između dve zemlje, dvojica predsednika učestvovala su u predstavljanju rezultata italijansko-kineskog kulturnog Foruma. Za italijansku stranu ovaj susret se, pored drugih važnih pitanja, fokusirao na trgovinske odnose između dve zemlje. Ono što zabrinjava Italiju je disproporcija u trgovinskom bilansu, u 2023. godini u korist Kine, izvoz je iznosi 50, a italijanski, 19 milijardi evra. Stoga je Serđo Matarela zatražio od kineske vlade da ukloni barijere za italijanske proizvode.
Italijanski predsednik je u skulpturalnom kompleksu Kineskog milenijumskog spomenika u Pekingu, u Svetskom muzeju umetnosti, posetio izložbu "Putovanje znanja. Milion Marka Pola i njegovo nasleđe između istoka i zapada".
Matarela je boravio u još dva grada, Hangdžou i Kantonu, sastao se i sa kineskim premijerom Li Ćijangom kao i predsednikom Stalnog komiteta Narodnog kongresa Džao Leđijem. Održao je i predavanje na Univerzitetu Beida, gde je pažnja bila usmerena na viziju međunarodne politike dveju država i odgovarao na pitanja studenata i profesora. Posetio je i Italijanski kulturni centar gde je naglasio prastare bilateralne odnose i važnost da se nastave na konstruktivan i visoko srdačan način. Nije izostao ni sastanak sa italijanskim privrednicima u Kini.
U rezimeu višestrukih susreta stoji "značaj obostranog interesa prijateljske saradnje Kine i Italije, koji će pomoći u promovisanju zdravog razvoja odnosa Kine i EU, kao i globalnog prosperiteta i stabilnosti", sa naglaskom da su dve zemlje i "dve drevne civilizacije i važne ekonomije u svetu".