NEMCI ZAPOČELI RAZVOJ NOVE RAKETE, UBICE BUNKERA: Taurus Neo biće većeg dometa i snažnije bojeve glave

Predrag Stojković 10. 11. 2024. u 20:45

ZAJEDNIČKA nemačko-švedska kompanija Taurus Sistems GmbH (Taurus Systems GmbH sedište u Šrobenhauzenu, Nemačka) započela je razvoj nove krstareće rakete u svojoj liniji sličnih proizvoda.

Foto: Profimedia

Novi projektil dobio je naziv Taurus Neo, i biće namenjen za uništavanje bunkera, podzemnih skloništa i drugih zaštićenih i ukopanih objekata.

Kako se navodi, projekat ima za cilj stvaranje unapređenog raketnog oružja uzimajući u obzir trenutne odbrambene potrebe Nemačke i geopolitičke izazove, uključujući konflikt u Ukrajini.

Podsetimo, Kijev redovno traži od Berlina dalekometne projektile za napade na teritoriju Rusije, dok su Nemci za sada odbijali, međutim, vlada se juče raspala.

Cilj projekta je sprovođenje duboke modernizacije avio-krstareće rakete Taurus KEPD 350 klase “vazduh-zemlja” velikog dometa, koja je u naoružanju Luftvafea Bundesvera.

Ova krstareća raketa treba da dobije sposobnost gađanja ciljeva na daljinama većim od 500 km, a njena preciznost će se povećati zahvaljujući unapređenju sistema navođenja, uključujući tehnologije inercijalne navigacije i GPS korekciju.

Pored toga, biće povećana snaga bojeve glave rakete, koja će biti smeštena u najnoviju dvostepenu bojevu glavu koja je u razvoju. Modernim tehnologijama se takođe obećava bolja nevidljivost i sposobnost izbegavanja radarskih sistema i PVO sistema potencijalnog protivnika.

Treba napomenuti da municija iz porodice Taurus konkurira na tržištu oružja sa niskoprofilnim anglo-francuskim krstarećim raketama Storm šedou/SCALP-EG.

Gotovo da nema sumnje da će, ukoliko režim u Kijevu opstane do početka serijske proizvodnje Taurus Neo, Ukrajina sigurno zatražiti od Nemačke određenu količinu za testiranje u borbenim uslovima.

Foto

ŠTA ZNAMO O TAURUS RAKETAMA?

Taurus je razvijen od strane zajedničkog preduzeća između nemačkog odeljenja najvećeg evropskog proizvođača raketa MBDA i švedske kompanije Saab. U isto vreme, TDW, bavarska podružnica MBDA Deutchland, proizvodi bojevu glavu Mefisto (Mephisto).

Taurus ima približno iste karakteristike težine i veličine kao francusko-britanski Scalp-EG/Storm šedou. Međutim, nemačka municija se upadljivo razlikuje od drugih sa svojim inteligentnim sistemom bojevih glava Mefisto.

Rakete Taurus KEPD 350 su sposobne da efikasno unište čak i jako utvrđene ciljeve kao što su vojni bunkeri ili skladišta. Bundesver ima na raspolaganju oko 600 ovih projektila, ali mnoge od njih bi trebalo da se poprave pre nego što budu raspoređene.

Projektil Taurus je opremljen turboventilatorskim motorom, dajući mu veći domet od Storm šedou opremljenog turbomlaznim motorom. Ovo omogućava Taurusu da pogodi ciljeve do 250 kilometara dalje od Scalp-EG/Storm šedou.

Štaviše, zahvaljujući dizajnerskim rešenjima i stelt tehnologijama, Taurus može da se kreće na visini do 50 metara od površine, izbegavajući otkrivanje od strane brojnih radara PVO sistema.

Može da radi na 0,95 maha i integrisan je sa PA-200 Tornado IDS, Jurofajter Tajfun EF-2000, JAS-39C Gripen, E/F-18A+ Hornet i F-15K avionima.

U fabrikama u bavarskom gradu Šrobenhauzenu vrši se samo modernizacija prodatih raketa. Prema proceni analitičara, jedinica takve municije košta oko 1,5 miliona evra, u zavisnosti od veličine narudžbe. Španija, Južna Koreja i Nemačka imaju zalihe krstarećih raketa Taurus, ali nijedna od pomenutih država ih nikada nije koristila u borbi.

Raketa je teška oko 1.400 kg i ima maksimalni prečnik tela od 1 metar. Poslednji put proizvodne linije ove rakete su puštene u rad 2019. godine, kada je izvršena porudžbina za Južnu Koreju.

Generalni direktor kompanije Taurus Sistems Joahim Knopf rekao je u januaru da bi proizvodnja mogla da se nastavi “što je pre moguće” ukoliko se naruči. Istovremeno, analitičari sugerišu da će proizvodnja nove serije raketa Taurus trajati oko dve godine.

To objašnjavaju time da povećanje ili obnavljanje proizvodnje ne može biti trenutno, već je prvo potrebno povećati proizvodnju komponenti, a za to je potrebno vreme.

Dakle, ukoliko nova buduća vlada u Nemačkoj naredi da se projektil isporuči Kijevu, rakete će najverovatnije biti uzete iz zaliha Bundesvera, koji ima približno 600 projektila, od kojih je samo polovina operativna. Sa druge strane, obuka za korišćenje ovih projketila se može završiti za 12 nedelja, tvrde iz Bundesvera.

Problem za Kijev bi bila i tehnička integracija bilo kog raketnog oružja u postojeće avione ukrajinskih oružanih snaga. Međutim, videli smo na delu da je ovo već uspešno urađeno sa pojedinim zapadnim projetilima i avionima Su-24, Su-27 i MiG-29.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja

Pogledajte više