TRAMPA OČEKUJU VELIKE PREPREKE: Sagovornici "Novosti" o posledicama rezultata američkih izbora

I. Stanojević 07. 11. 2024. u 06:00

- POBEDA Donalda Trampa je istorijski događaj i njegov veći trijumf, nego 2016. ne samo zbog ubedljivih rezultata, nego zbog prepreka koje su mu stajale na putu, uključujući pokušaje da mu se ugrozi život, kao i veliku podršku vidljivih i nevidljivih centara moći njegove protivkandidatkinje, Kamale Haris.

Foto: Profimedia

Dobro je što je pobedio, jer se zalaže za okončanje postojećih ratnih sukoba, a i zato što to može dati prostor za Srbiju, za ubrzanje rešavanja krizne situacije vezane za naš suverenitet, za samoproglašenu nezavisnost lažne države Kosovo, da se tu dođe brže i konstruktivnije do pravednog rešenja.

Ovo, u razgovoru za "Novosti", kaže Dragana Mitrović, profesorka na Fakultetu političkih nauka, osnivač i predsednica Instituta za azijske studije. Ona ističe da dominacija republikanaca američkim Kongresom može sada dati dodatnu podršku novoj Trampovoj vladavini.

tanjug

- Privremene prištinske vlasti, jako loše su govorile o Trampu i bojale se njegovog dolaska na vlast, dok mi imamo više razloga za optimizam i dobre kontakte sa mnogima iz njegove administracije. Ipak, ne treba da se držimo minimalnih zahteva, nego da idemo na maksimalne, koji su sadržani u Rezoluciji 1244 i njome garantovani - smatra naša sagovornica.

Ona dodaje da će se Tramp sigurno fokusirati na ispunjenje svojih obećanja da Amerika ozdravi i ponovo postane velika zemlja. Nastojaće da se uredi pitanje ilegalne emigracije, da se, kako on kaže, "oslobodi okupacije ilegalnih migranata" reformisanjem pravosuđa. Radiće na obnavljanju infrastrukture u SAD koja je, do njegovog prošlog mandata, bila u katastrofalnom stanju, uz fokusiranje na ekonomiju, otvaranje novih radnih mesta, uvođenje tehnologija zarad bezbednosti, ali i jačanja ekonomije, da bi SAD imale šta da ponude svetu i da bi njihov trgovinski bilans bio što ujednačeniji.

Ne interesuje ih spoljna politika

BIVŠI predsednik Džozef Bajden, ostavio je Donaldu Trampu, između ostalog i urušen resor spoljne politike, smatra Dušan Proroković. Uz to je, ističe naš sagovornik, narod u Americi, veoma malo zainteresovan za ta pitanja. To pokazuje i činjenica da je za njih, kako su se izjasnilii u anketama, prioritet rešavanje situacije u ekonomiji. Tako misli čak 40 odsto Amerikanaca, dok spoljnopolitička problematika zanima tek četiri procenta birača, a brojna druga pitanja, kao recimo, pitanje abortusa, na skali interesovanja američke javnosti, nadmašuju spoljnopolitičku aktivnost Bele kuće.

- U geostrategijskom smislu, nastaviće se pritisak na bitne partnere, dolar već raste upravo iz ovih razloga, mnoga strana tržišta spremaju strategije, znajući za njegovu okrenutost praktičnim, izvodljivim rešenjima. Dobro je što je protiv trošenja američkih resursa na bespotrebne ratove, sukobe, dakle, očekujemo da uloži značajan trud da se okonča rat u Ukrajini. To bi značilo da Amerika sa Rusijom uspostavi novo racionalno razumevanje koje bi doprinelo globalnom upravljanju, nalaženjem mehanizama za rešavanje kriznih situacija u NATO paktu, u zapadnim centrima moći koji su pre svega blisko sarađivali sa nekim Trampovim političkim protivnicima, globalistima te vrste. Ovo se vidi kao pretnja i opasnost, ali može biti dobro za evropsku ekonomiju ukoliko oslabi pritisak na Evropu, usmeren na podstrekivanje njenih ekonomskih, političkih, pa i vojnih sukoba sa Ukrajinom.

Što se tiče njegove optužbe da je administracija Džozefa Bajdena svojom naopakom politikom zbližila Rusiju i Kinu i obećanja da će raditi na njihovom rastavljanju, profesorka Mitrović kaže da bi to protumačila kao nastojanje Trampa da uspostavi strateški dijalog sa RF i da "resetuje odnose sa Rusijom kako bi oni bili postavljeni na zdravim osnovama i omogućili novi dogovor na nivou supersila o budućem geostrategijskom i ekonomskom ustrojstvu sveta i da bi bezbednosni interesi obe velike sile, Rusije i SAD, bili zadovoljeni". Naša sagovornica kaže da ostaje da se vidi kako će Tramp konkretno pokušati da doprinese okončanju rata u Ukrajini.

Foto: EPA

- Trampovom pobedom, malo šta se menja po pitanju rata u Ukrajini, a isto važi i za bliskoistočni konflikt. Ne zato što Tramp neće opravdati naš optimizam, nego zbog brojnih razloga i okolnosti koje od njega ne zavise, niti on na njih može imati uticaj - ocenjuje za "Novosti" Dušan Proroković, srpski politikolog i političar.

On ističe da je ukrajinska, kao i sve krize, imala svoju dinamiku, te da je u njoj mnogo aktera, pa i ako su SAD u zapadnom svetu najznačajniji, nisu jedini učesnik. Osim toga, moćne američke korporacije, potipisivale su sa ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenskim brojne sporazume, dodeljivale kretite, isporučivale oružje, pa naš sagovornik ne vidi mogućnost da se to stopira, svakako ne brzo.

- Tramp će imati mnogo problema na unutrašnjem planu - dodaje Proroković. - On će imati i velike teškoće sa evropskim saveznicima upetljanim u ukrajinsku krizu, pa pored njegovih ohrabrujućih izjava, ne možemo se nadati ključnom i svakako ne, skorom napretku.

Nerealno "razdvajanje" Moskve i Pekinga

- IDEOLOŠKI, politički i ekonomski neprijatelj Donalda Trampa ostaje Kina, koju on vidi kao državu koja je zloupotrebila otvorenost američkog tržišta i kao svog ideološkog protivnika, jer njome vlada Komunistička partija, kaže profesorka Dragana Mitrović. - Smatram da njegov cilj razdvajanja Moskve i Pekinga nije realan, jer je bliskost između Rusije i Kine pojačana, pogotovu određenim bezbednosnim segmentima posle uvođenja sankcija Rusiji i usled tehnološkog rata protiv Kine. Ona je dublja i starija, rezultat je realnih potreba dveju država, njihova bliska saradnja traje već 23 godine, od uspostavljanja ugovora kojim se definiše sveobuhvatno strateško partnerstvo.

Ono pozitivno, što se može očekivati je psihološko dejstvo Trampovog povratka u Belu kuću, na Kijev i Brisel, veli naš sagovornik. I pored toga, ostaje nepobitna činjenica koja će imati glavnu ulogu u daljem razvoju događaja, a to je da rat, osim svoje dinamike, ima i svoju ekonomiju i zato je teško očekivati pomak.

- Još jedna pozitivna stvar koja će, nadam se proisteći iz njegove pobede, jeste činjenica da je Tramp jedini američki predsednik u savremenoj istoriji te velesile, koji nije započeo novi rat, pa se nadam da će tako i ostati - ističe Proroković. - I tu, međutim, postoji otežavajuća okolnost, a to je da je oko Trampa uticajan jevrejski lobi, koji će insistirati da od njega dobije podršku. Izrael nema nameru da stane, najavio je da će uništiti sve proksi partnere u regionu, Palestince, Liban, Iran, Siriju...

Naš sagovornik, zato, ne očekuje smirivanje napetosti na Bliskom istoku i smatra da su male šanse za deeskalaciju. S druge strane, da li će Tramp moći da utiče na usporavanje sada veoma ubrzanog procesa koji u oružani sukob uvlači sve više učesnika i na kakvo takvo usporavanje tog ratnog požara, ostaje da se vidi.

Foto: Tanjug AP

Na pitanje kako ocenjuje Trampovu izjavu uoči izbora da mu je cilj da razdvoji Kinu i Rusiju, Proroković kaže da je sa takvim ambicijama Tramp zakasnio.

- Nisu naivni ni u Pekingu ni u Moskvi. Šangajska organizacija za saradnju, preuzela je kontrolu nad Centralnom Azijom, a prihvatanjem Indije u svoje članstvo, proširila uticaj i na jug, a BRIKS je hiperaktivan. Kina i Rusija već zajednički nastupaju i u Ukrajini i na Bliskom istoku i ništa ne ukazuje da bi to neko mogao da promeni - zaključuje Proroković.

Pogledajte više