OKO OVE KOLEBLJIVE DRŽAVE POČINJE PRAVA BORBA: Haris i Tramp spremni
AMERIČKI eksperti političke strategije govore da će Pensilvanija biti "očigledan ključ" u dobijanju trke za Belu kuću koju vode aktuelna potpredsednica Kamala Haris i bivši predsednik SAD Donald Tramp.
Demokratska kandidatkinja i potpredsednica Kamala Haris je u posledenjem trenutku promenila fokus kampanje i obratila se pristalicama na najvećem bojnom polju tokom govora pred velikom publikom u Harisvurgu prošle nedelje i naglasila da "niko ne može da sedi po strani" .
- Potrebno nam je da glasate, Pensilvanija. Trebate nam da glasate - naglasila je Harisova.
Kamala Haris pristiže u Pensilvaniju u ponedeljak, a održaće mitinge u Alentaunu, Pitsburgu i Filadelfiji veče uoči izbora, dok je njen rival republikanski kandidat i bivši predsednik Donald Tramp već održao miting u ovoj kolebljivoj državi.
- Veoma, veoma poseban pozdrav za Pensilvaniju… Kakvo sjajno mesto. I oduševljen sam što sam se vratio u ovaj prelepi Komonvelt sa hiljadama ponosnih, vrednih američkih patriota. Pensilvanijo, glasaj! - rekao je bivši predsednik okupljenima na svom mitingu.
U ponedeljak, dan uoči izbora, Tramp će održati skupove u Redingu i Pitsburgu.
Kako eksperti navode, uopšte nije iznenađujuća činjenica da oba kandidata koncentrišu poslednje trenutke kampanje u Pensilvaniji.
Sa 19 elektorskih glasova za preuzimanje, to je najveća nagrada među sedam ključnih bojnih polja čije margine su bile ključne u pobedi predsednika Bajdena na izborima 2020. nad Trampom i verovatno će odrediti da li će Tramp ili Harisova naslediti Bajdena u Beloj kući.
- Pensilvanija je jedina država u kojoj je teško videti ko gubi, a ko pobeđuje u predsedničkoj trci - rekao je za Foks njuz Mark Haris, dugogodišnji republikanski nacionalni strateg i kreator oglasa iz Pitsburga.
Kamala Haris, koja je veteranka višestrukih predsedničih kampanja GOP-a, nazvala je Pensilvaniju "velikom državom prelomne tačke" i ukazujući na glavne gradove države, što su Filadelfija i Pitsburg, njena izborno ključna prigradska područja i ogroman deo ruralnih okruga, istakla je da misli da je to "dobar mikrokosmos Amerike".
Oba predsednička kandidata kao i njihovi potpredsednički kandidati, senator Džej Di Vens i guverner Tim Valc, više puta su uključivali ovu državu na svojim turnejama ovog leta i jeseni.
Iako su kampanje i saveznici uložili značajne resurse u svih sedam bojnih polja, više novca je potrošena na mesta ključna u trci u Pensilvaniji nego u bilo kojoj drugoj kolebljivoj državi, prema podacima Ed Impakta koja je vodeća nacionalna firma za praćenje oglasa.
Pensilvanija zajedno sa Mičigenom i Vinskonsonom čini "Rast Belt" što je takozvani "Plavi zid" demokrata.
Demokrate su pouzdano pobedile u sve tri države četvrt veka pre nego što ih je Tramp za malu razliku pridobio na izborima 2016. godine, i tako osvojio Belu kuću, dok je četiri godine kasnije Bajden pridobio nazad poverenje građana ovih država i vratio ih u "demokratsku koloniju".
Anketa Njujork tajmsa i Sijena koledža u Pensilvaniji koja je sprovedena od prošlog utorka do subote, a objavljena u nedelju, pokazala je da su Harisova i Tramp u ćorsokaku od 48 odsto među verovatnim glasačima i time je postala najnovije istraživanje koje je ukazalo na izjednačenu trku, tj. trku sa marginom greške.
Visoki zvaničnici demokratske kampanje, odgovarajući na pitanja novinara u nedelju uveče, primetili su da će otprilike tri četvrtine glasača države Kejston glasati u utorak ''zato što su, za razliku od drugih država, smernice i dostupnost prevremenog glasanja samo ograničeniji u Pensilvaniji'', međutim dodaju da kada je reč o prevremenim glasanjima u državi, predviđaju i očekuju da će "u Pensilvaniji imati veoma jak izboran dan".
Pensilvanija je takođe država u kojoj je Tramp preživeo pokušaj atentata u julu - dva dana pre početka Republikanske nacionalne konvencije, a bivši predsednik se vratio na mesto u Batleru - u zapadnom delu države - na masovni miting prošlog meseca.
Uoči svoja dva mitinga u Pensilvaniji, Tramp počinje svoj raspored kampanje u ponedeljak u Severnoj Karolini - gde će održati svoj četvrti miting od subote, što je uzdrmalo političke operativce.
- Imali smo mnogo sreće u Severnoj Karolini. Dva puta smo je osvojili. Osvojićemo Severnu Karolinu - rekao je Tramp u nedelju u Kinstonu.
Ali dan ranije, na još jednom mitingu u Severnoj Karolini, upozorio je svoje pristalice da ''kada pobeđujete sa mnogo, još uvek možete da izgubite za malo''.
Ankete ukazuju na trku margine greške u Severnoj Karolini, jedinom od sedam ključnih bojnih polja koje je Tramp za dlaku osvojio nad Bajdenom pre četiri godine.
A izvor u političkoj orbiti bivšeg predsednika poverio je Foks njuzu da postoji zabrinutost od mogućeg nazadovanja u državi Tar Hil.
(Foks Njuz)