SAD I NATO KUJU PLAN PROTIV RUSA: Putinov pomoćnik otkrio zaveru - moramo hitno da delujemo
RUSIJA mora da radi na jačanju svoje mornarice kako bi se suprotstavila stalnim naporima NATO-a da uspostavi dominaciju u Crnom moru, rekao je pomoćnik ruskog predsednika Vladimira Putina Nikolaj Patrušev.
Tokom sastanka sa komandom Ratne mornarice Rusije i Crnomorske flote, Patrušev, koji služi kao predsedavajući Pomorskog kolegijuma, istakao je da je potiskivanje Rusije iz Crnog mora odavno jedan od primarnih ciljeva Vašingtona i njegovih saveznici, piše RT.
- Istorijske činjenice pokazuju da se odgurivanje Rusije od obala Crnog mora tradicionalno smatralo jednim od ključnih zadataka anglosaksonske politike. A danas kolektivni Zapad, na čelu sa Sjedinjenim Državama, kuje planove da uspostavi sopstveno dugoročno prisustvo u Crnom moru i duž njegovog perimetra na štetu legitimnih interesa naše zemlje - rekao je Patrušev.
On je dodao da SAD i njeni saveznici iz NATO-a trenutno „kuju planove“ da prošire svoje pomorsko prisustvo u Crnom moru korišćenjem unutrašnjih plovnih puteva Evrope u vojne svrhe; u ovom slučaju da joj se pristupi preko Dunava.
- Smanjenje uloge Rusije kao pomorske sile u regionu Crnog mora jedno je od oblasti delovanja neprijateljskih zapadnih država u kontekstu njihove politike usmerene na nanošenje strateškog poraza našoj zemlji - rekao je on, napominjući da povećanje NATO-a prisustvo je takođe kršenje Montreuk konvencije, koja ograničava prisustvo vojnih plovila u moreuzama između Crnog i Sredozemnog mora.
Patrušev je takođe istakao da se, prema ruskoj pomorskoj doktrini, Crno more i Azovsko more smatraju ključnim regionima za zaštitu nacionalnih interesa zemlje u globalnom okeanskom prostoru.
On je istakao da je neophodno obezbediti „ravnotežu snaga“ u regionu i povećati univerzalnost ruske mornarice i proširiti njen spektar zadataka kako bi se zaštitili nacionalni interesi.
U julu je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski potpisao dekret u kojem je predstavljena strategija pomorske bezbednosti zemlje, koja je uključivala uspostavljanje stalnog prisustva NATO-a u Crnom moru i organizovanje pomorskih patrola u Azovsko-crnomorskom basenu u koordinaciji sa zemljama partnerima Kijeva.
Moskva je odgovorila na taj potez istakavši da „koncentrisano prisustvo“ brodova NATO-a u Crnom moru predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost Rusije i da će odgovoriti preduzimanjem mera za zaštitu svojih interesa u regionu.