MAKRON IZBRISAO GRANICU: Stav Francuske obradovao Rabat, ali razljutio Alžir
Zapadna Sahara pripojena je ponovo Maroku na karti francuskog Ministarstva spoljnih poslova.
To je rezultat s hitnim efektom stupanja na snagu, posle izjave francuskog predsednika Emanuela Makrona pred poslanicima u Rabatu, tokom trodnevne posete kraljevstvu s željom da se poboljšaju odnosi između Francuske i Maroka.
Južna teritorija u odnosu na Rabat, površine 266 hiljada kvadratnih kilometara, bila je španska kolonija do 1976. godine i kraja Frankovog režima. Graniči se s Mauritanijom i Alžirom. Bogata je prirodnim bogatstvima, naročito fosfatima. Takođe, vode u priobalnom delu ove teritorije obiluju ribom.
Pobornici nezavisnosti Zapadne Sahare od Maroka insistiraju na održavanju referenduma o samostalnosti pod okriljem UN, o kome je odlučeno još tokom primirja 1991. godine, ali koji nikada nije organizovan. Pre Francuske, suverenitet Maroka nad ovom teritorijom već su priznali SAD, Španija i Nemačka.
Ali, svemu tome se protiv Alžir, koji podržava pokret nezavisnosti u Zapadnoj Sahari. Najnovija odluka Francuske, koja ima svoje istorijske ingterese u Magrebu, nije donela diplomatsko rešenje. S jedne strane, olakšani su odnosi s Marokom koji su proteklih godina bili zategnuti, ali su se, s druge, dodatno pokvarili s Alžirom.
Deo medija u ovoj zemlji osuo je drvlje i kamenje na Pariz. Dnevnik "El Vatan" tako piše da je ovim potezom "Makron pogazio međunarodno pravo". Iako je, iz Maroka, francuski predsednik poručio da ta odluka nije usmerena ni protiv koga, to nije smirilo strasti u bivšoj koloniji. Kada je Makron letos pismom obavestio marokanskog kralja Mohameda Šestog o svojoj nameri, Alžir je odmah povukao ambasadora iz francuske prestonice. Pretpostavlja se da će sve imati i negativan ekonomsko-trgovinski efekat u odnosima dvaju zemalja.
S druge strane, dobiće pozitivan odjek u vezama s Marokom. Stručnjaci ističu da je Emanuel Makron igrao na kartu dinamičnije, stabilnije i raznovrsnije marokanske privrede u odnosu na Alžir, sa značajnim interesom za francuske firme. Naglašava se i da Zapadna Sahara ima ogroman potencijal naročito u domenu obnovljive energije, naročito solarne.
Saopšteno je da će francuska preduzeća sada učestvovati u razvoju Zapadne Sahare, investiranjem u ovu teritoriju, u korist, kako se ističe, lokalne populacije. Tokom Makronove posete potpisani su mnogobrojni komercijalni sporazumi. Biće, čak, otvorena i Francuska Alijansa.
Sve ovo ujedno je pokazalo i da odluke o priznavanju određenih secesionističkih teritorija u svetu mogu da se povuku i na Zapadu.
MIGRANTI I KRIMINAL
Makron je u Maroku razgovarao i o ojačanoj borbi protiv ilegalne imigracije. Takođe, dogovoreno je i jače suprotstavljanje krijumčarenju droge i svim oblicima šverca i organizovanog kriminala.