SAUDIJSKA ARABIJA PRAVI HIPERSONIČNU RAKETU: Program se razvija uz pomoć Moskve? (VIDEO)
BLISKOISTOČNI odbrambeni mediji citiraju saudijskog ministra odbrane princa Kaleda bin Salmana Abdulaziza koji je rekao da kraljevstvo istražuje različite opcije za svoj projekat razvoja hipersoničnih raketa, uključujući potencijalnu saradnju sa Moskvom.
Saudijska Arabija i njena odbrambena industrija navodno intenziviraju napore za nabavku tehnologije hipersonične rakete kako bi se takmičili sa svojim glavnim regionalnim rivalom Iranom.
Iran već poseduje hipersonične rakete i nedavno ih je uspešno upotrebio u napadima na Izrael.
Rijad je navodno pokrenuo razgovore sa Rusijom o istraživanju nabavke ove napredne raketne tehnologije.
Izveštaji pokazuju da prestolonaslednik Mohamed bin Salman takođe deli ambiciju da nabavi hipersoničnu tehnologiju i da želi da proširi saradnju u oblasti odbrane sa Rusijom.
Međutim, Rijad drži otvorene opcije u slučaju da se partnerstvo sa Rusijom ne ostvari, s obzirom na saradnju sa drugim zemljama koje poseduju tehnologiju hipersonične rakete.
Saudijska Arabija zaostaje za Iranom, koji je prošle godine predstavio svoje hipersonične rakete, postavši prva bliskoistočna država koja poseduje takvu tehnologiju.
Iranske hipersonične rakete, nazvane "Fatah-1" i "Fatah-2", predstavljene su 2023. godine.
Prvi, „Fatah-1“, može da putuje brzinom do 15 maha, a iranski zvaničnici tvrde da je presretanje nemoguće od strane bilo kojih postojećih sistema protivvazdušne odbrane.
Obojena u crno, raketa navodno ima domet od 1.400 kilometara.
Regionalni vojni analitičari upozoravaju da je razvoj hipersonične rakete "Fatah-1" povećao zabrinutost u Sjedinjenim Državama i Izraelu zbog rastućih raketnih sposobnosti Irana.
Iranski mediji navode da hipersonična raketa „Fatah-1” može da krstari brzinom od 15 maha – što je ekvivalentno brzini od više od 5.000 metara u sekundi – što je čini imunom na napredne sisteme protivvazdušne odbrane i u SAD i u Izraelu.
-Njegova manevarska sposobnost i putanja leta na različitim visinama onemogućavaju presretanje drugim raketama protivvazdušne odbrane, tvrdi visoki zvaničnik iranske Revolucionarne garde.
U novembru 2023. Iran je otkrio nadograđenu verziju pod nazivom „Fatah-2“, sposobnu da dostigne brzine između 15 i 20 Maha.
Takođe je dizajniran da izbegne sve američke i izraelske odbrambene sisteme protiv balističkih raketa.
Premijera je održana tokom posete iranskog vrhovnog vođe, ajatolaha Alija Hamneija, Univerzitetu za vazduhoplovnu nauku i tehnologiju Ashura, gde se ove rakete proizvode.
„Fatah-2” je navodno opremljen hipersoničnim kliznim vozilom (HGV) koje obezbeđuje da postigne maksimalnu brzinu i proširuje svoj domet preko 1.400 kilometara.
Iranske vlasti tvrde da bi ova raketa mogla da pogodi mete u Izraelu u roku od šest do sedam minuta.
Sa svojim HGV mogućnostima očekuje se da će „Fatah-2“ dodatno smanjiti vreme odziva i imati minimalni radarski presek (RCS), što otežava otkrivanje.
Od 2022. godine, Iranska revolucionarna garda se bavi razvojem hipersoničnih projektila kao deo generacijskog skoka u tehnologiji raketa u zemlji.
Predstavljanje projektila „Fatah-1” i „Fatah-2” usledilo je nakon lansiranja iranske balističke rakete četvrte generacije „Hajbar” (Kheibar) u maju 2023.
Raketa „Hajbar” ima domet od 2.000 kilometara, sposobna je da dostigne ciljeve u Izraelu i može da nosi konvencionalnu bojevu glavu težine do 1.500 kilograma.
Iranski vojni zvaničnici navode da raketa može postići brzinu od 15 maha van atmosfere i 8 maha unutar nje.
Uvođenje ovih projektila izazvalo je kritike i osude zapadnih zemalja, posebno Sjedinjenih Država i njihovog saveznika Izraela.
defencesecurityasia.com
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja