KIJEV PRED STRATEŠKOM DILEMOM: Ili će napadati ruske dronove i avione i gubiti PVO sisteme ili će dozvoliti udare (VIDEO)

Predrag Stojković 29. 10. 2024. u 19:33

ALEKSEJ Mihajlov, istaknuti ruski vojni analitičar, tvrdi da je ruska vojska usvojila novu strategiju vazdušnog napada usmerenu na ukrajinske sisteme protivvazdušne odbrane.

Foto printskrin youtube military update/Tanjug/AP


Prema rečima Mihailova, Moskva izvodi koordinisane napade na sisteme Patriot, IRIS-T, NASAMS i MIM-23 Havk koristeći bespilotne letelice i lansira krstareće rakete iz borbenih aviona Su-57 Felon van vidljivog dometa.

Dana 20. oktobra, na ruskim društvenim mrežama i Telegram kanalima pojavio se snimak koji prikazuje najnoviji lovac pete generacije, Su-57, u letu. Mlaznjak je navodno primećen u regionu Azovskog mora, sa vidljivim krstarećim projektilima za koje se veruje da su H-59M2.

U međuvremenu, u poslednjih mesec dana, ukrajinska protivvazdušna odbrana je pretrpela značajne gubitke. U noći sa 19. na 20. oktobar pogođen je položaj PVO sistema MIM-23 Havk. Sumnja se da je ulogu u ovom napadu imao Su-57 raspoređen iznad Azovskog mora, koristeći krstareću raketu za uništavanje sistema. Ove jedinice protivvazdušne odbrane prethodno je Kijevu isporučio Madrid.

Foto MoD Rusija

Iako rusko Ministarstvo odbrane nije zvanično objavilo napad, ukrajinski onlajn izvori navode da je „španski“ sistem PVO bio pogođen i značajno oštećen. Neki lanseri i radari su onesposobljeni, a ostale komponente sistema su oštećene. MIM-23 Havk je neočekivano pogođen krstarećom raketom.

Pre toga, američki PVO sistem Patriot, koji se nalazi u blizini Harkova, bio je na meti ruskih snaga. Analiza Mihajlova pokazuje da su ruske vazdušno-kosmičke snage ozbiljno oštetile kišobran protivvazdušne odbrane koji štiti strateški vitalne gradove Dnjepar i Zaporožje. „U većini slučajeva, napadi su takođe bili potpuno neočekivani“, primećuje on.

Povećani nivo gubitaka među ukrajinskim PVO je evidentan u činjenici da zapadne nacije hitno traže sisteme PVO za podršku Kijevu. Ukrajina i Nemačka su 20. oktobra na sastanku G7 potpisale sporazum koji ima za cilj jačanje sposobnosti PVO.

Očekuje se da će se projektu pridružiti još nekoliko zemalja, uključujući Norvešku, Belgiju, Holandiju i Dansku. Nemačka planira da prenese sisteme protivvazdušne odbrane IRIS, u T i S varijantama, dizajnirane za PVO kratkog dometa i opremljene raketama sa IC glavama (koje traže toplotne izvore).

Ruske vazduhoplovne snage koriste rakete H-31 za gađanje raketnih sistema zemlja-vazduh. Ove supersonične rakete opremljene su visoko osetljivim glavama za navođenje koje mogu da detektuju signale radara protivvazdušne odbrane. Zbog svoje ogromne brzine, rakete H-31 mogu da pogode udaljene ciljeve za samo nekoliko minuta.

Primarne platforme za lansiranje ovih antiradarskih raketa su borbeni avioni Su-35 i Su-30SM. Ministarstvo odbrane Rusije je u više navrata objavljivalo snimke Su-35 koji deluju u Severnom vojnom okrugu. Čak i tokom rutinskih vazdušnih patrola, ovi avioni poleću sa najmanje jednom raketom H-31. „Od formiranja Severnog vojnog okruga, ruski lovci i H-31 uništili su desetine ukrajinskih kompleksa i sistema PVO, kao i brojne radarske stanice“, tvrdi Mihajlov.

Međutim, Oružane snage Ukrajine (VSU) su naučile da ublaže gubitke od ruskih supersoničnih „ubica protivvazdušne odbrane“. H-31 lociraju položaje protivvazdušne odbrane putem radarskih emisija. Ipak, snaga bojeve glave rakete je nedovoljna da pouzdano pokrije celu zonu položaja. Kao rezultat toga, ukrajinske posade minimiziraju radarske operacije i razmeštaju svoje lansere i sisteme protivvazdušne odbrane.

U savremenim zapadnim sistemima protivvazdušne odbrane kao što su Patriot, IRIS, SAMP i NASAMS, VSU se oslanja na korišćenje projektila sa aktivnim glavama za navođenje. Borbe protiv ruskih aviona se prvenstveno dešavaju na osnovu podataka iz sistema elektronskog izviđanja i informacija o ciljanju iz aviona za rano upozoravanje NATO-a, (AWACS)koji gotovo konstantno patroliraju zonom sukoba.

-Jasno je da ova taktika ne dozvoljava ukrajinskoj protivvazdušnoj odbrani da efikasno napadne ruske borbene letelice. Međutim, cilj Kijeva nije da zaštiti svoje snage od vazdušnih udara, već da nanese što više gubitaka ruskim vazdušno-kosmičkim snagama, navodi Mihajlov.

Istovremeno, ukrajinska komanda raspoređuje ceo svoj arsenal protivvazdušne odbrane da odbije napade krstarećih raketa dugog dometa i udarnih dronova (Geranj-2 i Gerber). S tim u vezi, ukrajinski PVO sistemi deluju sa punom efikasnošću. Njihovi radari otkrivaju ciljeve i osvetljavaju ih za rakete zemlja-vazduh, a koriste se svi standardni lanseri.
Domet ruskih raketa H-31 je često nedovoljan za dostizanje primarnih ukrajinskih pozicionih područja, sa kojih njihova protivvazdušna odbrana presreće napade „letećih motocikala“ (dronova). Pored toga, ukrajinski vazdušni branioci maksimiziraju mobilnost svojih sistema, brzo menjajući položaje.

Međutim, od početka oktobra, efikasnost ruskih bespilotnih letelica Geranj-2 (Šahed) i Gerber naglo je značajno porasla. Ovi sistemi su naneli velike gubitke kritičnim ukrajinskim vojnim i industrijskim objektima. Sada su ovi dronovi postali izuzetno smrtonosno oružje. Brojne fotografije i video snimci koje su podelili Ukrajinci pokazuju da udarni dronovi sada lete tokom dana u relativno velikim grupama.

Prema rečima Mihajlova, „Kijev neće priznati da raspoređena ukrajinska protivvazdušna odbrana nije uradila svoj posao“. Građani Ukrajine kontinuirano objavljuju materijale o lansiranju raketa zemlja-vazduh. Ipak, što je više sistema protivvazdušne odbrane raspoređeno, ruski dronovi kamikaze češće pronalaze svoje mete.

Prošlog vikenda ukrajinski mediji objavili su slike novog ruskog drona. Ovaj novi model ne nosi bojevu glavu. Umesto toga, sadrži nekoliko kuglica umotanih u foliju sa posebno primenjenim uzorkom. U fizici, ovi proizvodi se nazivaju „Luneberg sočiva“. Kada su osvetljene radarom, ove kuglice prelamanjem pretvaraju mali dron na radarskim ekranima u metu veličine velikog objekta.

Dronovi-mamci su izuzetno jeftini i mogu se proizvoditi u ogromnim količinama. Ukrajinska strana tvrdi da je čak uspela da identifikuje naziv proizvoda — „Parodi“ — na delovima drona-mamca. Prema VSU-u, od početka oktobra, svaki ruski napad koji je koristio Geranj-2 i Gerber dronove bio je praćen masovnim lansiranjem mamaca Parodija. U nekim slučajevima bilo je jedan ili dva mamaca za svaki dron kamikaza.

Od početka jeseni, ruski borbeni avioni pete generacije, poput Su-57, takođe su se pojavili kao ozbiljan izazov za Ukrajinu. Ove letelice su stalno stacionirane što bliže zoni sukoba. „Su-57 poleće sa aerodroma, brzo dobija visinu i kreće u zonu uzbune. Zahvaljujući svojim jedinstvenim mogućnostima, ovi avioni su praktično nevidljivi za NATO AWACS avione i ukrajinske radare na zemlji“, analizira Mihajlov.

Istovremeno, Su-57 nosi rakete H-69. Ovo napredno oružje je nedavno počelo da se široko usvaja od strane ruskih vazduhoplovnih snaga. Rakete H-69 se lako uklapaju u unutrašnje prostore ruskih lovaca pete generacije i vizuelno podsećaju na teži H-101.

Važna karakteristika H-69 je njegova modularnost. U zavisnosti od misije projektila, mogu se ugraditi različite vrste bojevih glava, uključujući moćnu jednobloksku i kasetnu municiju, kao i bojeve glave dizajnirane da unište zakopane bunkere i komandna mesta. "Ovi najnoviji raketni sistemi svakodnevno uništavaju ciljeve u ukrajinskoj pozadini“, tvrdi ruski ekspert.

Dakle, upoređivanjem ovih detalja možemo proceniti novu taktiku koju je primenila ruska komanda. Pored upotrebe Geranj-2 i Gerbera, ruske vazduhoplovne snage aktivno postavljaju parodijske zamke. Shodno tome, čak i relativno mali napad ruskih kamikaza bespilotnih letelica se pretvara u masivne napade na ukrajinske vazdušne odbrambene sisteme.

Jasno je da se takva pretnja ne može zanemariti. Angažovani su svi raspoloživi sistemi i kompleksi PVO. U tom kontekstu, najnoviji Su-57 stupaju u igru, isporučujući iznenadne i gotovo neprimetne raketne udare koristeći rakete H-69 u realnom vremenu. Zbog svojih moćnih bojevih glava, najnovije rakete nanose znatno više štete lanserima i radarima ukrajinskih PVO sistema nego H-31.

Na osnovu objavljenih fotografija i video snimaka Su-57, situacija za ukrajinske PVO je postala toliko izazovna da ruski lovci sada koriste konvencionalne rakete H-59M2.
Ova nova taktika predstavlja krajnje neprijatno iznenađenje za ukrajinsku komandu. Prema Mihajlovu, Kijev u suštini nema sredstava da blokira takve napade. Oni će ili morati značajno da smanje aktivnost PVO tokom napada dronova Geranj-2 i Gerber ili će nastaviti da gube višemilionske zapadne PVO sisteme.

(bulgarianmilitary.com/Bojko Nikolov)

BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja

Pogledajte više