UMESTO PREBEGA DOČEKALI SALVU IZ URAGANA: Neuspeo pokušaj vrbovanja Rusa od strane ukrajinskih obaveštajaca GUR (VIDEO)
RUSKI vojni analitičar Mihail Zvinčuk izvestio je o navodnom neuspešnom pokušaju ukrajinskih specijalnih službi da pridobiju ruskog vojnika koji je služio na hersonskom pravcu.
Ova operacija ukrajinske Glavne uprave za obaveštajne poslove (GUR), kao i prethodni slični pokušaji, završila se neuspehom i dovela do udara na pozicije „Ruskog dobrovoljačkog korpusa“ (RDK).
Prema Zvinčuku, ukrajinska strana i dalje aktivno vrbuje Ruse za diverzije, kao i pokušava da privuče aktivne ruske vojnike na svoju stranu. U nekim slučajevima, takvi „prebezi“ pridružuju se RDK-u, o čijim aktivnostima u poslednje vreme ima sve manje informacija.
Međutim, ovog puta, ukrajinske specijalne službe naišle su na neočekivani obrt.
Operacija je počela tako što su pripadnici GUR-a pokušali da nagovore ruskog vojnika da pređe na njihovu stranu i pređe preko Dnjepra na levu obalu.
Međutim, umesto da podleže nagovorima, vojnik je odmah prijavio pokušaj vrbovanja nadležnim organima. Nakon toga, započeta je kontra-operacija uz učešće ruskih specijalnih službi i vojske, tvrdi Zvinčuk.
Ukrajinska strana je dugo pokušavala da nagovori ruskog vojnika da samostalno prepliva reku, ali su njihovi pokušaji nailazili na logična pitanja u vezi sa bezbednošću. Na kraju je odlučeno da se organizuje sastanak.
Ukrajinske jedinice trebalo je da dočekaju dvoje ljudi na levoj obali Dnjepra u ukradenom čamcu. Na određenom mestu trebalo je da ih nadgleda dron, koji bi obezbedio koordinaciju ukrajinske strane.
Međutim, ova pažljivo planirana ukrajinska operacija završila se potpuno drugačije.
Umesto da dočekaju „prebegulje“, ukrajinske snage našle su se pod udarom ruskog raketnog sistema „Uragan“. Navođenje i korekciju udara vršio je ruski dron koji je kontrolisao kretanje neprijatelja, navodi Zvinčuk.
Prema njegovim tvrdnjama, pozicije ukrajinskih jedinica bile su uspešno pogođene vatrom, što je dovelo do ozbiljnih gubitaka među snagama RDK-a.
Zvinčuk ističe da je ovaj slučaj samo jedan od primera kako svaka tajna operacija ukrajinskih specijalnih službi može biti otkrivena, a pokušaji vrbovanja ruskih vojnika lako se pretvaraju u neuspehe. Prema optimizmu ovog vojnog analitičara, ovakve operacije uvek se obiju o glavu njihovim inicijatorima.
Da li se ovo zaista ovako odigralo ili ne, potvrde iz drugih izvora nismo uspeli da pronađemo, međutim, zasigurno znamo da lanser BM-27 Uragan 220 mm može da ispaljuje visokoeksplozivne fragmentarne, kasetne ili minske projektile.
Efektivni domet gađanja sistema je 35 kilometara. Međutim, može da dostigne maksimalni domet paljbe od čak 90 kilometara.
BM-27 Uragan je samohodni višecevni raketni bacač kalibra 220 mm koji je dizajnirao Sovjetski Savez. U službu je ušao 1975. godine. Sistem je i danas u upotrebi u nekoliko zemalja.
Uragan je dizajniran da gađa bilo koju vrstu grupnih ciljeva, terenska i oklopna vozila, kao i vojne i industrijske odbrambene objekte.
BM-27 Uragan se sastoji od lansera montiranog na kamion sa 16 ili 40 lansirnih cevi za rakete od 220 mm.
Lanser može da ispali sve svoje rakete za nekoliko sekundi, zasićujući veliku površinu visokoeksplozivnim fragmentacionim bojevim glavama. Sistem je veoma mobilan i može se brzo kretati između vatrenih pozicija.
BM-27 Uragan je korišćen u nekoliko sukoba, uključujući sovjetski rat u Avganistanu, Zalivski rat ali i sukobima u bivšoj Jugoslaviji. Takođe se izvozi u nekoliko zemalja, uključujući Alžir, Angolu, Kubu, Indiju, Iran i Siriju.
BM-27 Uragan je idalje veoma efikasan i svestran sistem naoružanja koji može brzo da isporuči veliku količinu vatrene moći na dato područje.
oruzjeonline.com
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja