PREDAJA LOVACA MIRAŽ 2000-5F KIJEVU: Dolaze kasno i stvoriće dodatne probleme ukrajinsko vazduhoplovstvu (VIDEO)

Predrag Stojković 12. 10. 2024. u 15:45

NEDAVNO je francuski ministar oružanih snaga Sebastijan Lekornu izjavio da će, podržavajući Ukrajinu u njenom sukobu sa Rusijom, Pariz predati Kijevu u prvom kvartalu 2025. godine mali broj unapređenih lovaca Miraž 2000-5F (Mirage 2000-5F).

Foto AP

On je precizirao da ovi višenamenski avioni trenutno prolaze proces opremanja novim naoružanjem klase “vazduh–zemlja” i sredstvima elektronskog ratovanja u Centru za borbenu obuku (CEAE) Vazdušno-kosmičkih snaga Francuske, smeštenom u vojnoj bazi 120 u Kazo.

Lekornu je dodao da ukrajinski piloti i tehničko osoblje još uvek prolaze obuku. Njegove reči usledile su nakon što je predsednik Francuske Emanuel Makron javno obećao ukrajinskom predsedniku Vladimiru Zelenskom da će “do kraja godine” predati lovce Miraž 2000-5F i obučeno ukrajinsko vojno osoblje.

Na ovo je ukazao i ruski direktor Centra za analizu strategija i tehnologija Ruslan Puhov, koji je komentarisao situaciju za njihov telegram kanal WarGonzo. Ekspert je istakao da Francuzi nisu otkrili broj aviona koji će biti isporučen.

Foto AP

Verovatno je reč o 6-12 letelica, jer je poznato da samo 10 ukrajinskih pilota prolazi obuku u Francuskoj. Vazdušno-kosmičke snage Francuske ukupno raspolažu sa 26 jednosedih aviona Miraž 2000-5F, koji su proizvedeni 1997-2000. godine nakon prepravke postojećih 37 aviona Miraž 2000C iz 1980-ih.

Osnov modernizacije bila je zamena radarskog sistema RDI sa modernijim RDY, opremanje novim raketama MICA klase “vazduh–vazduh”, kao i mogućnost nošenja podvesnih kontejnera i vođenog naoružanja klase “vazduh-zemlja”, objasnio je ovaj analitičar.

On je pojasnio da Francuzi koriste ove avione za zadatke PVO, iako se smatraju višenamenskim lovcima. Da bi oni to zaista postali, Francuzi bi morali da ih opreme novim naoružanjem klase “vazduh–zemlja”, poput “inteligentnih” avio-bombi AASM Hammer i krstarećih raketa SCALP-EG, kao i obnovljenim odbrambenim sistemima.

RAZNOVRSNI AVIONI, VEĆE MUKE

Međutim, na taj način, Kijev će dobiti značajnu raznovrsnost u svojim vazdušnim snagama, što je krajnje nepraktično.

Pored sovjetskih letelica koje su trenutno u upotrebi (MiG-29, Su-27, Su-25 i Su-24M), dodaće se nekoliko pomenutih francuskih Miraž 2000-5F, kao i lovci F-16AM/BM iz drugih evropskih zemalja.

Ceo ukrajinski avio-park će se sastojati ne samo od letelica različitih tehničkih standarda i pristupa, već i od aviona koji su dugo godina korišćeni.

Takođe, u planu je i dobijanje lovaca Saab JAS-39C/D Gripen iz Švedske. Nema sumnje da će sve ovo predstavljati logističku noćnu moru za Vazdušne snage Ukrajine, dok će Miraž 2000-5F, kao najmalobrojniji tip, biti posebno destabilizujući faktor u logističkom smislu.

Takođe, treba napomenuti potpunu nekompatibilnost Miraž 2000-5F sa opremom i naoružanjem koje je Ukrajina izabrala za svoje buduće glavne lovce F-16 (za razliku od Gripena, koji barem ima standardizovano naoružanje sa F-16), ukazao je ruski ekspert.

Po mišljenju analitičara, cela buka oko predaje Miraž 2000-5F Ukrajini ima isključivo političku pozadinu, tj. Makron je odlučio da se još jednom promoviše.

Ovi Miraž 2000-5F neće ojačati kapacitete Oružanih snaga Ukrajine, već će predstavljati kofer bez ručke – teško ga je nositi, a žao ga je baciti. Ukrajinci će imati mnogo problema sa francuskim avionima, ali to je, zapravo, za Ruse dobro, nastavlja stručnjak.

Ipak, to naravno ni na koji način ne znači da ruska strana treba da se opusti zbog pojave još jednog prilično sposobnog vazdušnog protivnika u zoni SVO, zaključio je Puhov.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja

Pogledajte više