STIGLI REZULTATI NAJNOVIJIH ANKETA, EUFORIJU ZAMENILA PANIKA: Prednost Harisove u odnosu na Trampa se istopila
DžO Bajden je odustao od trke za reizbor pre nešto više od dva meseca. Potpredsednica Kamala Haris uspela je da restrukturira celu kampanju za samo nekoliko dana i zajahala je na talasu opšte radosti i nade koja je nastala usled toga što neko, ko nije zašao u osmu deceniju života, želi da uđe u Belu kuću.
Novac je pristizao, volonteri su spremno stajali u redu, ankete su najavljivale topljenje prednosti koju je Donald Tramp mesecima uživao u odnosu na kognitivno narušenog Bajdena. Međutim, samo četiri nedelje pre predsedničkih izbora, čini se da je kampanja Kamale Haris dostigla plafon za koji nije sigurna da će uspeti da se probije.
- Veoma smo nervozni. Ankete predviđaju tešku borbu, a svi još uvek imamo PTSP od 2016. i Hilari Klinton - priznali su ključni zvaničnici Harisovog štaba novinarima Si-En-En-a.
Najveći izazov je u tome što su u neviđeno kratkom roku restrukturisali celu kampanju, zbog čega nisu uspeli da se dogovore oko strategije u vezi sa ključnim pitanjima. Kojoj demografskoj grupi ćemo posvetiti najviše pažnje? Da li će to biti umereni i nezavisni birači, što je rizična taktika sa upitnim povratkom, ili ćemo se fokusirati na naše lojalno biračko telo koje nam je poslednjih godina okrenulo leđa – manjine?
Istovremeno, štab nije našao ni jasnu strategiju u vezi sa izazovima bez presedana u istoriji predizbornih kampanja u SAD; kako se distancirati od sadašnje predsednice koja se povukla iz trke i obećati „nešto novo“ i „drugačije“ ako je ona sama „s njegove desne strane“ učestvovala u donošenju svake njegove odluke četiri godine.
Put do 270 elektorskih glasova, koliko je potrebno pobedniku predsedničkih izbora da dobije ključeve Bele kuće, ići će kroz tzv. Plavi zid (Viskonsin, Mičigen, Pensilvanija) ili preko tzv. Sunčevog pojasa (Nevada, Arizona).
Nijedan put ne izgleda dovoljno siguran u ovom trenutku. Koliko je trka tesna ove nedelje pokazala je najnovija anketa Univerziteta Kvinipiak, koja je potvrdila trend od kojeg su strahovale sve demokrate – prednost Kamale Haris u ključnim saveznim državama počela je opasno da se topi i ušla u domen statističke greške.
Plus od šest odsto u Pensilvaniji, "zlatnoj koki" ovogodišnjih izbora, za samo mesec dana istopilo se na tri odsto, dok je onaj od pet odsto u Mičigenu trenutno izjednačen.
U Viskonsinu, oba kandidata računaju na 47 odsto.
Kako je voda došla do grla, demokrate su odlučile da izvuku proverene trikove, zbog čega su Baraka Obamu poslali u Pensilvaniju, saveznu državu koja dodeljuje čak 19 elektorskih glasova. Bivši predsednik je sa bine u Pitsburgu pozvao Amerikance da „okrenu stranicu“ i „počnu novo poglavlje u istoriji Sjedinjenih Država“.
- Ne trebaju nam još četiri godine bahatosti i podela. Spremni smo za bolju priču – poručio im je, pozivajući ih da glasaju za prvu predsednicu u istoriji SAD, Kamalu Haris.
(Jutanji list)