POSLEDNJE UPOZORENJE ZA NATO! Rusija priprema lansiranje svog nuklearnog „razarača kontinenata“ (VIDEO)

Predrag Stojković 22. 09. 2024. u 21:30

SA arhipelaga Nova zemlja, primećena je intenzivna aktivnost u ruskoj nuklearnoj bazi za testiranje, što je navelo analitičare da spekulišu da je lansiranje nove ambiciozne nuklearne rakete Burevestnik neizbežno.

Foto printskrin jutjub bulgarianmilitary.com

Prema novim satelitskim snimcima koje je analizirao japanski istraživački centar, izgleda da ruska vojska pravi nove tunele na severnom poligonu za nuklearno testiranje u zemlji.

„RAZARAČ KONTINENTA” JE U PRIPREMI

Ovaj razvoj događaja, koji je primećen nekoliko dana ranije, izazvao je zabrinutost analitičara i stručnjaka zbog mogućeg nuklearnog testa Kremlja.

Takođe je moguće da se ruske strateške raketne snage spremaju da testiraju novi i napredni sistem naoružanja, možda krstareću raketu na nuklearni pogon 9M730 Burevestnik.

U svom najnovijem izveštaju od 18. u mesecu, ROLES istraživački centar za naprednu nauku i tehnologiju Univerziteta Tokiju, otkrio je da su građevinski radovi u toku na jednom od najsevernijih ruskih nuklearnih poligona.

Predmetno polje se nalazi na arhipelagu Novaja zemlja i procenjuje se da će projekti uključivati stvaranje novih tunela na teritoriji test lokacije.

Dotični japanski centar već duže vreme pomno prati sva ruska dejstva u arhipelagu Nova zemlja. Njihovo ključno sredstvo u ovim tvrdnjama su slike snimljene satelitima iznad ruskog centra za testiranje.

Poslednjih godina japanski analitičari tvrde kako su “primetili povećanu mobilnost u ovoj oblasti”.

Konkretno, ruski transportni avioni redovno sleću blizu pomenute lokacije, dok je teretni brod za koji se veruje da je povezan sa radom ruske vojske u centru za nuklearna testiranja tog područja pristao u obližnjoj luci 10. septembra ove godine.

Takođe, a prema pisanju nekoliko norveških medija, Rusija se sprema za novo testiranje nuklearne krstareće rakete 9M730 Burevestnik, (NATO kodnog imena: SSC-X-9 Skyfall).

S obzirom na sve ovo, zapadni stručnjaci već danima spekulišu da ruski rad u Novoj zemlji ima neke veze sa razvojem perspektivne rakete Burevestnik. Oružje u pitanju je prema svim parametrima posebno smrtonosno.

U pitanju je prva krstareća raketa na nuklearni pogon i nuklearno naoružanje u istoriji, dok se tvrdi da pokazuje stelt karakteristike zbog svoje sposobnosti da leti i na malim visinama.

Kako je već pomenuto, projektil Burevestnik može biti opremljen nuklearnom bojevom glavom, zemlje poput Finske i Švedske (koje su na maloj udaljenosti od arhipelaga) su posebno zabrinute zbog moguće ruske nuklearne probe na Novoj Zemlji.

U prošlosti je bilo nezgoda sa ovim oružjem, nesreća koje su dovele do curenja radioaktivnosti čak i u susedne države.

NA ZAPADU JOŠ NIJE NI NAJJASNIJE KAKO FUNKCIONIŠE BUREVESTNIK

Još uvek nije jasno tačno kako je Burevestnikov pogonski sistem uređen. Postoji samo pretpostavka koja nalaže da raketa ima gasno-fazni nuklearni raketni motor na principu protoka atmosferskog vazduha, piše časopis N+1.

Jednostavno rečeno, reč je o malom reaktoru čija kontrolisana lančana reakcija zagreva vazduh koji prolazi kroz usisnike i istiskuje se iz mlaznice. Istovremeno, isti vazduh hladi reaktor.

Dakle, takva raketa može „opstati“ samo tokom leta velikom brzinom, bez hlađenja reaktor će početi da se topi. Najverovatnije, Burevestnik ima klasičan motor na čvrsto gorivo za početno ubrzanje rakete, nakon čega se nuklearni reaktor aktivira.

Burevestnik bi trebalo da ima zatvoreni reaktor, u kome vazduh nema direktan kontakt sa jezgrom reaktora, što znači da je radioaktivnost takve rakete veoma mala.

Vojni stručnjak iz časopisa “Arsenal otadžbine”, Aleksej Leonkov, naziva Burevestnik oružjem odmazde. „Oružje koje će biti upotrebljeno nakon što bojeve glave interkontinentalnih balističkih raketa „odrade posao“ na teritoriji agresora.

„Burevestnik“ će dovršiti uništenje svih objekata vojne i civilne infrastrukture zemlje agresora, ne ostavljajući joj nikakve šanse za opstanak“, napisao je Leonkov za „Rusku gazetu“.

Pored toga, Burevestnik verovatno ima navigacioni sistem na krajnjim tačkama terena. Memorija rakete sadrži slike objekata terena duž rute leta. U određeno vreme raketa “skače” na visinu od nekoliko stotina metara i “pregleda” teren. Nakon toga, navigacioni sistem poredi “viđeno” sa utvrđenim standardom, piše Izvestija.

MISTERIJE VEZANE ZA “LETEĆI ČERNOBIL”

Do pre nekoliko godina još uvek nije bilo zvaničnih informacija da li je Rusija sprovela testove. Krajem 2017. godine na Centralnom poligonu Novaja zemlja, uspešno je prvi put lansirana raketa na nuklearni pogon, dok su SAD tvrdile da raketa neće biti spremna do 2025. godine.

Međutim, postoje incidenti u kojima se veruje da je Rusija već uveliko testirala raketu. Primera radi, 2019. godine, otkrivena je „misteriozna eksplozija“ kod severne obale Rusije.

Tek, 2020. godine nekoliko izvora je potvrdilo da je Rusija uspešno testirala raketu. Ovo su potvrdili i obaveštajci Finske, Švedske, Norveške i Holandije.

Neposredno nakon testova, evropski obaveštajci su saopštili da postoje povišeni nivoi izotopa joda-131. Prema obaveštajnim službama, ovi izotopi su bili veštački.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja

Pogledajte više