JORDANSKI KRALJ IMENOVAO NOVOG PREMIJERA: Tehnokrata DŽafar Hasan nova nada vlade

Јована Шведић 15. 09. 2024. u 17:44

JORDANSKI kralj Abdulah imenovao je ključnog pomoćnika iz palate Džafara Hasana za premijera nakon što je vlada podnela ostavku u nedelju, saopštio je kraljevski sud, nekoliko dana nakon parlamentarnih izbora na kojima je opozicija ostvarila određene uspehe u kraljevstvu.

Foto Shutterstock

Odlazeći premijer Bišer Hasaune podneo je ostavku kralju ranije u nedelju.

Prema ustavu kraljevstva, vlada obično podnosi ostavku nakon parlamentarnih izbora. Kralj je taj koji imenuje premijera, a ne parlament koji ima ograničena ovlašćenja.

- Kralj Abdulah je u nedelju zadužio Džafara Hasana da formira novu vladu- navodi se u saopštenju palate.

Hasan, sada šef kancelarije kralja Abdulaha i bivši ministar planiranja, zamenjuje Bišera Hasaunea, diplomatu veterana i bivšeg savetnika u palati koji je imenovan pre skoro četiri godine koji će ostati na poziciji do formiranja nove vlade, navodi se u saopštenju kraljevskog suda.

U pismu koje je objavila palata, kralj Abdulah je pozvao Hasana, obrazovanog na Harvardu, da "ulaže sve napore da podrži postojanost palestinske braće" u Gazi, okupiranoj Zapadnoj obali i "Svetom Jerusalimu“.

On je takođe pozvao mandatara da "radi svom energijom kroz arapske i međunarodne pokrete da zaštiti palestinski narod i zaustavi napade i očigledna kršenja humanitarnih principa i međunarodnog prava".

Odlazeći premijer je nastojao da pokrene reforme koje je podstakao kralj Abdulah kako bi pomogao da se preokrene decenija usporenog rasta, koji se kretao na oko 2%, koji je pogoršan pandemijom i sukobima u susednom Iraku i Siriji.

Na izborima održanim u utorak, vodeća islamistička partija Jordana, Front Islamske akcije, postala je najveća u parlamentu, osvojivši 31 od 138 mesta.

Skoro polovina stanovništva zemlje je palestinskog porekla.

Jordanski parlament je dvodoman i pored njega postoji i senat sa 69 članova koje imenuje monarh.

U zemlji koja se vodi kao antiizraelska, predvodili su neke od najvećih protesta u regionu u znak podrške Hamasu.

Iako novi sastav 138-članog parlamenta zadržava provladinu većinu, glasnija opozicija predvođena islamistima mogla bi da izazove reforme slobodnog tržišta i spoljnu politiku koje podržava MMF, kažu diplomate i zvaničnici.

Prema jordanskom ustavu, većina ovlašćenja i dalje pripada kralju, koji imenuje vlade i može da raspusti parlament.

Skupština takođe može naterati vladu da podnese ostavku glasanjem o nepoverenju.

(Golf Tudej)

BONUS VIDEO:

NAJDUŽI STAKLENI TOBOGAN NA SVETU: Pogledajte kako izgleda spuštanje

Pogledajte više