"NE ZNAMO VIŠE GDE NAM JE KUĆA": Libanci očajni, novi napadi Izraela srušila čitava sela

Jovana Švedić

31. 08. 2024. u 15:39

OKO 112.000 libanaca koji su evakuisani iz svojih domova na jugu zemlje ostali su bez osnovnih zaliha i očajni su, navodi se u izveštaju katarskog lista.

Tanjug

Mnogi su našli utočište u primorskom gradu Sidonu, ali kažu da su željni svoje kuće.

Meštanka je rekla listu da su ona i njena porodica posedovali stan u kome su se sklanjali, ali da nije imao nameštaj.

- Potrebne su nam stvari, imamo samo jedan dušek, gas za kuvanje i nekoliko odevnih predmeta koje smo mogli da ponesemo kada smo otišli. Naši životi su sada drugačiji. Čak je i vreme drugačije. Imam troje dece i pokušaću da ih upišem u školu u Sidonu, ali troškovi su previsoki. - rekla je ona.

Sličnost sa poteškoćama evakuisanih sa druge strane granice je jasna, ali postoji jedna primetna razlika.

Hezbolah je doveo rat do ulaznih vrata seljana i iskoristio njihova sela za napade na Izrael.

- Moj muž je u libanskoj vojsci, ali traži posao da zadovolji naše potrebe - rekla je meštanka.

Njene reči naglašavaju težak položaj mnogih libanskih vojnika koji su slabo plaćeni i ne mogu da izdržavaju svoje porodice.

I pre rata vojnici su bili prinuđeni da nađu dodatne poslove.

Hiljade su tražile dodatni prihod nakon što im je smanjena plata usred finansijske krize koja pogađa Liban, navodi se u izveštaju objavljenom u maju 2023, uprkos strogim propisima koji su to zabranjivali.

Još jedna žena, takođe evakuisana iz svog doma u Sidon, rekla je da ne znaju da li njihov dom još stoji i da ne mogu da odu tamo da vide.

- Znamo da je kuća naše komšije uništena. Moj muž ne radi i troškovi su ovde veći nego kod kuće - rekla je ona.

- Nadamo se da će se rat završiti i da ćemo moći da se vratimo kući. Rekla je da su njena deca prošle godine studirala na daljinu. Želela sam da ih pošaljem u školu i morala sam da prodam jednu od mojih mačaka, da platim knjige i sveske koje su im potrebne. Sada ću možda morati da prodam drugu mačku. - dodala je. 

Prema izveštajima libanske štampe, stanovnici juga, koji su sada raseljeni, moraju da počnu od nule i ne dobijaju nikakvu pomoć niti osnovne zalihe.

Mnogi od njih kritikuju Hezbolahovu podršku Palestincima u Gazi i tvrde da oni ne pomažu stanovnicima Gaze dok stanovnici Libana pate.

BONUS VIDEO:

HUTI NAPALI GRČKI TANKER: Snimak prikazuje napad na brod sa grčkom zastavom na Crvenom moru

Pogledajte više