TALIBANI ZABRANILI ŽENAMA JAVNO DA GOVORE: Ali to nije sve, usledilo i ovo
AVGANISTANSKI talibani formalizovali su ove nedelje dugačak set pravila kojima se utvrđuje moralnost, a ženama je zabranjeno da govore u javnosti i u obavezi su da pokrivaju lice, saopštilo je Ministarstvo pravde te zemlje.
Nova pravila odobrio je vrhovni lider talibana Hibatulah Akhundžada, a predstavljaju najstrožije mere koje su nametnute ženama od kada su talibani ponovo preuzeli vlast 2021, prenosi Tajms.
To je takođe prva formalna deklaracija zakona od strane Ministarstva za propagiranje vrlina i prevenciju poroka u islamskoj zemlji od 2021, a sastoji se od 114 stranica i 35 dokumenata sa člancima.
- Uveravamo vas da će ovaj islamski zakon biti od velike pomoći u promovisanju vrlina i eliminaciji poroka - rekao je u četvrtak portparol ministarstva Maulvi Abdul Gafar Faruk.
Novi zakoni ovlašćuju ministarstvo da reguliše lično ponašanje, upravljajući kaznama kao što su opomene i pritvaranje.
Član 13. odnosi se na žene i navodi da je za žene obavezno da prekrivaju telo u svakom trenutku u javnosti i da je prekrivanje lica od suštinskog značaja kako bi ne bi iskušavale muškarce.
Odeća ne bi trebalo da bude tanka, uska ili kratka, navodi se u talibanskom zakonu.
Zakon kaže da se ženski glas smatra privatnim i ne bi trebalo da ga čuju drugi.
Takođe je zabranjeno ženama da gledaju muškarce sa kojima nisu u krvnom ili bračnom srodstvu i obrnuto i da putuju bez muške pratnje.
Zakonom je takođe naloženo muškarcima da nose bradu, a muzika je zabranjena.
- Ovi zakoni su oruđe za ugnjetavanje. Kako talibani nastavljaju da jačaju svoju moć, snovi o slobodnom i otvorenom avganistanskom društvu izgledaju sve udaljeniji. Ovaj novi zakon služi kao sumorni podsetnik na surovu stvarnost sa kojom se suočavaju oni koji žive pod vlašću talibana - rekla je avganistanska novinarka Bilal Sarvari.
UN su prošlog meseca saopštile da Ministarstvo stvara atmosferu straha i zastrašivanja među Avganistancima putem zakona i metoda koje se koriste za njihovo sprovođenje.
- S obzirom na višestruka pitanja istaknuta u izveštaju, stav koji su de fakto vlasti izrazile da će se ovaj nadzor povećavati i širiti daje razloga za značajnu zabrinutost za sve Avganistance, posebno žene i devojke - rekla je Fiona Frejzer, šefica službe za ljudska prava u misiji UN-a u Avganistanu.
BONUS VIDEO: PAKISTAN LANSIRAO PRVU BALISTIČKU RAKETU - Projektil opremljen jedinstvenim navigacionim sistemom