PUTIN ODRŽAO NIZ SASTANAKA U ASTANI: Evo o čemu je sve razgovarao sa partnerima (FOTO)

Novosti online 03. 07. 2024. u 22:05

PREDSEDNIK Rusije Vladimir Putin je na marginama dvodnevnog samita Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS) u Astani održao seriju bilateralnih sastanaka sa partnerima.

Foto: Tanjug/AP

Svetska pažnja bila je usmerena na sastanak predsednika Rusije sa kineskim liderom Si Đinpingom.

Iako su se oni videli relativno skoro – u maju u Pekingu, tema za razgovor nije manjkalo.

Rusko-kineski odnosi nikada bolji

Kao što je poznato, odnosi Moskve i Pekinga, koji sve više jačaju, veoma zabrinjavaju Zapad.

- Naše zemlje su jedne od osnivača ŠOS 2001. godine - podsetio je Putin. Kako je dodao, širenjem kruga učesnika, organizacija je ojačala svoju ulogu jednog od ključnih stubova pravednog globalnog svetskog poretka.

- Rusko-kineski odnosi sveobuhvatnog partnerstva i strateške saradnje prolaze kroz najbolji period u svojoj istoriji. Grade se na principima ravnopravnosti, međusobne koristi i poštovanja međusobnih suvereniteta -ocenio je Putin.

Foto: Sergey Guneyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Kako je precizirao, saradnja dve zemlje nije uperena protiv trećih.

- Naša saradnja nije usmerena ni protiv koga: mi ne formiramo nikakve blokove ili saveze, mi jednostavno delujemo u interesu naših naroda - naglasio je ruski lider.

- Rusko-kineski odnosi sveobuhvatnog partnerstva i strateške saradnje prolaze kroz najbolji period u svojoj istoriji. Grade se na principima ravnopravnosti, međusobne koristi i poštovanja međusobnih suvereniteta - ocenio je Putin.

Putin je konstatovao da se razvija i trgovina između dve zemlje – "u prvoj polovini godine vidi se pozitivna dinamika".

Ista tendencija se beleži i u sektoru turizma – u periodu od januara do maja 2024. godine preko 260.000 ljudi iskoristilo je bezvizni režim za grupne turističke posete.

Generalno, saradnja Moskve i Pekinga je "jedan od glavnih faktora stabilizacije na međunarodnoj sceni", zaključio je predsednik Rusije.

- Sastanci na marginama multilateralnih događaja nisu samo naša dobra tradicija, nego i oličenje visokog nivoa kinesko-ruskih odnosa. U uslovima nimalo jednostavne međunarodne situacije moramo ostati privrženi prijateljstvu - poručio je Si Đinping.

Razgovori dvojice lidera u četiri oka trajali su skoro sat vremena.

Sastanak sa Erdoganom

Ruski lider se sastao i sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom.

U Šangajskoj organizaciji za saradnju Ankara ima status partnera za dijalog.

- Uprkos trenutnoj teškoj situaciji u svetu, odnosi Moskve i Ankare razvijaju se progresivno. Konstatovali smo mali pad u trgovinskom prometu tokom prethodnih nekoliko meseci, ali on ostaje na prilično visokom nivou od 55 milijardi dolara - rekao je Putin.

Svi zajednički veliki projekti se realizuju. Rezultati su dobri i u sektoru turizma.

- Prošle godine je, verovatno, rekordan broj naših turista posetio Tursku — 6,3 miliona - istakao je Putin.

Foto Tanjug/AP/Turkish Presidency

Erdogan je podsetio na zajedničku izgradnju nuklearne elektrane "Akuju", te da je na redu nuklearna elektrana u Sinopu.

- Verujem da će uslediti ozbiljni koraci", rekao je on i pozvao ruskog kolegu da "u najkraćem mogućem roku -poseti Tursku.

Lideri su u razgovoru iza zatvorenih vrata proveli oko sat vremena.

Kako je saopšteno iz kabineta turskog predsednika, razgovarali su i o situaciji u Siriji, kao i o Bliskom Istoku i Ukrajini.

Potvrđeni projekti s Kazahstanom, Azerbejdžanom i Pakistanom

Putin se odvojeno sastao sa predsednikom Kazahstana Kasim-Žomartom Tokajevom. On je pozvao ruskog lidera u još jednu posetu Kazahstanu u novembru ove godine, kada se održava i sednica vrhovnog saveta Organizacije dogovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB).

Putin je podsetio da trgovinski promet dve zemlje raste, te da je dostigao skoro 30 milijardi dolara.

Rusija ostaje jedan od glavnih trgovinskih i ekonomskih partnera Kazahstana.

- Saradnja je na veoma visokom nivou. Radi se na mnogo zanimljivih projekata - ocenio je Putin.

Sa predsednikom Azerbejdžana Ilhamom Alijevom Putin je razgovarao o trgovinskom prometu (u prvoj polovini godine ostvaren je rast od 13 odsto), humanitarnoj saradnji i infrastrukturnim projektima.

- Naravno, ovde je na prvom mestu dobro poznata ruta 'Sever-Jug' - pojasnio je on.

- Odlučni smo da proširimo infrastrukturu koridora na teritoriji Azerbejdžana - odgovorio je Alijev. Pored toga, "postoje nove ideje u energetskom sektoru" i "relevantne strukture su u stalnom kontaktu".

U razgovoru sa premijerom Pakistana Šehbazom Šarifom, ruski predsednik je posebno izdvojio dve oblasti: energetiku i agroindustrijsko poslovanje. Moskva je spremna da poveća isporuke energenata na pakistansko tržište.

- Dobili smo naftu od vaše velike zemlje, veoma smo zahvalni na tome. Treba da nastavimo ovim putem - potvrdio je Šarif.

Program drugog dana samita ŠOS obuhvata plenarnu sednicu i sastanak u formatu "ŠOS plus", na koji su pozvani šefovi država posmatrača i partnera u dijalogu, kao i šefovi međunarodnih organizacija.

Takođe, Belorusija će biti primljena u ŠOS. Zatim će biti potpisana Astanska deklaracija i drugi zajednički dokumenti.

(RIA Novosti)

BONUS VIDEO

Pogledajte više