DIREKTAN POGODAK - LANCET SMRT ZA UKRAJINSKU OPREMU: Ruski dron kamikaza uništio moćan ultra-retki ukrajinski radar Phoenix-1 (VIDEO)

Predrag Stojković 30. 06. 2024. u 20:00

RUSKA vojska je uništila redak ukrajinski radar za vazdušno osmatranje 80K6KS1 Phoenix-1 koristeći lutajuću municiju Lancet.

Foto telegram/solovjevlive

Ne zna se kada je i gde tačno radar bio gađan. Međutim, video snimak napada je prvi put postavljen na društvene mreže juče, 29. juna.

Na snimku se vidi kako municija Lancet ide direktno u glavnu antenu radara i efikasno je uništava.

Radar Feniks-1 (80K6KS1 Phoenix-1) razvio je ukrajinsko državno istraživačko-proizvodno postrojenje Iskra. Prvi put je predstavljen 2021. godine, manje od godinu dana pre početka ruske vojne operacije u Ukrajini.

Za 3D radar za vazdušno osmatranje se tvrdi da ima domet do 400 kilometara i da je dizajniran da bude kompatibilan sa sovjetskim sistemima protivvazdušne odbrane srednjeg dometa Buk-M1.

Koliko je radar svestran dokazuje i činjenica da se može integrisati sa drugim sovjetskim, pa čak i zapadnim sistemima. Radar Phoenix-1 je dalji razvoj radara 79K6 i 80K6 koji koriste moderne poluprovodničke module i koriste tehnologije digitalnih antenskih nizova.

Pored toga, novi ukrajinski radar je izgrađen na najnovijoj bazi elemenata specijalnih kalkulatora radarskih signala koji rade prema algoritmima visokih performansi koje je razvila Iskra.

Konstruktivno, radarska stanica, generator i kontrolni punkt nalaze se na jednoj šasiji prikolice. Ovo je pojednostavilo logistiku i vreme raspoređivanja, koje je smanjeno na šest minuta.

Lancet, koji je korišćen za gađanje retkog ukrajinskog radara, razvila je ZALA Aero grupa, podružnica ruskog odbrambenog giganta Koncerna Kalašnjikov.

Kompanija proizvodi dve verzije lutajuće municije, Izdelije-52 sa trajanjem leta od 30 minuta i bojevom glavom od 3 kilograma i veću Izdelije-51 koja ima izdržljivost od 40 minuta i naoružana je bojevom glavom od 5 kilograma.

Lutajuća municija leti prema određenom području pomoću inercijalnog navigacionog sistema uz pomoć GLONASS-a. Po dolasku u područje, operater koristi ugrađeni elektro-optički sistem preko dvosmerne veze za prenos podataka da otkrije, prati i zaključa metu. Sistem laserskog dometa zatim kontroliše detonaciju bojeve glave.

Ako su na početku ruske “specijalne operacije” napadi na ciljeve izvođeni skupim projektilima i napadnim bespilotnim letelicama tipa Geranj-2 (Šahid-136), a od prošle godine su sve češće zabeležene upotrebe izuzetno jeftine municije Lancet.

Mali radarski presek i minimalni infracrveni trag lutajuće municije na električni pogon čine je veoma teškim za otkrivanje i presretanje.

Foto: Jutjub/National Geographic Africa/Profimedia/Ilustracija

Pokušaji Ukrajine da zaustave Lancet da lutaju municijom vatrom protivvazdušne odbrane, elektronskim ratovanjem ili protivmerama uglavnom su bili neuspešni.

Prema ruskoj veb stranici koja prati i dokumentuje ukrajinske vojne gubitke, ruska vojska je do sada koristila municiju Lancet da uništi ili ošteti čak 106 radara i komunikacionih sistema kijevskih snaga. Broj uključuje samo prijvaljene udare verifikovane video snimkom.

Tokom maja meseca dokumentovao je rekordna 302 napada dronom Lancet. Rusi su počeli da dokumentuju napade Lancet dronova samo na osnovu vizuelnih dokaza, poput video snimaka i fotografija, sa početkom svoje vojne operacije u Ukrajini pre više od dve godine.

Bilo je samo 63 dokumentovana pogotka u decembru, u poređenju sa 141 u januaru, 160 u februaru, 178 u martu, 159 u aprilu i čak 302 tokom maja.

Ukrajina sada razvija svoj analog ruskog drona kamikaze Lancet. Bulava lutajuća municija razvijena je sa Česima. Dron kamikaza je bio izložen na štandu češko-ukrajinske kompanije UAC, na izložbi naoružanja Eurosatory 2024 u Parizu, a njegova izvozna verzija nosi naziv „Mace“.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - NUKLEARNE VEŽBE: Ruske snage vežbaju elektronsko lansiranje raketa tokom nestrateških vežbi

Pogledajte više