REVOLT STUDENATA RUŠI I BAJDENA: Zbog sve masovnijih protesta akademaca kruni se tradicionalna podrška mladih lideru demokrata
PRESTANITE da naoružavate Izrael! Stop genocidu! Ako nema primirja, nema ni glasanja! Oslobodite Palestinu!
Ovo su samo neke od poruka američkih sudenata koji nedeljama ne odustaju od protesta protiv rata u Pojasu Gaze. Bunt mladih podigao je na noge i američku policiju koja je do sada zbog demonstracija na kampusima širom zemlje uhapsila više od 2.700 akademaca, ali i uzdrmala aktuelnog predsednika SAD Džozefa Bajdena dok se bori za drugi mandat u Beloj kući. Šest meseci uoči predsedničkih izbora 5. novembra, otvoreno je pitanje da li će rat Izraela i Hamasa Bajdena koštati, dosad odanog, mladog biračkog tela.
Akademci osim prekida vatre u Pojasu Gaze i prestanka naoružavanja Izraela zahtevaju od svojih univerziteta da preseku veze sa Tel Avivom i kompanijama koje profitiraju od sukoba u palestinskoj enklavi. Bajdena su, čak, nazvali na protestima "genocidni Džo".
Bajden se u početku nije oglašavao povodom tih protesta da bi prošle sedmice i zvanično odbacio pozive akademaca da promeni pristup ratu u Gazi, istakavši da "red mora prevladati".
- Neslaganje je od suštinskog značaja za demokratiju. Ali, neslaganje nikada ne sme da dovede do nereda - poručio je Bajden.
Inspirisali i repera
PROTESTI studenata u SAD inspirisali su repera Maklemora da napiše pesmu "Hindu hol" u kojoj je pohvalio akademce: "Problem nisu protesti, već ono što oni poručuju, a to je protiv onoga što naša zemlja finansira", kaže Maklemor u pesmi. On ponavlja reči demonstranata koji kažu da neće da glasaju za Bajdena na izborima zbog njegove podrške Izraelu.
Lider demokrata je tradicionalno uživao podršku mladih glasača, koji su mu je pružili i na prethodnim izborima 2020, kada mu je protivkandidat bio bivši predsednik SAD Donald Tramp. Ipak, pokazalo se da su mladi nezadovoljni načinom na koji je šef Bele kuće vodio zemlju, uz kritike na račun njegovih poodmaklih godina i čestih gafova. Podrška američke vlade Izraelu u ratu protiv palestinske militantne grupe Hamas naišla je na veću kritiku mlađe populacije, u odnosu na stariju, pokazala su istraživanja.
Neke ankete o prevremenim opštim izborima sugerišu da se Bajdenova prednost među mlađim biračima ili značajno smanjila ili čak potpuno nestala u njegovoj novoj trci protiv Trampa. S obzirom na to da su mlađi birači rutinski preferirali demokrate sa značajnom razlikom poslednjih godina, takvi trendovi bi mogli da budu velika pretnja Bajdenovim nadama za reizbor, zaključuje američka TV mreža Ej-Bi-Si Njuz.
Iako je lider demokrata i ranije kritikovao Izrael zbog vojnih akcija u Pojasu Gaze zahtevajući od saveznika da više povede računa o bezbednosti civila, novi prekid u borbama se nije dogodio. A Kongres je nedavno usvojio i novi paket pomoći od 26 milijardi dolara za Izrael. Sve to dovelo je do pumpanja bunta kod mladih koji su revolt izrazili demonstrirajući u kampusima što je ugrozilo nastavu i kraj akademske godine.
Bunt i zbog rata u Vijetnamu
STARIJI Amerikanci sećaju se masovnih protesta studenata i srednjoškolaca širom SAD iz 1970. godine kada su mladi digli glas protiv rata u Vijetnamu. U demonstracijama je tada učestvovalo skoro 900 kampusa širom zemlje. Štrajk je počeo 1. maja, ali se značajno povećao pošto su pripadnici Nacionalne garde pucali na studente na državnom univerzitetu Kent 4. maja. Iako se tokom demonstracija dogodilo mnogo nasilnih incidenata, protesti su uglavnom bili mirni.