PRVI DIJALOG MALO USPEHA: Svađa Japana i Kine zbog radioaktivnog otpada
JAPAN i Kina organizovali su u Dalianu, na severoistoku Kine, stručno savetovanje o ispuštanju prečišćene radioaktivne otpadne vode iz oštećene japanske nuklearne elektrane Fukušima, što je najnoviji pokušaj da dve zemlje reše vruć međudržavni spor.
Nije se, međutim, mnogo odmaklo sa mrtve tačke. Japanska strana, tvrdi da je ispuštanje vode iz NE Fukušima bezbedno i da se sprovode detaljne aktivnosti praćenja nivoa radijacije, dok Kina ostaje pri zabrani uvoza svih morskih proizvoda iz Japana kao odgovoru na ispuštanje prečišćene radioaktivne otpadne vode u Pacifik, koje je počelo prošlog leta.
Prema japanskom MIP, ovi razgovori, prvi su javno potvrđen japansko-kineski ekspertski dijalog o ispuštanju vode iz Fukušime, iako su dve zemlje već komunicirale o tom pitanju na različitim nivoima. Japan je u četiri navrata ispuštao prečišćenu vodu iz NE Fukušima u Tihi okean, a poslednja operacija ispuštanja vode iz Fukušime, završena je sredinom marta.
Japan tvrdi da je ispuštanje prečišćene radioaktivne otpadne vode iz oštećene nuklearke Fukušima, sprovedeno u skladu sa međunarodnim standardima bezbednosti i odbacuje zabrinutost zbog uticaja ove operacije na ljudsko zdravlje ili životnu sredinu. Kina se, sa druge strane, protivi ispuštanju prečišćene radioaktivne vode u okean i ističe da japanska vlada treba da odgovori na sve zabrinutosti međunarodne zajednice, da ima punu, iskrenu komunikaciju sa susednim zemljama i da na odgovoran način tretira vodu, kontaminiranu nuklearnom energijom.
U nuklearnoj elektrani Fukušima, oštećenoj u zemljotresu u martu 2011. godine i cunamiju koji je usledio, nakupile su se ogromne količine radioaktivne vode, korišćene za hlađenje otopljenog nuklearnog goriva. Te otpadne vode, tretirane su s ciljem da se ukloni većina radionuklida, osim tricijuma. Voda iz Fukušime je, kako tvrde Japanci, potom razblaživana i takva ispuštana u Pacifik.