VELIKI DOGOVOR NA POMOLU: Asanž izlazi iz zatvora, neće biti izručen Americi?

Marko Kolašinac 20. 03. 2024. u 20:29

MINISTARTSTVO pravde Sjedinjenih Američkih Država razmatra da li da dozvoli Džulijanu Asanžu da se izjasni krivim po smanjenoj optužbi za pogrešno rukovanje poverljivim informacijama, navode ljudi upoznati u dešavanja, otvarajući mogućnost dogovora koji bi na kraju mogao da rezultira njegovim puštanjem iz britanskog zatvora.

Foto: Profimedia

Asanž, osnivač Vikiliksa, vodi dugotrajnu pravnu bitku sa britanskom vladom kako bi izbegao izručenje SAD, a sud trenutno razmatra da li da dozvoli poslednju žalbu 52-godišnjaka. Nakon ga optužili 2019. godine, pripadnici britanske policije su ga uhapsili i od tada se nalazi u londonskom zatvoru, piše Vol Strit Džurnal.

Anonimni izvori rekli za Vol Strit Džurnal da su Ministarstvo pravde i Asanžovi advokati pokrenuli preliminarne kontakte u proteklih nekoliko meseci kako bi razgovarali o mogućem poravnanju presude. Izvori su precizirali da su razgovori u toku i da bi svaki dogovor morao da odobri najviše rukovodstvo odeljenja. Beri Polak, jedan od Asanžovih advokata, rekao je za list da u ovom trenutku "nema znakova koji bi mogli da potvrde želju za sporazumom" od strane savezne vlade SAD.

Asanž čeka kaznu nakon poslednje žalbene rasprave u Londonu na njegovo izručenje Sjedinjenim Državama, posle više od 13 godina pravnih bitaka, prvo kao zatvorenik u ambasadi Ekvadora, ​​a zatim kao zatvorenik Britanije u jednom zatvoru maksimalne bezbednosti.

Američke vlasti nameravaju da krivično gone 52-godišnjeg Australijanca po Zakonu o špijunaži zbog objavljivanja brojnih poverljivih dokumenata, čiji je sadržaj pokrenuo skandale u vezi sa delovanjem američkih snaga u Iraku, špijunskim aktivnostima SAD protiv savezničkih zemalja i regularnošću predizbornih izbora Demokratske partije u Americi 2016. godine. 

Foto AP

Prema federalnim vlastima SAD, objavljivanje dokumenata je ugrozilo bezbednost američkog obaveštajnog osoblja. Međutim, mnogi smatraju Asanža simbolom slobode štampe i izražavanja, kao i novinarom koji je proganjan jer je razotkrio navodne ratne zločine.

Pravne bitke protiv Asanža počele su 2010. godine, kada je osnivač Vikiliksa uhapšen u Velikoj Britaniji zbog navodnog seksualnog napada na osnovu naloga za hapšenje koji je izdao sud u Stokholmu. Čim je dobio kauciju u decembru te godine, Asanž se sklonio u ekvadorsku ambasadu u Londonu, tvrdeći da su optužbe protiv njega bile izgovor da ga izruči Sjedinjenim Državama.

Optužbe za silovanje su ubrzo odbačene, ali je Asanž proveo narednih sedam godina u ambasadi, ​​pre nego što su ga britanske vlasti uhapsile pod optužbom da je prekršio uslove uslovne kazne koju je dobio 2010.

Džulijan Asanž / Foto EPA

Od tada Asanž čami u britanskom ozloglašenom zatvoru maksimalne bezbednosti Belmaršu. Dok je bio u zatvoru, oženio se svojom bivšom advokaticom Stelom Moris. Britanske vlasti su odobrile Asanžovo izručenje SAD-u 2022. godine, nakon suprotnog mišljenja koje je sudija prvobitno izrazio na osnovu njegovog nesigurnog zdravstvenog stanja i navodnog rizika od samoubistva.

Pogledajte više