VELIKI DOGOVOR NA POMOLU: Asanž izlazi iz zatvora, neće biti izručen Americi?
MINISTARTSTVO pravde Sjedinjenih Američkih Država razmatra da li da dozvoli Džulijanu Asanžu da se izjasni krivim po smanjenoj optužbi za pogrešno rukovanje poverljivim informacijama, navode ljudi upoznati u dešavanja, otvarajući mogućnost dogovora koji bi na kraju mogao da rezultira njegovim puštanjem iz britanskog zatvora.
Asanž, osnivač Vikiliksa, vodi dugotrajnu pravnu bitku sa britanskom vladom kako bi izbegao izručenje SAD, a sud trenutno razmatra da li da dozvoli poslednju žalbu 52-godišnjaka. Nakon ga optužili 2019. godine, pripadnici britanske policije su ga uhapsili i od tada se nalazi u londonskom zatvoru, piše Vol Strit Džurnal.
Anonimni izvori rekli za Vol Strit Džurnal da su Ministarstvo pravde i Asanžovi advokati pokrenuli preliminarne kontakte u proteklih nekoliko meseci kako bi razgovarali o mogućem poravnanju presude. Izvori su precizirali da su razgovori u toku i da bi svaki dogovor morao da odobri najviše rukovodstvo odeljenja. Beri Polak, jedan od Asanžovih advokata, rekao je za list da u ovom trenutku "nema znakova koji bi mogli da potvrde želju za sporazumom" od strane savezne vlade SAD.
Asanž čeka kaznu nakon poslednje žalbene rasprave u Londonu na njegovo izručenje Sjedinjenim Državama, posle više od 13 godina pravnih bitaka, prvo kao zatvorenik u ambasadi Ekvadora, a zatim kao zatvorenik Britanije u jednom zatvoru maksimalne bezbednosti.
Američke vlasti nameravaju da krivično gone 52-godišnjeg Australijanca po Zakonu o špijunaži zbog objavljivanja brojnih poverljivih dokumenata, čiji je sadržaj pokrenuo skandale u vezi sa delovanjem američkih snaga u Iraku, špijunskim aktivnostima SAD protiv savezničkih zemalja i regularnošću predizbornih izbora Demokratske partije u Americi 2016. godine.
Prema federalnim vlastima SAD, objavljivanje dokumenata je ugrozilo bezbednost američkog obaveštajnog osoblja. Međutim, mnogi smatraju Asanža simbolom slobode štampe i izražavanja, kao i novinarom koji je proganjan jer je razotkrio navodne ratne zločine.
Pravne bitke protiv Asanža počele su 2010. godine, kada je osnivač Vikiliksa uhapšen u Velikoj Britaniji zbog navodnog seksualnog napada na osnovu naloga za hapšenje koji je izdao sud u Stokholmu. Čim je dobio kauciju u decembru te godine, Asanž se sklonio u ekvadorsku ambasadu u Londonu, tvrdeći da su optužbe protiv njega bile izgovor da ga izruči Sjedinjenim Državama.
Optužbe za silovanje su ubrzo odbačene, ali je Asanž proveo narednih sedam godina u ambasadi, pre nego što su ga britanske vlasti uhapsile pod optužbom da je prekršio uslove uslovne kazne koju je dobio 2010.
Od tada Asanž čami u britanskom ozloglašenom zatvoru maksimalne bezbednosti Belmaršu. Dok je bio u zatvoru, oženio se svojom bivšom advokaticom Stelom Moris. Britanske vlasti su odobrile Asanžovo izručenje SAD-u 2022. godine, nakon suprotnog mišljenja koje je sudija prvobitno izrazio na osnovu njegovog nesigurnog zdravstvenog stanja i navodnog rizika od samoubistva.