INDIJA ĆE PRIMENITI ZAKON O DRŽAVLJANSTVU IZ 2019: Kritikovan kao diskriminatorski prema muslimanima
INDIJA je danas odlučila da primeni zakon o državljanstvu iz 2019. godine, koji je kritikovan kao diskriminatorski prema muslimanima.
Zakon o izmenama i dopunama o državljanstvu (CAA) daje indijsko državljanstvo hindusima, Parsima, sikima, budistima, džainima i hrišćanima koji su pre 31. decembra 2014. pobegli u Indiju u kojoj je hinduizam dominantna religija zbog verskog progona iz Avganistana, Bangladeša i Pakistana sa većinskim muslimanskim stanovništvom, preneo je Rojters.
Indijska vlada nije primenila zakon nakon njegovog usvajanja u decembru 2019. zbog protesta koji su izbili u Nju Delhiju i u drugim gradovima, tokom kojih su poginule desetine ljudi, a stotine povređene.
Grupe za ljudska prava i muslimanske grupe navode da bi zakon u kombinaciji sa predloženim nacionalnim registrom građana, mogao
da diskriminiše 200 miliona muslimana u Indiji, gde se nalazi treća po veličini muslimanska populacija na svetu.
Pojedinici strahuju da bi vlada mogla da ukine državljanstvo muslimanima bez dokumenata u nekim pograničnim državama.
Vlada poriče da je zakon antimuslimanski i navodi da je potreban da bi se pomoglo manjinama koje se suočavaju sa progonom u nacijama sa muslimanskom većinom.
Navodi i da zakon ima za cilj da dodeli državljanstvo, a ne da ga bilo kome oduzme, a ranije proteste ocenjuje politički motivisanim.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - RUSI UNIŠTILI PRVI ABRAMS: Američki tenk u plamenu