PUTIN PRVI PUT UPOTREBIO MOĆNU RAKETU U UKRAJINI: Kijev bio meta - "Nemoguće ga je oboriti, strašno oružje" (VIDEO)
UKRAJINA tvrdi da ima dokaze da je Rusija, po prvi put u ratu koji traje skoro dve godine, ispalila naprednu hipersoničnu raketu - za koju stručnjaci kažu da ju je skoro nemoguće oboriti.
Naučnoistraživački institut za sudskomedicinsku ekspertizu koji vodi vlada u Kijevu naveo je u objavi na Telegramu da su ostaci pronađeni nakon napada na ukrajinsku prestonicu 7. februara ukazali na upotrebu hipersonične krstareće rakete "cirkon" od strane ruske vojske, prenosi Si-En-En.
- Oznake na delovima i fragmentima, identifikacija komponenti i delova, kao i karakteristike relevantne vrste oružja ukazuju na prvu upotrebu "cirkona" u borbi - saopštio je institut, koji je deo ukrajinskog Ministarstva pravde.
Pored objave na Telegramu objavljen je i video koji prikazuje desetine komada krhotina za koje se veruje da su od nove rakete.
Ukrajinske vlasti su saopštile da su četiri osobe poginule, a da je 38 povređeno u Kijevu tokom napada 7. februara, ali nijedna žrtva nije direktno pripisana navodnoj raketi "cirkon".
Takođe se nije pominjala platforma za lansiranje rakete, iako se u prethodnim izveštajima u ruskim državnim medijima navodi da je ona bila raspoređena na ratnom brodu.
Stručnjaci kažu da je "cirkon", ako ispunjava ono što ruska vlada kaže o njemu, strašno oružje.
Njegova hipersonična brzina čini ga neranjivim čak i za najbolju zapadnu protivraketnu odbranu, kao što je "patriot", prema Savezu za zastupanje raketne odbrane (MDAA) sa sedištem u SAD.
Alijansa kaže da je njegova brzina postavljena na 8 maha, ili skoro 9.900 kilometara na sat. Hipersonična se definiše kao svaka brzina iznad 5 maha.
- Ako su te informacije tačne, projektil "cirkon" bi bio najbrži na svetu, čineći gotovo nemogućim odbraniti se od njega samo zbog njegove brzine - navodi alijansa na svojoj veb-stranici.
Sajt takođe ukazuje na plazma oblak rakete kao još jednu "vrednu" osobinu.
- Tokom leta, projektil je potpuno prekriven oblakom plazme koji apsorbuje sve zrake radio-frekvencija i čini raketu nevidljivom za radare. To omogućava da projektil ostane neotkriven na putu do cilja - dodaje se.
Pored toga, MDAA kaže da je "cirkon" "manevarska protivbrodska hipersonična krstareća raketa" sa dometom negde između 500 i 1.000 kilometara.
Kada je ruska mornarička fregata Admiral Gorškov krenula u borbeni zadatak prošlog januara, ruski lider Vladimir Putin se hvalio raketama "cirkon" koje je brod nosio.
- Nema analoga ni u jednoj zemlji na svetu. Siguran sam da će tako moćno oružje pouzdano zaštititi Rusiju od potencijalnih spoljnih pretnji i pomoći u obezbeđivanju nacionalnih interesa naše zemlje - rekao je Putin, prema izveštaju državne medijske agencije TASS.
Ako je Rusija uvela novo oružje u sukob, to bi moglo značiti probleme za ukrajinsku protivvazdušnu odbranu koja se već napreže da odbije vazdušne napade Moskve.
Na primer, u tom napadu 7. februara, u kojem je navodno korišćen "cirkon", tri balističke rakete "iskander" i četiri krstareće rakete Kh-22 koje su ispalile ruske snage izbegle su pokušaje da ih obore, pokazuju podaci ukrajinskog vazduhoplovstva.
Iako je protivvazdušna odbrana u prošlosti oborila rakete "iskander", veruje se da Ukrajina nije uspela da presretne nijedan Kh-22 za skoro dve godine rata.
Govoreći u decembru, portparol ukrajinskih vazduhoplovnih snaga Jurij Ihnat rekao je da je Rusija do sada u ratu ispalila skoro 300 Kh-22.
Ukrajinska protivvazdušna odbrana je imala određeni uspeh tokom napada 7. februara, oborivši 26 od 29 krstarećih raketa tipa Kh-101, Kh-555 i Kh-55, sve tri krstareće rakete "kalibr" i 15 od 20 dronova "šahed" koje je ispalila Rusija. Ali oni su manje napredni od "cirkona".
Uprkos tome, analitičari upozoravaju da se ne preuveličava uticaj koji bi upotreba "cirkona" mogla imati na rat u celini.
Si-En-En piše da je to nova i skupa tehnologija i postavlja pitanje koliko njih je Rusija proizvela?
- Ključno razmatranje je sposobnost Rusije da proizvede i postavi kapacitete poput "cirkona" u velikom obimu, posebno zato što će se program takmičiti za finansijske i druge resurse sa prioritetima kao što je obnova ruskih kopnenih snaga - rekao je prošle godine Sidhart Kaušal, naučni saradnik Kraljevskog instituta za ujedinjene usluge u Londonu, nakon što je Admiral Gorškov navodno bio raspoređen sa "cirkonima" na brodu.