NASTAVLJA SE PRITISAK NA HUTE: Posle iranskih položaja u Iraku i Siriji, američka i britanska vojska izvela udare na jemensku grupu
NAKON napada SAD na iranske ciljeve u Iraku i Siriji kao vid odmazde zbog pogibije trojice američkih vojnika na granici sa Jordanom, američke i britanske vojne snage izvele su nove udare na položaje jemenskih Huta. Borbeni avioni SAD i Velike Britanije pogodili su 36 ciljeva na 13 lokacija, saopšteno je iz ministarstva odrbrane ovih zemalja. Huti poručuju da vazdušni napadi na njihove položaju u Jemenu neće proći bez odgovora, kao i da ih udari neće odvratiti od podrške palestinskom narodu u Pojasu Gaze.
- U napadu su učestvovali američki borbeni avioni F/A-18 sa nosača aviona "Dvajt D. Ajzenhauer", britanski borbeni avioni "tajfun FGR4" i razarači američke mornarice USS Gravely i USS Carney, koji su ispalili rakete "tomahavk" iz Crvenog mora - precizira se u saopštenju američkog i britanskog ministarstva odbrane.
Pentagon je objavio da su u napadima pogođena zakopana skladišta oružja, odnosno, raketni sistemi i lanseri koje su Huti koristili za napad na brodove u Crvenom moru.
- Ova kolektivna akcija šalje jasnu poruku Hutima da će nastaviti da snose dalje posledice ako ne okončaju svoje ilegalne napade na međunarodne brodove i pomorske brodove - poručio je američki ministar odbrane Lojd Ostin.
Britanski šef diplomatije Dejvid Kameron izjavio je juče da su udari britanske i američke vojske na vojne ciljeve Huta izvedeni nakon "ponovljenih upozorenja toj grupi koju podržava Iran".
- Njihove nepromišljene akcije dovode nevine živote u opasnost, ugrožavaju slobodu plovidbe i destabilizuju region. Napadi Huta moraju prestati - istakao je Kameron u objavi na "Iksu".
Centralna komanda američke vojske objavila je da je uspešno uništena protivbrodska krstareća raketa koja je bila spremna za lansiranje na brodove u Crvenom moru:
- Američke snage su identifikovale krstareću raketu u Jemenu i utvrdile da predstavlja neposrednu pretnju po vojne i trgovačke brodove u regionu.
Portparol Huta, brigadni general Jahja Sare, izjavio je da su američki i britanski bombarderi izveli 48 udara na glavni grad Sanu, devet na Hodeidu i 11 na Taiz, objavila je jemenska agencija Saba.
- Napadi neće proći bez odgovora i kazne - izjavio je Sare.
Nove akcije američke i britanske vojske osudio je i Iran, poručivši da su napadi u suprotnosti sa ponovljenim tvrdnjama Vašingtona i Londona da ne žele širenje rata i sukoba u regionu.
- SAD i Britanija podstiču haos, nered, nesigurnost i nestabilnost podržavajući Izrael u njegovom ratu protiv Hamasa u Gazi. Dalji udari na jemenske Hute kao odgovor na napade te grupe na međunarodne brodove u Crvenom moru predstavljaju pretnju međunarodnom miru i bezbednosti - istakao je portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova Naser Kanani.
U međuvremenu, američki državni sekretar Entoni Blinken započeo je novu turneju po Bliskom istoku koja će, kako je saopštio Stejt department, trajati do 8. februara. U okviru obilaska regiona Blinken će otići u Saudijsku Arabiju, Egipat, Katar, Izrael i Zapadnu obalu. Stejt department napominje da su među ciljevima posete viskog američkog zvaničnika bliskoistočnom regionu diplomatski napori za postizanje sporazuma o oslobađanju svih talaca koje Hamas drži u Gazi i sprečavanju širenja konflikta.
Uskoro objavljujemo stav o primirju
DOK u Pojasu Gaze besne borbe, lideri Hamasa poručili su da će uskoro saopštiti svoj stav o predlogu o novom primirju, koji su sastavili viskoki svetski zvaničnici u Parizu. "Razmatramo predloženi okvir za sporazum o taocima, ali je potrebno više vremena da se objavi naš stav", rekao je Osama Hamdan, visoki zvaničnik Hamasa u Libanu. On je na konferenciji za novinare rekao da je njegov pokret u više navrata rekao da je otvoren za diskusiju "o bilo kojoj inicijativi koja bi okončala varvarsku agresiju protiv palestinskog naroda".