NEMA KOMPROMISA S PAORIMA: Neuspeli pregovori vladajuće nemačke "semafor" koalicije i poljoprivrednika koji parališu zemlju
NEMAČKI poljoprivrednici posle sastanka sa članovima vladajuće "semafor" koalicije u Bundestagu na kojem se pregovaralo o ukidanju poreskih olakšica na dizel, a koje traže paori, izašli su "kratkih rukava" i bez dogovora. Posle burnog dana u Berlinu kada je na hiljade nezadovoljnih farmera protestovalo zbog odluka vlade i, čak, izviždalo ministra finansija Kristijana Lindnera, predstavnici demonstranata uputili su se u nemački parlament na pregovore na koje su ih pozvali šefovi poslaničkih grupa, koji su ponovo odbili zahteve paora, ali su im umesto toga obećali blage olakšice.
Predsednik Udruženja nemačkih poljoprivrednika Joakim Rukvik rekao je posle sastanka da nikakav pravni iskorak nije načinjen.
- Bilo je reči o temama o kojima smo bezuspešno razgovarali 30 godina. Ukidanjem subvencija poljoprivrednici u Nemačkoj bi, uz one u Holandiji, vozili na najskuplji poljoprivredni dizel u Evropi. Ako savezna vlada povuče svoje planove, odmah bismo prekinuli proteste. U suprotnom, zadržavamo pravo da preduzmemo dalje mere - upozorio je on na konferenciji za novinare, preneo je Dojče vele.
Da pregovori nisu dobro prošli saglasna je i Tina Andres iz Saveza organske prehrambene industrije, koja je optužila vladajuću koaliciju da "govori o boljoj budućnosti, a onda poljoprivrednike ostavlja na cedilu". Njihova koleginica iz Udruženja nemačke seoske omladine Tereza Šmit, takođe, smatra da rešenje nije na vidiku.
- Poljoprivrednici s novcem za dizel ne bi išli na odmor, već bi ga uložili u svoj posao - rekla je ona.
Po svemu sudeći, mala je verovatnoća da će vlada na sednici Odbora Bundestaga za prilagođavanje budžeta, koja je zakazana za četvrtak uveče, obrnuti ćurak i rešiti da izađe u susret pobunjenim poljoprivrednicima koji su nedelju dana paralisali saobraćajnice širom zemlje.
Socijaldemokrata Rolf Micenih najavio je da koalicija planira da do letnje pauze donese strukturne odluke, koje bi trebalo da poljoprivrednicima daju sigurnost u planiranju, pišu nemački mediji. Brita Haselman iz Zelenih predlaže da se održi diskusija o tome kako da više prihoda ostane farmama, uprkos "konkretnim izazovima zbog klimatskih promena, konkurencije i planirane transformacije", dok Kristijan Dir iz Liberala poziva na pravedne političke okvirne uslove i smanjenje birokratije, jer "teret prevazilazi pitanje dizela za poljoprivredu".
No, na sve to paori vrte glavom, tražeći poništenje odluke vlade za postepeno ukidanje subvencija za gorivo, a na koje su pravo imali prethodnih 70 godina. Koliko su Nemci besni na vlast videlo se na jučerašnjem protestu ispred Brandenburške kapije kada Lindneru nisu dozvolili ni da im se obrati. Naročito kada je pred nekoliko hiljada nezadovoljnih ljudi ministar finansija izgovorio da "i poljoprivrednici moraju da daju svoj doprinos neophodnoj štednji" i da je novac potreban zbog rata u Ukrajini.
Poljprivrednik Filip Osvald rekao je da se paori da mogu radije ne bi oslanjali na subvencije.
- Ali bez njih mnogi od nas će biti primorani da napuste profesiju, dok će Nemačka morati da se osloni na veći uvoz. Nikome nije u interesu da se prekomerno uvozi roba iz inostranstva po standardima koje pratimo već 30 ili 40 godina - rekao je on za Juronjuz.
Inflacija porasla za 5,9 odsto
INFLACIJA u Nemačkoj je u 2023. godini porasla za 5,9 odsto međugodišnje, objavio je juče nemački Savezni zavod za statistiku Destatis. - Međugodišnji rast inflacije je niži u odnosu na istorijski maksimum od 6,9 odsto u 2022. godini, ali je i dalje visok, a u protekloj godini su posebno porasle cene hrane - rekla je predsednica Destatisa Rut Brand. Godišnja stopa inflacije u Nemačkoj u decembru je porasla na 3,7 odsto sa novembarskih 3,2 odsto, u skladu sa prethodnom preliminarnom prognozom, navodi Destatis. Energenti su u decembru poskupeli za 4,1 odsto međugodišnje, dok je hrana poskupela za 4,6 odsto, usporiviši u odnosu na novembarskih 5,5 odsto.