NEMA RASTA U EVROPI: Objavljena očekivanja stručnjaka za 2024. godinu, uoči početka Svetskog ekonomskog foruma u Davosu

A.Vojinović 16. 01. 2024. u 10:45

SVEČANOM ceremonijom i dodelom nagrada "Kristal" za rad na promovisanju očuvanja životne sredine, ljudskih prava i razumevanja među kulturama sinoć je zvanično otvoren 54. Svetski ekonomski forum (SEF) u Davosu koji će trajati do petka. Više od 2.800 učesnika iz 120 zemlja doputovaće ove nedelje u švajcarsko zimovalište koje će biti centar ekonomskog i političkog krema iz sveta. Za danas su zakazane brojne debate u kojima će učestvovati osnivač SEF-a Klaus Švab, premijer Kine Li Ćang, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.

Tanjug

U Davos je juče stigao i ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski, koji će se obratiti danas po podne, dok će izvršni direktor "Majkrosofta" Satja Nadela, prema programu foruma, diskutovati sa Klausom Švabom. Ovogodišnji samit se održava pod parolom "Obnova poverenja", a među brojnim temama o kojima će se polemisati narednih dana biće aktuelni sukobi u Ukrajini i na Bliskom istoku, veštačka inteligencija, klimatske promene, stvaranje radnih mesta.

Uoči početka godišnjeg foruma u Davosu, tradicionalno je objavljeno istraživanje ekonomskih stručnjaka koje predviđa da globalnu ekonomiju u 2024. godini očekuje prigušen rast i neizvesnost koja proističe iz geopolitičkih sukoba, strogih uslova finansiranja i remetilačkih uticaja veštačke inteligencije (AI). U istraživanju je učestvovalo više od 60 ekonomista iz javnog i privatnog sektora, a oko 56 odsto anketiranih smatra da će globalni ekonomski uslovi oslabiti ove godine, objavio je SEF.

Većina anketiranih očekuje umeren ili jači privredni rast u Kini i SAD, dok su prognoze za Evropu znatno gore nego u septembru 2023, pošto se broj ispitanika koji očekuju slab ili veoma slab rast skoro udvostručio na 77 odsto, dok 13 odsto anketiranih očekuje visoku inflaciju na Starom kontinentu. Stručnjaci su iskazali veći optimizam povodom regiona južne i istočne Azije i Pacifika pošto velika većina eksperata očekuje bar umeren ekonomski rast u ovom oblastima.

Čak 70 odsto anketiranih očekuje da će finansijski uslovi i politika visokih kamatnih stopa oslabiti u 2024. kao posledica pada inflacije i popuštanja zategnutosti na tržištu rada. Razvoj AI će nejednako uticati na svetsku privredu, pošto, kako se navodi u istraživanju, 94 odsto stručnjaka smatra da će veštačka inteligencija značajno unaprediti produktivnost u ekonomijama sa visokim dohotkom u narednih pet godina, dok samo 53 odsto eksperata smatra da će se to desiti u privredama sa niskim dohotkom.

- Zbog rasta tenzija i nejedanakosti u svetu hitno je potrebna globalna saradnja kako bi se podstakao održiv i inkluzivan ekonomski rast - poručila je generalna direktorka SEF-a Sadija Zahidi.

Učesnicima Svetskog ekonomskog foruma u Davosu će se u četvrtak obratiti i izvršni direktor kompanije za razvoj veštačke inteligencije Open AI, Sem Altman, u okviru debate "Tehnologija u turbulentnom svetu".

Mirovna formula za Ukrajinu

U DAVOSU je u nedelju bio održan sastanak savetnika za nacionalnu bezbednost zemalja širom sveta o mirovnoj formuli za Ukrajinu. Zelenskog je predstavljao šef kabineta Andrij Jermak, koji je poručio da će ukrajinska strana nastaviti da poziva Kinu na sastanke posvećene takozvanoj mirovnoj formuli, pošto je učešće Pekinga važno za Kijev. Portparolka kineskog MIP Mao Ning izjavila je da su kineske vlasti spremne da zajedničkim naporima pomognu u rešavanju ukrajinske krize.

Sve dublji imovinski jaz

PET najbogatijih ljudi sveta od 2020. godine udvostručilo je svoje bogatstvo na 869 milijardi dolara, dok je u istom periodu 60 odsto najsiromašnijih, to jest skoro pet milijardi ljudi, dodatno osiromašilo, navodi se u izveštaju oksfordske organizacije za borbu protiv siromaštva Oksfam. U izveštaju se ističe dramatično povećanje globalne ekonomske nejednakosti nakon pandemije virusa korona i napominje da su svetski milijarderi od 2020. godine bogatiji za 3,3 biliona dolara i da je njihovo bogatstvo raslo tri puta brže od stope inflacije, navodi se.

Pogledajte više