KO JE "DESNA RUKA" SI ĐINPINGA? Važi za jednog od najuticajnijih ljudi u Kini, jedna stvar ga posebno izdvaja od drugih pomoćnika
CAI Ći je među petoro najmoćnijih Kineza koji objedinjuje dve moćne funkcije i redovno prati kineskog predsednika u inostranstvo, što nije zabeleženo još od Maove ere.
Cai Ći ima neobičnu moć kao jedan od petoro najuticajnijih kineskih rukovodilaca, piše "Blumberg".
On je član Stalnog komiteta Politbiroa, koji ima sedmoro članova i predstavlja najmoćnije telo u Kini. Uz to, on je šef kabineta predsednika Sija, što ga čini prvom osobom koja objedinjuje obe moćne funkcije još od ere Mao Cedunga.
Ove dve funkcije dale su Caiju još jednu privilegiju: on je jedini član najvišeg kineskog tela koji je tokom prošle decenije javno putovao u inostranstvo sa predsednikom Sijem. Članovi Stalnog komiteta tradicionalno ne prate kineske lidere u inostranstvu.
Ta malo primećena promena u partijskim normama dovela je do toga da se Cai pridružio Siju na nekim od njegovih najvažnijih sastanaka 2023. godine. Cai je prisustvovao samitima u inostranstvu sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, američkim predsednikom Džozefom Bajdenom i predsednikom Južne Afrike Sirilom Ramafosom.
Tihi pomoćnik Sija
Cai je upoznao Sija u provinciji Fuđijan 80-ih godina i ostao decenijama njegov čovek od poverenja. U maju su kineski mediji otkrili da je Cai imenovan za zamenika predsednika Komisije za nacionalnu bezbednost KP Kine.
- Očigledno je da Cai uživa izuzetno poverenje vrhovnog vođe - izjavio je Ven Ti Sung, saradnik Globalnog kineskog centra atlantskog saveta, dodajući: "To je retkost, čak i među najvišim kineskim zvaničnicima."
To stavlja Caija u sličan položaj kao i premijera Li Ćenga. Sijevo poverenje u obojicu pokazuje da je njegov unutrašnji krug ostao čvrst i odan, čak i u vreme smenjivanja ministra spoljnih poslova i ministra odbrane.
Za razliku od Sija, sina heroja iz doba revolucije, Cai nema revolucionarno poreklo. Oni koji su radili sa njim opisuju ga kao inteligentnog, smirenog i pristupačnog.
Nakon što je Si postao lider, Cai je pozvan u Peking, u Komisiju za nacionalnu bezbednost, a potom je imenovan u Politbiro, što je retkost za zvaničnika koji nije bio član Centralnog komiteta.
Kada je Cai unapređen, bio je jedan od prvih zvaničnika koji je Sija pominjao kao "kormilara", a to je izraz koji je ranije bio rezervisan isključivo za vođu Mao Cedunga.
U oktobru prošle godine, Cai je nasledio Vanga Huninga, još jednog uticajnog partijskog ideologa na mestu prvog sekretara KPK zaduženog za propagandu i ideologiju.
Nekoliko meseci kasnije, imenovan je za Sijevog glavnog pomoćnika. Cai se u ovom trenutku najviše bavi pitanjima nacionalne bezbednosti. Odgovoran je i za partijsku ideologiju, uključujući sprovođenje Sijevih direktiva u obrazovanju i kulturi.
Kako je nedavno pisao "Saut Čajna morning post", najuži krug Si Đinpinga postaje "još čvršći" sa usponom novog, moćnog šefa kabineta.
(RT Balkan)
BONUS VIDEO: EMOTIVAN SUSRET NAKON ZAROBLjENIŠTVA: Izraelsku decu koju je oslobodio Hamas dočekao njihov pas