ŠTA SVE ZELENSKI TRAŽI OD VAŠINGTONA: Kijev ima spisak želja na kojem bi mu pozavidele mnoge zemlje NATO

Predrag Stojković 07. 12. 2023. u 20:15

UKRAJINA je uoči napada Rusije na tu zemlju iznenada počela da dobija velike količine naoružanja sa Zapada.

Foto Tanjug/AP

Od tada lista naoružanja koje su članice NATO slale Kijevu postala je sve duža i duža, a neke borbene sisteme čak pojedine članice alijanse mogu da sanjaju.

Prvo su stigle bile haubice M777, pa samohotke M-109 Paladin, samohodni višecevni raketni lanseri HIMARS H-142, MLRS M-270 PVO sistemi Stinger i Avanger, zatim protivradarske rakete AGM-88 HARM, rakete vazduh-vazduh AIM 7 SPARROW i AIM-9 SIDEWINDER, PVO sistem MIM-104 PATRIOT PAC-3, o balističkoj zaštiti, municiji, pešadijskom naoružanju ni da govorimo.

Foto: Profimedia/Ilustracija

A sada po prvi put iz Kijeva stiže do sad najambicijozniji spisak želja koji bi trebali Amerikanci da ispune, a koji su veoma važni da Ukrajina pobedi u ratu Rusiju.

Međutim spisak je naišao na komentare tipa “spisak nerealnih želja” do ironičnih objava tipa zašto ne neke letelica, a na primer druge da, ali kreniimo redom.

Ukrajina već nekoliko meseci lobirala je da im se isporuče borbeni avioni tipa F-16 sa kojima bi zamenili sovjetske Su-27 i MiG-29 i koji su ključni za ostvarivanje prevlasti u vazdušnom prostoru. Takođe u leto 2023 traženi su i jurišnici A-10 WARTHOG, ali od toga nije bilo ništa.

Sada uoči kraja 2023. godine iz Kijeva stiže nova lista želja.

Prema nezvaničnim informacijama koje su se pojavile spisak novog neophodnog naoružanja za potrebe Oružanih snaga Ukrajine dostavljen je Ministarstvu odbrane Ukrajine tokom zatvorenog sastanka konferencije u Vašingtonu uz učešće vladinih zvaničnika i rukovodilaca odbrambeno-industrijskog kompleksa SAD sa jedne i Ukrajine sa druge strane.

Na ovom spisku našli su se borbeni sistemi koji su potrebni Kijevu od PVO sistema, do borbenih aviona i tenkova. Ovaj put veliki naglasak je dat na borbenoj i transportnoj avijaciji i borbenim helikopterima sa Zapada i protivraketni sistemima sa kojima bi Ukrajina mogla da presreće balističke rakete tipa Iskander M i hipersonične rakete tipa Kinžal, pošto očito Patriot ne daje rezultate kakvi su se očekivali.

Foto Tanjug/AP

SPISAK ŽELjA KIJEVA

Od borbenih aviona Kijev je zatražio sledeće borbene avione: F-16 i F-18 HORNET,

Od borbenih helikoptera AH-64 Apač i transportni UH-60 Black HAWK (Ukrajina inače ima u sastavu vojne službe bezbednosti jedan H-60 Black HAWK)

Od transportnih aviona od SAD zatraženi su: C-130J Herkules i teški transportni C-17 Globemaster

Taktkička bespilotna letelica MQ-9 Sky Guardian za izviđanje i izvođenje borbenih akcija koju je Ukrajina već tražila, ali je bila odbijena nekoliko puta

Protiv raketni sistema THAAD koji SAD koriste kao deo mobilnog elementa protivraketnog štita, a koristio bi se za presretanje taktičkih balističkih raketa tipa Iskander M, P-800 Oniks i H-47 Kinžal

Još tenkova M1 Abrams iako je Vašington nedavno Kijevu isporučio bataljon tenkova M1A1 i na tome se zaustavio sa neizvesnošću daljih ispiruka

Još taktičkih balističkih raketa ATACMS čijih 16-20 komada je Vašington isporučio godišta od 1993-1997. godine a koji se lansiraju iz samohodnih višecevnih raketa.

Neke sa liste letleica kijev će da dobije kao što je F-16 od članica NATO koje zamenjuju svoje letelica sa lovcima 5. generacije F-35 i F-18 koje u Evropi imaju samo Finska i Španija, a Kijevu svoje letelice su nudile upravo Finska i daleka Australija i na tome se završilo.

Foto: EPA

Borbene helikoptere od evropskih članica imaju: Velika Britanija, Poljska, Grčka i Holandija, što je malo verovatno da će bilo koja od ovih država odlučiti da ove veoma ubojite borbene helikoptere isporuče tek tako Kijevu.

Neko je spomenuo takođe da bi Kijevu trebalo isporučiti i borbene helikoptere Bell AH-1Z Viper što je za sad kao i ostala borbena tehnika misaona imenica.

(TV Front)

BONUS VIDEO - ŠOJGU IZNEO PODATKE O KONTRAOFANZIVI Ukrajina izgubila 125.000 vojnika i 16.000 komada vojne tehnike

Pogledajte više